Giro 15: Solo Kaçışla Zafer Rabottini’nin Pembe Mayo: Joaquim Rodriguez

20/05/2012  //     //  Genel

 

İtalya Bisiklet Turunun, ikinci ve son tatil günü öncesi Busto Arsizio’dan alınan 15.etap zirve finişinde genel sıralama liderliği mücadelesi için oldukça önemliydi. 172 kilometrelik etabın 4 tırmanış içeren profili, özellikle zirve finişindeki zamanlamalarla genel sıralamada bir kesinliğin oluşması bekleniyordu. Bugün Bosto Arsizio’dan alınan startta pembe mayoyu dün Rodriguez’den alan Ryder Hesjedal pembe mayo ile start aldı. Ancak bukez pembe mayoyu sadece 1 günlüğüne giyerek günün sonunda Joaquim Rodriguez’e geri verdi. 15.Etabın kuzey İtalya’da Bergamo Alpleri zirve finişinde sona ermesi, gün boyu soğuk, yağmurlu havanın etkisinde yarışın gerçekleşmesine sebep oldu. Islanan yolların kayganlığı, dar dağlık yolların bol virajlı dönemeçlerine rakım arttıkça basan sisin etkisiyle hem zorlu profil hem de zorlu hava şartları zorlu geçeceği tahmin edilen günün zorluğunu ikiye katladı.

 

 

Busto Arsizio startında yer almayan Jeremy Hunt(SKY) yarıştan çekildiği için bugün 179 sporcu start aldı. Günün zirve finişi galibi Matteo Rabottini(Farnese) etabın 18.kilometresinde Guillaume Bonnafond(AG2R) ile kaçışa başladı.  İlk tırmanış kapısı 85.kilometredeki kategori 3 tırmanış kapısı Forcella Di Bura öncesi avantaj yakalamak isteyen ikili erken başlattığı kaçışa etabın 40.kilometresinde ana gruptan oluşan kalabalık kaçış grubu ilk olarak 8 kişi ile kaçış takip grubunu oluşturdu. Daha sonra sayısı 15 kişiye çıkan kaçış takip grubu ilk kayılarını, yine etabın ilk tırmanışı olan Forcella di Bura’da vermeye başladı. tırmanışın bir bölümünde %12 lik eğimi ile ilk tırmanışta beklenenden fazla kayıp verildi. En önemli kayıp güne 2 kişilik kaçış grubu olarak başlayan Matteo Rabottini(Farnese) ve Guillaume Bonnafond(AG2R) ikilisinden Bonnafond’un kaçıştan kopmasıyla oluştu. Etabın geri kalan 95 kilometresini solo kaçışla devam etmek zorunda kalıp etap galibiyetini kazanan Rabottininin solo kaçış öyküsü etap kurgusunda bu şekilde gelişti. Rabottini önündeki 95 kilometreyi solo devam etmek zorundaydı.

 

Bugünün diğer bir sürprizi ise Frank Schleck’in 28.kilometrede yarıştan çekildiğinin açıklanmasıydı. Frank Schleck 11.Etapta yaptığı kaza ve sağ omuzunun ağrısının arttığı bahanesiyle yarışı terk ederken, geç gelen terk ediş ile bağdaşması zor olan bahanesi pek de iandırıcı değildi. Kim Andersen ile köşe kapmaca oynayan Johan Bruyneel arasındaki soğuk savaş esintileri ve Kim Andersen’in Schleck kardeşlerdeki yönetim gücü açıklanamaz sebeplerden olabilir. Bu durum kısa zamanda çözümlenmez ise Andy Schleck’in büyük favori olduğu Fransa Turunda herkes için hayal kırıklığı yaşanabilir. Özellikle de Schleck kardeşler için.

 

Rabottini arkasında oluşan 15 kişilik kaçış takip grubu etabın 2.tırmanışta silkelenerek 11 kişiye düştü. 11 kişilik kaçış takip grubunda; Damieno Cunego(Lampre), Diego Ulissi(Lampre), Emanuele Sella(Androni Giocattoli), Evgeny Petrov(Astana), Stefano Pirazzi(Colnago), Amets Txurruka(Euskaltel), Alberto Losado Algucil(Katusha), Marzio Bruseghin(Movistar), Andrey Amador(Movistar), Matteo Carrar(Vacansoleil) ve Gustav Larsson(Vacansoleil) vardı. İkinci tırmanış olan Forcella di Bura’da, finişe 32 kilometre kala kaçış takip grubundan atak yapan Stefano Pirazzi(Colnago) kaçış takip grubu temposunu bozarak takip grubunu biraz daha silkeledi. Finişe 30 kilometre kala Rabottini solo kaçışı ile, kaçış takip grubundan 4 dakika 6 saniye, ana gruptan da 7 dakika 24 saniye öndeydi.

 

3.tırmanış Culmine di San Pietro’nun 9,8 kilometrelik tırmanışında artık kaçış takip grubunda uzun aralıklı parçalanmalar görüldü. Kalabalık kaçış grubundan geriye sadece Amets Txurruka(Euskaltel), Stefano Pirazzi(Colnago), Andrey Amador(Movistar) ve  Alberto Losado Algucil(Katusha) kalmıştı.  San Pietro inişinde finişe 17,5 kilometre kala ıslk zeminli keskin virajda düşen Matteo Rabottini(Farnese) olabildiğince hızlı toparlanıp yarışa devam etti. O ana kadar yaklaşık 70 kilometreyi solo kaçışla geride bırakıp bir de kazada vakit ve tempo kaybetmesi büyük şanssızlıktı. Yine de çabuk toparlanıp yeniden temposunu tuttu. Kaçış takip grubundan bir kaç kez atak gelse de günün asıl atağı zirvesinde 15.etabın finişini bulunduran Pian del Resinelli tırmanışında Michele Scarponi’nin ilk atağına karşılık vererek atağa devam eden Joaquim Rodriguez’den geldi. Finişe 1,2 kilometre kala atak temposundayken tırmanışta yeniden atak yapıp favori isimleri silkeleyen Joaquim Rodriguez Rabottini’nin hemen arkasına takıldı.

 

İzleyen herkesin gönül birliği, bugün 90-95 kilometreyi solo kaçışla devam eden Matteo Rabottini’nin son kilometrede geçilmemesi arzusuydu. Son kilometrede Joaquim Rodriguez, Rabottini’yi yakalayıp geçti. Ancak Rabottini bırakmadı ve son 200 metre kala Rodriguez’i geçmek için atak yaptı. Joaquim Rodriguez orda etap galibiyetinden daha değerli olan tercihini yaptı. Kendisinin etabı almasına gerek yoktu çünkü bu dağlık etap finişinde finiş  zaman bonifikasyonu yoktu. Rodriguez selesine oturdu ve pedalına asılmayı kesti. Matteo Rabottini etabın galibiyetini, Joaquim Rodriguez ise başarılı atağı ve performansının karşılığı olarak Hesjedal ile arasındaki 9 saniye zaman farkını kapattı ve Pembe Mayosunu geri aldı. Ryder Hesjedal 39 saniye geriden finişe girince 9 saniye fark kapanmış, Rodriguez 30 zaniye zaman avantajı ile Pembe Mayoyu hakkıyla geri almış oldu. Mükemmel bir Pazar etabı şovuydu. Eminim ki Rabottini etabı alamasaydı ve son kilometrede geçilseydi biraz buruk ve sıradan, soğuk bir etap olarak yorumlayacaktık.

 

 

15.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 5:15:30
2 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team
3 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team 0:00:23
4 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:00:25
5 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD
6 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
7 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – CSF Inox 0:00:29
8 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team
9 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
10 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi

 

 

 

15.Etap Sonrası Genel Sıralama:

 

1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 65:11:07
2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 0:00:30
3 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:22
4 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:01:26
5 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:01:27
6 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:01:36
7 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:01:42
8 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:01:55

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın