Giro 13: Cervere Toplu Sprint Mücadelesinde Galip Cavendish

18/05/2012  //     //  Genel

 

İtalya Bisiklet Turu’nun meşhur hafta sonu dağlık etapları öncesi dün 12.etap ve bugün 13.etap profilleri yarın genel sıralamaya ciddi etki edeceği beklenen Cervinia zirve finişi öncesi dinlenme etabı profiline sahipti. Genel sıralama iddialıları dinlene dursun, bu etap haftasonunun işkence gibi geçeceği sprintlerler için toplu sprint finişi ve galibiyet anlamına geliyordu. Puan Lideri mayosu, Kırmızı mayo ile start alan Cavendish elbette ki 2011 Dünya Şampiyonluğu yanı sıra, son yıllardaki devrilemez sprint liderliği sebebiyle en büyük favoriydi. 2012 İtalya Bisiklet Turunun etap yarışı olarak en kısa etabı bugün, 13.etap olarak 122 kilometre mesafede gerçekleşti.

 

 

Sanova’da alınan start sonrası etap profilinin; genel sıralama iddialıları için dinlenme, sprinterler için ise Cervere finişinde, toplu sprint finişi bekleniyordu. Yine de günü kaçış denemesiyle değerlendirmek isteyen iki isim starttan hemen sonra atak yaparak günün kaçışını oluşturdu. 2 kişilik kaçış grubu; Fabio Failli(Farnese Vini-Selle italia) ve artık bu yıl kaçış grubu denince akla ilk gelen isim olan Martijn Keizer(Vacansoleil) vardı. İkili hızlı başladıkları etapta henüz 10.kilometredeyken ana gruba 3 dalila 20 saniye fark açmayı başardı.

 

Bugünkü etabın tek tırmanış kapısı olan Montezemolo’nın 31,7.kilometredeki puanlarını ilk olarak kaçıştaki ikili geçti. Fabia Failli 3 puan, Martijn Keizer ise 2 tırmanış puanı aldı. Ana grup önünde ise, geriye kalan 1  tırmanış puanı için mavi tırmanış mayosu 33 puanla taşıyan Michal Golas atağını yaparak bugünkü tek tırmanış kapısından kendine kalan 1 puanı kendi puanına kattı. Finişe 50 kilometre kala ikili, ana grubun 2 dakika 48 saniye önündeydi. Ana grup kendini hiç zorlamadan zaman farkını yavaş yavaş eriterek Cervere’deki toplu sprint finişine enerji saklıyordu.

 

Finişe 22 kilometre kala, bu etap profilinde kaçışın galibiyet almasının kaza olmadıkça imkansız olduğunu hatırlatırcasına ana grup kaçıştaki ikiliyi yakaladı. Son 15 kilometreye gelindiğinde ise artık takımlar yavaş yavaş finiş için kaslarını mücadeleye hazırlayarak ana grup önünde trenlerini oluşturmaya başladı. Matthew Goss ile finiş mücadelesine girecek olan GreenEdge takımının konsantrasyonu ve iddialı temposu bugünün galibiyetini gerçekten istediklerini gösterdi. Ancak Mark Cavendish’i taşıyan SKY treni, HTC formatında son 2 kilometreye kadar ana grup önünde iddialı bir tren kurmamaya bugün de gayret etti. SKY’ı finiş hazırlığında ancak son 2 kilometreye girildiğinde görebilirsiniz. Bugün de öyle oldu. Son kilometrede ise trenler finişe liderlerini artan hızlarıyla taşırken yolun kısmen dar, hızın fazla olması ve karmaşa sebebiyle SKY treni bozuldu. Geçen yıl, SKY trenini zevkle bozan QuickStep takımından tecrübelenen Cavendish önde takım arkadaşı olmadan tek kalınca, halihazırda ilerleyen ve Goss’u taşıyan GreenEdge treni ardına takıldı. Andronii Giocatooli takımından Roberto Ferrari’de yine önlerde finiş için tek başına ilerleyenler arasındaydı.

 

GreenEdge treninin lideri Goss atağa kalkmadan Mark Cavendish atağını seri ve yenilmesi zor bir torkta başlattığında finişe neredeyse 150-200 metre kalmıştı. Cavendish, ne zaman bisikletinin üzerine abanıp o torku başlatsa, birisi onu düşürmediği sürece galibiyeti kimseye bırakmıyor. Bugün de böyle oldu. Goss, kendisinin ardından çıkan Cavendish’in atağına cevap vermeye çalışsa da aynı tempoyu yakalayamadı. Andronii Giocattoli’den Roberto Ferrari ise son anda önünün kapanması sebebiyle atak yapamadı. Konumu kötü olduğu için tünel bulamadı. Cavendish’i zorlayan, etabın finiş mücadelesi havasını veren isim bu kez Katusha takımından Alexander Kristoff oldu. Kristoff’un sprint torku de gayet güçlüydü. Ve belki biraz daha mesafe olsaydı, Cavendish bu kadar rahat finişe giremezdi. Günün 3.’sü ise, Giro’da olduğunu neredeyse unuttuğumuz, Cavendish’in en güçlü eski domestiği Mark Renshaw oldu. Renshaw HTC sonrası Cavendish ile SKY’a geçmektense Rabobank’a geçip kendi galibiyetleri için çalışma zamanının geldiğine karar vermişti. İtalya turunun 13.gününde sprint finişi etabında Renshaw’u eski lideri ile rakip olarak ilerlediği bu etapta, geç de olsa podyumda görmek güzeldi.Genel Sıralamada bir değişiklik olmadı.

 

 

 

 

13.Etap Finiş Sıralaması:

 

1     Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling     3:02:07
2     Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
3     Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team
4     Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox
5     Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
6     Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
7     Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat
8     Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
9     Sonny Colbrelli (Ita) Colnago – CSF Inox
10   Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale

 

 

13.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1     Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team     54:21:15
2     Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda     0:00:17
3     Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat     0:00:26
4     Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team     0:00:32
5     Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team     0:00:49
6     Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team     0:00:52
7     Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
8     Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale     0:00:57
9     Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale     0:01:02
10   Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep     0:01:03

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın