Fransa Turu Kraliçe Etabında Zaferin Adı: Müthiş Solo Kaçışıyla, Valverde

19/07/2012  //     //  Genel

 

Etap 17: Bagnères-de-Luchon / Peyragudes

 

Sürücülerin neredeyse tamamen çember çizerek geçeceği 143 km.lik turun bugünkü etabı orta Pirenelerin tam kalbinde bulunan ve bir termal cenneti olan Bagnères-de-Luchon’ da start alan toplamda 5 tırmanma ve 1 tane bireysel sprint etabı içeren etap , tırmanma finişi ile son bulması bakımından önemli idi.

 


 

İlk tırmanma bölümüne gelindiğinde bir kaçış grubunun oluşturulamadığı görüldü. Her ne kadar Grivko (AST)gibi  isimler solo kaçış denemeleri gerçekleştirseler de ilk tırmanma bölümünün ortalarına kadar pelotonun neredeyse tamamı birlikte gitti diyebiliriz.

 

İlk tırmanmanın son bölümlerine doğru bireysel kaçışlara Thomas Voeckler iyi cevap verdi ve 1349 metre rakımlı Co de Menté’ yi, Kessiakoff’ un önünde ilk sırada geçerek puanlı mayo konusunda ne kadar iddalı olduğunu gösterdi.

Sis ve ıslak zemin ilk uzun inişin teknik yönünü güçlendirdi, ve kısmen kopmalar meydana gelse de çok ciddi bir zaman farkı oluşmadı. Nibali bu bölümde yalnız kaldı. Geçilen zaman dilimi itibari ile Wiggins’in gayet sakin göründüğü dikkatlerden kaçmadı,  Nibali ya da Evans cephesinden herhangi bu bölümde bir atak gelmedi.

 

 

İniş bölümünde avantaj sağlayabileceği düşünülen Nibali bu anda ön gruptan koptu ve ana gruba katıldı. Öyle sanıyorum ki yalnız gitmeyi göze alamadı, ihtimaller daralıyor; bu noktada Sarı mayo şansı  için iki temel tırmanma kapısı kaldı.

İlk ciddi kaçış grubu organizasyonunun finişe 93 km. kala gerçekleşti. Aralarında Thomas Voeckler’in ve S. Casar’ ın 7 kişilik kaçış grubu ana grupla olan farkını 1’40” a kadar çıkardı. Vinokourov’un ve Leipehimer’in de bulunduğu takip grubu ise peşlerinde.

Yarışın başından beri şu ana kadarki en kayda değer gelişme Voeckler ile Kessiakoff’ un puanlı mayo için puan toplama mücadelesi oldu. Voeckler ikinci tırmanma kapısı olan Col Des Ares’i de birinci sırada geçerek puan hanesine 5 puan daha yazdırdı.

Finişe 72 km. kala ana grubun önlerine doğru Liquigas takımının organize olma çabaları, tırmanmalar için bir şeyler planladıkları izlenimini verdi.

Voeckler tırmanma kapılarında gerçekten çok iyiydi, Kessiakoff ile olan 2 puan mücadelesinde Cote de Burs’ u (3. tırmanma kapısı) da birinci sırada geçerek 1 puanı bile riske atmayarak inancını gösterdi.

 

 

81 .kilometrede yer alan ve görsel olarak bizleri çok da heyecanlandırmayan sprint kapısı bölümünü; B.Kadri( ALM) aldı. FDJ nin başarılı sprinterı ve reklam yüzlerinden birisi Sandy CASAR, kapıyı ikinci geçen isim oldu.

Etabın en yüksek zirvesi olan Port de Bales’ in eteklerinde yer alan beslenme bölgesi geçilirken SKY takımından Richie Porte ve  Mark Cavendish’i asfaltın üzerinde gördük ama neyse ki ciddi bir düşme olmadığı anlaşıldı. Bu gelişme Wiggins için olumsuz bir gelişme zira; SKY motorundan parçalar eksilmiş oldu.

100. kilometrede eğimin artmasıyla birlikte Liquigas ekibi,  son fırsatlardan birisini kullandırmak üzere grubun önlerine doğru temposunu arttırmaya başladı ancak SKY treninin dumanlarından tam olarak kurtulamadılar. Özellikle Port de Bales tırmanışındaki gösterdikleri çaba, Liquigas ekibinin şartlarını sonuna kadar zorlayacağı izlenimi uyandırdı.

Valverde, Port de Bales kapısını birinci olarak geçti. Hiç etap galibiyeti olmayan Movistar takımı adına kalan 30 km.lik bölümde solo finişe ulaşabilirmi sorusunu akıllara getirdi. Bu arada Voeckler, Kessiakoff’ u bir kez daha mağlup etti.

Son tırmanma bölümüne doğru geçildiğinde artık Valverde’nin kesinlikle solo olarak finişi hedeflediği ortaya çıktı. Leipehimer ve Voeckler’ in takip eden gruptan kopmaması, bu etabı almak istediklerini gösterdi ancak ilerleyen bölümlerde Voeckler in yavaşladığını gördük.

Basso, Nibali için gerçekten iyi çalıştı ancak Liquigas gerekli atağı gerçekleştiremedi.

Valverde çok güçlü bir kaçış gerçekleştirdi ve uzun süre farkı 2,5 dakikanın üzerinde tutmayı başardı.

Cadel Evans ise ancak  yarışın sonlarına doğru ekranlara girebildi.

Son 3 km. de bireysel kaçışlar ana grubun temposunu arttırdı. Froome bu bölümde takım liderine çok ciddi bir şekilde tempo verdi hatta zaman zaman Wiggins’i beklediği ve motive etmeye çalıştığı bile görüldü.

 

 

 

SKY treninin en güçlü bölümünün gerçekleştirdiği atağa rağmen Valverde düşmedi ve müthiş kaçışıyla etabı almayı bildi.

 

 

 

Etap Sonucu:

 

Dağların Kralı:

Sprinter Klasmanı:

Genç Sürücüler:

 

Genel Klasman:

Takımlar Klasmanı:

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın