Giro 14: Zirvenin Galibi Andrey Amador – Pembe Mayo: Ryder Hesjedal

19/05/2012  //     //  Genel

 

İtalya Bisiklet Turunun 14.etap profili sebebiyle, genel sıralamada artık iddialıların belmesi umuluyordu. Genel Sıralama iddialılarına hitap eden zorlu tırmanışların başlamasıyla kırmızı mayodan ümitleri kesilen sprinterler İtalya Turundan çekildikleri bildirildi. 14.etapta start almayan sprinterler; Matthew Goss(GreenEdge), Brett Lanchester(GreenEdge), Mark Renshaw(Rabobank) ve Juan Jose Haedo(Saxo Bank). Haedo; Fransa Bisiklet Turuna hazırlanmak üzere yarıştan çekildiğini açıkladı. Ve 14.etap 206 kilometrelik mesafesine Cherasco’dan 181 sporcu ile start aldı. Havanın yağmurlu, profilinse vurucu zirve finişi genel sıralamada ciddi zaman farklılığı yaratmadı. Joaquim Rodriguez, 9 saniye farkla pembe mayoyu Ryder Hesjedal’a kaptırdı. Yarın 15.etapta yine zorlu profilin getirisi, beklenen genel sıralama liderinin ciddi zaman farkı ile kesinleşmesi bekleniyor.

 

 

 

206 kilometrelik etapta iki zorlu tırmanış öncesi kaçışla avantaj yakalamak isteyenler sebebiyle gün 50 km/h ile hızlı başladı. Günün kaçışı uzun süre gerçekleşemedi ve profilin ilk tırmanışı olan Col de Joux öncesi kaçışın oluşacağı tahminine yerini bıraktı. Col de Joux öncesi etabın 80.kilometresinde 8 kişilik kaçış grubu oluştu. Matteo Montaguti(AG2R), Alessandro De Marchi(Androni Giocattoli), Pier Pablo De Negri(Farnese Vini), Olivier Kaisen (Lotto Belisol), Andrey Amador Bakkazakova(Movistar), Nikolas Maes(Omega Pharma QuickStep), Netson Oliviera(RadioShack Nissan Trek), Jan Barta(Team Netapp) ile oluşan kaçış grubu tırmanışta zaman farkını hızlıca 12 dakika seviyelerine çıkardı. Ve kaçışın galibiyet şansını arttırdı. Ancak yağmurun etkisi zorlu tırmanış ve inişlerde kaçış grubunun tırmanışta kopan isimleriyle riski arttırdı.

 

 

Özellikle Col de Joux tırmanışında kaçış grubundan atak yapan Jan Barta(Netapp) 42 saniye avantaj yarattığında, kaçış grubunun 8 isminden Olivier Kaisen, Bikolas Maes, Nelson Oliviera tempoya dayanamayarak kaçış grubundan kopmaya başladı. Yarışın lideri Jan Barta’nın arkasındaki eski kaçış grubundan kalan 4 isim kaçış takip grubu olarak devam ediyordu. Bu 4 kişilik kaçış takip grubunda; Matteo Montaguti(AG2R), Alessandro De Marchi(Androni Giocattoli), Pier Pablo De Negri(Farnese Vini) ve Andrey Amador Bakkazakova(Movistar) finişe 50 kilometre kala hala ana grubun 10 dakika 28 saniye önünde ilerliyordu.

 

Col de Joux inişinde kaçış takip grubundan Andrey Amador(Movistart) muhteşem iniş tekniğini sergileyerek, kaçış takip grubundan solo kaçışını başlattı ve yarışın lideri Jan Barta(Netapp)’yı yakalayarak hızla yanından geçti. Amador’un gizli kalmış iniş tekniği, teknik inişin avantaj yaratacağız zorlu virajlarda, üstelik ıslak zemindeki performansı gerçekten hayranlık uyandırıcıydı. Sırf bu iniş performansı şovu bile etabın galibi olmayı hak ettiğini gösteriyordu. Uzun süre yarışın liderliğini solo performansla elinde tutan Amador’a finişe 11,5 kilometre kala Alessandro de Marchi(Androni)’de dahil oldu. Liquigas neredeyse tüm gün ana grup önünde tempo vererek ilerliyordu. Son tırmanışa geçildiğinde zaman farkını kapamaya yönelik Liqugas’ın muzzam performansı karşısında fark da hızla kapanmaya başladı.Finişe 7 kilometre kala Jan Barta’da yarışın lideri ikiliye katılarak kaçış grubunu üçledi. Bu aşamada ana grup sadece 4 dakika 25 saniye gerideydi ve kaçış grubunun laktik aside direnmeye çalışan kaslarını Cervinia zirve finişine kadar dik ve virajlı tırmanış bekliyordu.

 

 

Son 3 kilometre kala ana gruptan gelen, genel sıralamada pembe mayonun en yakın rakibi Ryder Hesjedal atağı heyecanı daha da arttırmaya yetti. Bu atak, pembe mayo Rodriguez ve Katusha takımından baskılanmayınca Hesjedal ana grubu silkelemeyi başardı. Ve Pembe Mayoyu tehdit etmeye başladı. Joaquim Rodriguez ise Hesjedal’ın atağına geç yanıt verdiği için rakibini yakalamayı başaramadı. Özellikle son 10 kilometrede hızla kapanan zaman farkı kaçış grubunun yakalanma ihtimali sınırında büyük heyecan yaratmıştı. Son olarak Hesjedal’ın pembe mayoya yaptığı engellenemeyen atak ile finiş derecesinin önemli olabilecek farkına herkesi odaklattı. Kaçış grubu yaklanamadı. Ve günü Col de Joux’da muhteşem inişi ile geçen Andrey Amador(Movistar) Cervinia zirve finişine ilk giren isim olarak tamamladı. 25 yaşındaki Costa Rica’lı sporcu kariyerinin ilk büyük tur etabı galibiyetini böylesine zorlu bir profilde alarak kazandı. Jan Barta(Netapp) kaçıştan kopmamak için uzun süre tek başına ilerleyen günün bir diğer kahramanı olarak günü ikinci olarak tamamladı. Alessandro De Marchi(Androni Giocattoli) kaçışın yakalanmaması adına kaçış grubu önünde son 10 kilometrede harcadığı efor sebebiyle Cervinia finişindeki sprint mücadelesinde gücü kalmadığı için 14.etabı 3.sırada tamamladı.

 

 

 

14.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 10)

 

1 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 5:33:36
2 Jan Barta (Cze) Team NetApp
3 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 0:00:02
4 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 0:00:20
5 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:00:46
6 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
7 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team
8 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
9 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD
10 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale

 

Günün 4.sü Ryder Hesjedal son 3 kilometre kala başlattığı atağı ile genel sıralamadaki 17 saniyelik zaman farkını kapatarak pembe mayoyu bugün geri aldı. Joaquim Rodriguez ile gün sonunda aralarında 9 saniye fark bulunuyor. Yarın Rodriguez mayoyu alabilir yada 15.etap ile ciddi anlamda liderlik mayosuna veda edebilir. Yarın 95.Giro d’italia sonucuna büyük ölçüde etki edeceği düşünülen profili ile 15.etap yine zirve finişi ile sona erecek. Hesjedal bugün etap sonunda; “Bugün kendimi iyi hissettim. Ana grup önünde Liquigas tempoyu belirliyordu. Kendilerine göre tempoyu arttırdılar. Ben de biraz dinlenip  bacaklarımı da iyi hissedince atağımı yaptım. Tekrardan Pembe Mayoyu aldığım için mutluyum” dedi.

 

 

14.Etap Sonunda Genel Sıralama: (İlk 10)

 

1 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 59:55:28
2 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 0:00:09
3 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:00:41
4 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:01:05
5 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:06
6 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:01:07
7 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
8 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:01:19
9 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:01:20
10 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox 0:01:21

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın