Giro 11.Etap: Roberto Ferrari’den Ferrari Sprint Finişi

16/05/2012  //     //  Genel

 

Dünün zorlu zirve finişi Assisi, bugün adeta dinlenme etabı profilinde, 190 sporcu ile startını aldı. Profili itibariyle her ne kadar dinlenme etabı denilse ve görülse de mesafe olarak 255 kilometrelik bugünkü etap İtalya Bisiklet Turu’nun bu yılki rotasında en uzun etap olarak Montecatini Terme’de sona erdi. Yine olaylı son kilometreler sonrasında günün en iyi stratejisini yapan ve son kilometreyi en iyi değerlendirip doğru yerde, doğru sprintle galibiyeti alan sporcu Androni Giocattoli takımından Roberto Ferrari oldu.

 

 

 

Assisi’den alınan start sonrası günü kaçışla değerlendirmek isteyen 6 kişilik kaçış grubu, etabın henüz 23.kilometresinde farkı 4 dakikaya çıkartmayı başardı. 6 sporcu ile başlayan kaçış grubunda; Olivier Kaisen(Lotto-Belisol), Adrian Saez(Euskaltel), Simone Ponzi(Astana), Stefan Denifl(vacansoleil) Manuele Boaro(Saxo Bank) ve Mickael delage(FDJ-Big Mat) vardı. Giro’ya lidersiz gelen Lotto takımını etap galibiyeti odaklı kaçış denemelerinde bireysel çalışmalarla ilk kez bu kadar çok görmüş olduk.

 

6 kişilik kaçış grubundan ilk fire 91.kilometrede kaçış grubundan kopan ve daha sonra da ana gruba dahil olan Simone Ponzi(Astana) ile oldu. 91.kilometreden sonra kaçış grubu, finişe 31 kilometre kala mesafeye kadar 5 kişi devam etti. Finişe 31 kilometre kala ana gruba zaman farkı sadece 15 saniye kalan kaçış grubu üyelerinden Manuele Boaro(Saxo Bank) kaçış grubundan atak başlatarak tek başına şansını denemek istedi. Adrian Saez(Euskaltel)’de Boaro’nun atağına cevap vermek istedi ancak Boaro öylesine güçlü bir kaçış atağı başlatmıştı ki Saez’de yakalayamadı ve ana gruba dahil oldu.

 

Manuele Boaro’nun solo kaçışını baskılamak isteyen ana grup zaman farkının 1 dakikaya çıkması ile finişten 14 kilometre önce bulunan son tırmanış Vico öncesi Boaro’yu yakalamak üstere tempoyu arttırdı. Vico tırmanışına solo başlayan Boaro, tırmanışta yakalandı ve günün kaçış grubu tamamen sona erdi. Finişe doğru yine etap iddialıları takılar ana grup önünde trenlerini oluşturma savaşına girmeye başladı. Ancak etabın finişine uzanan son sağa doğru dönen keskin virajı lider alan SKY takımı frene basınca Treanin taşınıdığı Cavendish kaza yapmamak için fren kullandı ve hızını düşürdü. Gözler SKY’ın bu hatasına odaklanmışken, virajı hızlı alıp neredeyse hiç fren kullanmadan dönen Androni Giocattoli takımının sprinteri Roberto Ferrari büyük bir özgüvenle pedalına asıldı. Yaklaşık 350-400 metrelik güçlü sprinti ile etabı alırken yıldız isimleri geride bırakmayı başardı.

 

 

 

Hatırlarsanız Roberto Ferrari, Giro’nun 3.etabında Cavendish’in ön tekerine değerek düşmesine sebep olmuştu. Ceza olarak etabı son sırada bitirmiş sayılmıştı. Bugün ise Cavendish virajda hızlanmaya çalışırken sıradan bir sprinterin yükselişi, soyadına yakışan bir hızda etabı almayı başardı. Cavendish’in son zamanlarda galibiyetle şekil değiştiren kibirli yüzü için yeni bir sprint rekabeti daha başlamış oldu.

 

 

11.Etap Finiş Sıralaması:

 

1     Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli     6:49:05
2     Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep
3     Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team
4     Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling
5     Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
6     Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan
7     Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
8     Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat

 

 

11.Etap Sonrası Genel Sıralama:

 

1     Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team     47:16:39
2     Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda     0:00:17
3     Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team     0:00:32
4     Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team     0:00:52
5     Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
6     Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale     0:00:57
7     Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale     0:01:02
8     Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep     0:01:03

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın