Genç Cameron Meyer Avusturalya Turunu Kazandı

23/01/2011  //     //  Genel

 

Avusturalya turunun bugün final etabı olan 6.Etabı Avusturalya’nın Adelaide şehir sokaklarında festival havasında geçti. 90 km. mesafede gerçekleşen etabın galibi Sky Takımı sporcusu Ben Swift olurken genel sıralamada liderliğini korumayı başaran Garmin Cervelo takımı genç sporcusu Cameron Meyer Tur lideri oldu ve Tour down Under 2011 şampiyonu oldu. Kariyeri için oldukça önemli bir başarı elde etti.

 

   

 

 

Adelaide şehrinde startın alındıktan hemen sonra ilk kilometre içerisinde kaza yaşandı. Birkaç spordunun bariyerlere çarpması sonrası şans eseri ciddi bir sorun yaşanmadı. Final etabında 20 tur atıldı. Etabın en başarılı takımları, Cameron Meyer‘in genel sıralama liderliğini korumaya çalışan Garmin -Cervelo takımı, Matthew Goss‘un genel sıralamadaki iddiasını turun son etabında başarıya çevirmeye çalışan HTC-Highroad ve Sky takımıydı.

 

 

Son tur içerisinde kıyasıya sprint rekabeti de sergilendi. Sky takımı sprinte ilk yıl kazandığı tecrübesiyle ikinci yılda daha tecübeli ve daha başarılı yani tam olarak hazır bir şekilde atak yaptı. Ve Sky takımından Ben Swift etap galibiyetini aldı.

 

 

 Foto: John Veage

 

Santos Orched Liderlik mayosu için de rekabet yaşandı fakat Garmin-Cervelo takımı,  Avusturalya’lı 23 yaşındaki genç lider Cameron Meyer’e en yakın rakip olan HTC-Highroad takımından 25 yaşındaki Tazmanyalı sporcu Matthew Goss son etabı istediği başarılı sonuca ulaştıramadı ve genel sıralamada ikinci olarak tamamladı. Geçen yılın şampiyonu Andre Greipel genel sıralamada 7.sırada tamamladı. Lider mayoyla farlı 0:26 saniye

Lance Armstrong turu 67.sırada lidere farkı 6 dakika 42 saniye olarak tamamladı.

Mark Cavendish 2.etapta yaşadığı talihsiz kaza sebebiyle ve kazanın getirileri sebebiyle sonraki etaplarda yüksek performans sergileyememesi sebebiyle turu sonuncu olarak tamamladı lidere farkı 33 dakika 51 saniye

 

Foto: John Veage

 

Kariyerinde büyük bir başarı elde eden Cameron Meyer bu başarısına inanamayarak göz yaşlarını tutamadı. Her ne kadar Garmin takımı sporcusu olarak katıldıysa da kendi ülkesinde Avusturalya’da Avusturalya turunu kazanmış olmak hem halkı hem de kendisi için gurur duyulacak bir başarı oldu.

 

 

Foto: John Veage

Foto: John Veage

 

 

Foto: John Veage

 

 

Santos Tour Down Under 2011 yılı mayo sahipleri;

Santos Ochre Liderlik Mayosu: Cameron Meyer (Garmin-Cervelo) 17 saat 54 dakika 27 saniyelik derecesi ile tur lideri oldu.

Jayco Sprint Mayosu: Matthew Goss (HTC-Highroad) 28 puan

Skoda Dağ Mayosu: Luke Roberts (UniSA-Avusturalya) 60 Puan

Genç Yarışçı Mayosu: Cameron Meyer (Garmin-Cervelo) 17 saat 54 dakika 27 saniyelik

En İyi Takım: Movistar 53:44:56

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın