Giro 10.Etap: Rozdiguez’den Beklenen Galibiyet ve Pembe Mayo Sevinci

15/05/2012  //     //  Genel

 

İtalya Bisiklet Turu 21 etabını yarıladık. Bugün, düne nazaran dah sıcak bir havada Civitavecchia’dan alınan start sonrası 186 kilometrede yine dünkü etap profili gibi sonu kritik profilde geçecek finiş için mücadeleye başlandı. Dünkü kazada finişe doğru son virajda kayarak kazaya sebep olan Filippo Pozzato(Farnese Vini) hem etap galibiyeti için iddiasını kaybetti, hem de yarış sonrası bileğindeki acı ile Siligato hastanesine giderek kötü haberi aldı. Sağ elini kırdığı röntgen sonucuna göre açıklanan Pozzato bugün start alamadı ve yarıştan çekildi. 10.Etabın başlarında yine kaza oldu ve çok fazla sporcu kazadan etkilendi. Ancak güne esas damgasını vuran elbette ki günlerdir galibiyet beklen Joaquim Rodriguez(Katusha)’in atağı ve etap galibiyeti ile aldığı bonifikasyonlarla Pembe Mayoyu kariyerinde ilk kez giymesi oldu.

 

 

Civitavecchia’dan start alan 186 kilometrelik etabın başlarında oluşan 5 kişilik kaçış grubu yarışın henüz 10.kilometresinde zaman farkını 1 dakika 10 saniyeye çıkarmıştı bile. Kaçış grubunda; Guillaume Bonnaford(AG2R), Miguel Minguez(Euskaltel), Francesco Favilli(Farvnese Vini-selle italia), Matthias Brandle(Netapp) ve Martijn Keizer(Vacansoleil) vardı. Etabın yaklaşık 30.kilometresinde ana grup içerisinde oluşan kazadan çoğu sporcu etkilendi. Mathieu Perget(AG2R), Miguel Rubiano(Androni), Pierre Cazaux(Euskaltel), Brian Bulgac(Lotto), Dario Cataldo(Omega) açıklanan isimler olsa da yarışın ilerleyen kilometrede 8 sporcunun abondone olup yarıştan çekildiği açıklandı. Yarış radyosunda adları açıklanmayan 8 sporcunun, 8 ayrı takımdan olduğu ve takımların isimleri açıklandı. BMC, Farnese Vini, Garmin Barracuda, Lotto, Movistar, Rabobank, RadioShack ve Vacansoleil takımlarından 1 er sporcunun yarıştan çekildiği belirtildi. Lotto takımından çekilen sporcunun Brian Bulgac olma olasılığı yüksek. İlk açıklamalara göre bileğinden yaralandığı duyurulmuştu.

 

Kaçan 5’li ana gruba maksimum zaman farkını 44.kilometrede 4 dakika 35 saniye’ye çıkartabildi. Ana grup bugün uzun soluklu kaçışa izin vermeyerek bu kısa zaman farkına müdahale edip tempo arttırımına erken başladı. Kaçış grubu 1 buçuk dakikalık zaman farkını sabit kılmak adına daha yüksek efor harcayınca 5 kişilik kaçış grubundan  Miguel Minguez(Euskaltel) ve  Matthias Brandle(Netapp) kaçıştan kopmaya başladı. Yaklaşık olarak finişe 33 kilometre kala kaçıştan kopan 2 isim öndeki 3’lüye yetişmeye çalışıyor ancak günün yorgun bacakları açıkça izin vermiyordu. Finişe 32 kilometre kala ana gruptan atak yapan Rabobank takımı sporcusu Stef Clement finişe 30 kilometre kala kaçıştan kopan iki ismi yakalayarak 3 kişilik kaçış takip grubu oluşturdu. Stef Clement’in yoğun performansı sayesinde öndeki üçlüyü finişe 17 kilometre kala yakalayan takip grubu ile günün kaçışı 6 kişiye çıkmış oldu.

 

Ancak etap profilinde finişin korkulan eğimi göz önüne alındığında ve elbette ki bu etap ile genel sıralama üzerine strateji yapan isimlerin 1 dakika kadar arkada olmaları sebebiyle kaçışın yakalanacağı aşikardı. Stef Clement(Rabobank), kaçış grubu önünde grubu maksimum eforla çektiyse de finişe 7,5 kilometre kala yakalanmaktan kurtulamadı. Ana grup önünde zorlu tırmanışa hazırlanan, dar yollarda ve dik eğimde liderlerini taşımayı hedefleyen takımların istikrarlı trenleri bugünü riske atmak istemiyor görünüyordu.

 

 

 

Olağan şüphelilerin ilk atağının 2,5 kilometre kala görünen ilk zorlu eğimde gelmesi bekleniyordu. Ancak favoriler bu bölümde harekete geçmedi. Beklentiler ve atağın gelmeyişi, yarışın zorlu eğiminde tansiyonu yükseltmeye yetti. Birçok atak denemesi, starateji yoklamalarını tespit atakları derlen herkes Assisi’deki finişin son zorlu tırmanışına odaklanmıştı. Etapbın finişi ise öylesine zorlu, yorgunluğa karşı öylesine duvar gibiydi ki etabı en çok isteyen Joaquim Rodriguez ana grup önlerinde atak anını kollayarak çıkarken ancak finişe 250-300 metre kala atağını yaptı. Güçlü ve yenilmesi imkansız bir tırmanış sprintiydi. Rodriguez, geçen yıl çok uğraşmıştı, Rodriguez’in takımı Katusha’da öyle. Ama bir türlü istediklerini başaramamışlardı. Çoğu etapta sonlanan kaçış denemeleri Rodriguez’in ve Katusha’nın bu yıl daha da organize gelmelerini sağlamış olmalı. Katusha bugün takım stratejisine sadık kalarak aksaksıksız, Rodriguez’i taşıdı ve Rodriguez bu sever kariyerinin ilk Giro etabını almayı başardı.

 

 

10.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 10)

 

1     Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team     4:25:05
2     Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp     0:00:02
3     Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
4     Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox     0:00:06
5     John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
6     Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda
7     Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team
8     Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep

 

 

Geçen yıl da Joaquim Rodriguez’e çok güvendiklerini söyleyen Katusha takımı yetkilileri, her sonuç karşısında onu destekledi ve moral verdi. Bu yıl ise böylesi bütünleşmiş bir takım ruhuyla çalışan Katusha’nın daha profesyonel ve daha istikrarlı stratejilerini ve derecelerini bu sayede izleyebiliyoruz. Etap galibiyeti 20 saniye bonusu getirince Rodriguez kariyerindeki ilk etap galibiyetiyle birlikte ilk kez Pembe Mayoyu giymiş oldu. Üstelik etabı 6.sırada tamamlayan Ryder Hesjedal’a genel sıralamada 17 saniye zaman farkını da açmış oldu.

 

 

10.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1     Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team     40:27:34
2     Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda     0:00:17
3     Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team     0:00:32
4     Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team     0:00:52
5     Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
6     Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale     0:00:57
7     Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale     0:01:02
8     Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep     0:01:03

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın