Giro 12: Başlangıçtan Finişe Lars Bak Zaferi

17/05/2012  //     //  Genel

 

İtalya Bisiklet Turu’nun 12.etabı; Seravezza’dan Sestri Levante’ye uzanan 155 kilometrelik, kısa ama zorlu etap profilinde gerçekleşti. Seravezza startında William Bonnet(FDJ-Big Mat) yer almayarak yarıştan çekildi ve 12 etap 188 sporcu ile start aldı. Tırmanışlar öncesi ara etap olarak görülen 12.etap için favorilerin asılmayacağı bekleniyordu. Bu sebeple, büyük tur tecrübelileri ana grubun kaçışa izin vereceği kaçış grubu için bir hayli istekli start aldı. Alınan start sonrası ilk kaçış denemesi atağı Lotto Belisol takımından günün galibi Lars Bak’tan gelmişti. 32 yaşındaki Danimarkalı daha önce takım zamana karşı ile büyük tur etabı kazandıysa da, 10 yıllık kariyerinde ilk kez büyük tur etap galibiyeti ile podyum gördü. Lars Bak’ın finişe girerkenki mutluluğu ve forması üzerindeki Lotto Belisol yazısını işaret ederek poz vermesi, sporcunun HTC-Colombia takımından bu yıl Lotto Belisol’e gelse de hala HTC gibi efsane takımın sponsor tanıtımını finişte ihmal etmeyen profesyonel kültürünü sergiledi.

 

Ne acı ki, HTC sporcularının takımın kapanacağı belli olsa bile bir umutla son güne kadar yarışlarda sergiledikleri mücadele aklıma geldi. Takım yıl sonunda kapanacak açıklamasından sonra dahi etapları alan HTC formalı sporcular hala finişten geçerken formalarındaki HTC(Ana sponsor) amblemini göstererek galibiyeti alıyorlardı. HTC sponsorluğa devam etmedi. Yeni sponsor bulunamadı. Bir efsane takım daha hatıralara gömüldü. Ama işte o efsane takımdaki isimleri başka takım formaları ile yine galibiyetlerde ve kimi zaman birbirlerine karşı mücadele içinde izliyoruz. Şu an bunları neden yazıyorum? Çünkü o efsane takımın üyesi olarak 2 sezonunu, HTC’nin gözde olduğu sezonlarda takım için fedakarlık gösteren sporcularından biriydi Lars Bak. Bugün, Giro’nun 12.etabındaki galibiyet mücadelesi startın alınmasıyla, etabın ilk atağı olarak podyumu istemişti. İzleyenlerin çoğu, Kaçış grubundaki Sandy Casar’a odaklanıp; hem etap galibiyetini hem de pembe mayoyu kaçırdığına şahit olurken, çoğumuz bari etap galibiyetini alsaydı demişizdir. Oysa Lars Bak’ın 10 yıllık kariyerinde defalarca liderlere etap galibiyeti kazandırırken bugün ilk kez büyük tur podyumuna bugün çıkmış olması Danimarkalı sporcunun finişteki sevinci, Podyuma çıkarkenki şaşkınlığı (Podyum kızına buraya mı çıkacağım dedi) işte tüm bu detay ön bilgi ile günün etap akışına izleyemeyenler için bakalım.

 

 

 

Seravezza’da alınan 12.etabın 155 kilometrelik mesafesinde 4 tane zor olmayan tırmanış bulunuyordu. Genel büyük tur mantığında zorlu tırmanışlara kimse lider mayo ile girmeyi tercih etmezdi. Lider mayonun baskısından uzak kalabilmek adına bugünkü gibi ara etaplarda, genel sıralamayı riske sokmayacak birine liderliği verip, zorlu tırmanışlarda gerii almak her büyük turun tercih edilenidir. Bu sebeple bu etaba başlarken kaçış grubunda yer almak isteyenler de oldukça fazlaydı. Yukarıda bahsettiğim gibi günün ilk kaçış denemesi Lars Bak’tan gelmişti. Ardarda gelen ataklar ile temposu hayli yükselen ana grup, kaçışa izin verecekleri isimlere kadar tempo yükseltip, atakları baskılayarak ilerledi. Başarısızlıkla sonuçlanan denemeler sonrası en iyi zamanlamanın, ilk tırmanış kapısına başlarken yapılması bekleniyordu. Ve ilk tırmanış kapısı La Foce’ye doğru tırmanışın başladığı ilk atak, Lars Bak’tan geldi. Bak’ın atağına cevap veren 6 isimle birlikte 7 kişilik kaçış grubu oluşabildi. 7 kişilik kaçış grubunda; Lars Bak(Lotto Belisol), Jan Bakelantd(RadioShack), Sandy Casar(FDJ), Andrey Amador(Movistar), Luca Mazzanti(Farnese), Michal Golas(Omega Pharma QuickStep), Ivan Santaromita(BMC),Amets Txurruka(Euskaltel) bulunuyordu. daha sonra ana gruptan atak yapan Jackson Rodriguez(Androni Giocattoli) ve Martijn Keizer(Vacansoleil)’de eklenince günün 9 kişilik kaçışı 90.kilometrede oluşabildi. Sayının 9’a ulaşabildiği kaçış grubu bu aşamada zaman farkını 3 dakika 55 saniyeye yükseltmişti.

 

Pembe mayonun sahibi Joaquim Rodriguez ve takımı Katusha’nın kaçışa mayo mücadelesini sürdürmek adına müdahale etmediği, ana gruba tempo vermediği beklenen görüntüydü. Kaçış grubunda pembe mayoya en yakın isim FDJ-Big Mat takımından Sandy Casar’dı. Sandy Casar genel sıralamada 37 sırada ve liderliğe 4 dakika 1 saniye uzaklıktaydı. Bu ara etap ile pembe mayoyu devredecek en iyi isimdi. Mayoyu bugün Casar alırsa yarın da koruyabilir hafta sonunda devredebilir riskteydi. Bu nedenle Katusha ana gruba gün boyu tempo vermeden ana grubunda önlerinde kalıp kazadan uzak kalmayı tercih etti. Sadece Katusha değil genel sıralamada pembe mayoya en yakın isimlerden Ryder Hesjedal’ın takımı Garmin Barracuda ve 3.sırada Tiralongo, 4.sırada Roman Kreuziger ile bulunan Astana’da bugün pembe mayoyu almaya niyetli değildi. Bu durum kaçış grubuna büyük avantaj sağlıyordu. Ve fark 7 dakikaya kadar çıktı. Sandy Casar’ın liderliği alabilmesi için 4 dakika ve ilk üçde girerse alacağı bonus yeterliydi. 7 dakika zaman farkı bu sebeple 4 dakika civarına indirildikten sonra kameralar esas mücadele sahnesine yani kaçış grubuna odaklandı.

 

 

Son tırmanış Villa Tassani ve sonrası 9 isimin birbirini silkelemek için yaptığı ardarda ataklar, sıcaklık ve güç yoklamaları ile son 14 kilometre dolu dolu adrenalinle geçti. Sandy Casar’ın yaptığı ataklar, silkeleme çabaları erken başladı(en büyük hatası kendisinin ilk olarak başlattığı silkeleme çabalarını erken başlatmasıydı). Ki kaçışta uzman olan Casar bugün rakiplerini denerken kendi gücünü dengelemeyi geri planda bırakmış oldu. Finişe 1,6 kilometreye kadar atak çekmeden kaçışta ataklara cevap verip tutunan Lars Bak, doğru zamanı beklemeyi tercih edip 1,6 kilometre kala zamana karşı performansı sergileyerek kaçış grubunu silkelemeyi başardı. Casar, Lars Bak’ın atağına cevap vermek istediyse de Lars Bak sağlam bir güçle uzaklaşıyordu. Ve Casar son 14 kilometredeki sayısız atağının ceremesini son bölümde yaşadı. Bak’ın atağına cevap verecek gücü kalmamıştı.

 

 

Lars Bak, 10 yıllık kariyerinde ilk kez büyük tur etabı galibiyetine girerken, yüzüne yansıyan mutluluk ve HTC kültüründen gelen sponsorun formadaki ismini göstere göstere finişe solo performansıyla girdi.

 

 

 

 

12.Etap Finiş Sıralaması:

 

1     Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team     3:58:55
2     Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat     0:00:11
3     Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
4     Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
5     Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
6     Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
7     Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi
8     Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team     0:00:43

 

 

 

12.Etap Sonrası Genel Sıralama: Pembe Mayo Joaquim Rodriguez’de kaldı. Sandy Casar bugünkü performansıyla genel sıralamada 3.sıraya yerleşti.İkincilikle girdiği Sestri Levante finişinden aldığı 12 saniyelik bonus ile günü Pembe Mayoya 26 saniye fark ile tamamladı.

 

1     Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team     51:19:08
2     Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda     0:00:17
3     Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat     0:00:26
4     Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team     0:00:32
5     Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team     0:00:49
6     Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team     0:00:52
7     Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
8     Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale     0:00:57

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın