Giro 16: Fırtına Öncesi Sessizliğin Galibi Jon Izaguirre Insausti

22/05/2012  //     //  Genel

 

İtalya Bisiklet Turunun son tatil gününden sonra bugün 16.etap fırtına öncesi sessizlik kurgusuna Limone sul Garda’dan start aldı. Stefano Locatelli(Colnago CSF Inox) bugün start almayan tek isimdi. Locatelli haricinde 15.etabı tamamlayan herkes zorlu haftanın startını aldı. Bugün etap profili, zorlu tırmanışlarla dolu olmasa da profilinin tam bir düz etap profilinde olduğu da söylenemez. Yarın başlayacak korkutucu profiller öndesi tam bir geçiş etabı, ısınma turu denebilir. Zira genel sıralama iddiası kalmayan isimler bugün kaçış grubunda yer alarak, ana gruptan kaçış için onay aldı. Ana grup, ısınma turu atarcasına yarın için kaslarını açma yolunda günü tamamladı. Kaçış grubu içerisinde lider mayoyu tehdit eden bir isim yer almayınca 10 kişilik kaçış grubunda yarış atmosferi esti. Günün galibi Euskaltel Euskadi takımından Jon Izaguirre Insausti oldu.

 

 

 

Limone sul Garda startı sonrası, profil gereği ana grubun kaçışa izin verip kendini zorlamayacağı 16.etapta kaçışın heveslileri de hayli fazlaydı. Kalabalık kaçış grupları start sonrası kaçış denese de, diğer kaçış iddialılarının müdahalesi ile günün kaçışı ancak 100.kilometreye doğru gerçekleşti. İlk olarak 11 kişi ile başlayan kaçış grubunda, Sergey Lagutin(Vacansoleil) kaçış temposuna tutunamaması sonrası 10 kişilik kaçış grubu olarak ana grup ile farkı açmaya başladı. 10 kişilik kaçış grubunda; Lars Bak(Rabobank), Nicolas Maes(Omega Pharma QuickStep), Lucca Mazzanti(Farnese), Manuele Baoro(Saxo Bank), Alessandro de Marchi(Androni Giocattoli), Mathias Frank(BMC), Jon Izaguirre Insausti(Euskaltel Euskadi), Jose Herrada Lopez(Movistar), Stef Clement(Rabobank), Matthias Brandle(Netapp) vardı.

 

 

Gün bayo Katusha ağırlıklı ana grup liderliğinde ilerleyen ana grup, kaçış grubunda genel sıralamayı tehdit eden bir isim olmayınca kaçışa müdahale etmedi. Ve fark finişe 25 kilometre kala 12 dakika 32 saniyeye kadar çıktı. Bu zaman farkı artık bugünün galibinin kaçış grubundan çıkacağını gösteriyordu. Etabın tek zorlu bölümü finişe 5 kilometre kala olan tırmanış profiliydi. Limone sul Garda’da deniz seviyesinden 77 metre yükseklikte alınan start sonrası finiş 998 metre rakımda sona eriyordu. Etabın toplam tırmanış mesafesi olan 3860 metrelik tırmanışı büyük ölçüde finişe 5 kilometre kala başlıyordu.

 

 

Kaçış grubunda finiş için atağın da bu bölümlerde gelmesi beklenen yarış kurgusuydu. Sakin geçen 16.etap son 4,6 kilometre kala tırmanışın yeni başladığı bölümde ilk olarak Jose Herrada Lopez(Movistar)’dan geldi. Bu performans yoklaması atağa kaçış grubundan cevap hızlı geldi. Yarışın nabzını iyi tutan Jon Izaguirre Insausti(Euskaltel Euskadi) etabın %12’lik eğiminin olduğu bölümübekleyerek sağlam bir kaçış atağı başlattı. Androni Giocattoli takımından Alessandro de Marchi ilk başta atağa cevap veremeye çalıştıysa da Jon Izaguirre’nin temposunu yakalayamadı. Yarışın liderliğini son 3 kilometre kala açtığı farkla garantiye alan Izaguirre temposunu yüksek tutup finişe kadar koruyarak 16.etabın galibiyetini aldı. Ana grup yaklaşık 9 dakika sonra gezindi, ızınma etabı mahyetinde kurguladığı etabı bitirdiğinde yarınki fırtına için kimse enerjisini tüketmek istemediğini gösterdi. 17.etapta Giro genel sıralaması sallanmaya başlayacak.

 

 

 

 

16.Etap Finiş Sıralaması: (İlk 10)

 

1 Jon Izagirre Insausti (Spa) EuskaltelEuskadi 4:02:00
2 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 0:00:16
3 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team
4 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:00:19
5 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 0:00:21
6 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 0:00:37
7 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 0:00:43
8 Nikolas Maes (Bel) Omega PharmaQuickstep 0:00:45
9 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team
10 Luca Mazzanti (Ita) Farnese ViniSelle Italia 0:00:48

 

 

 

16.Etap Sonrası Genel Sıralama: (İlk 10)

 

1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 69:22:04
2 Ryder Hesjedal (Can) GarminBarracuda 0:00:30
3 Ivan Basso (Ita) LiquigasCannondale 0:01:22
4 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:01:26
5 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:01:27
6 Michele Scarponi (Ita) LampreISD 0:01:36
7 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:01:42
8 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:01:55
9 Dario Cataldo (Ita) Omega PharmaQuickstep 0:02:12
10 Sandy Casar (Fra) FDJBig Mat 0:02:13

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın