Fransa Bisiklet Turu Asıl Yeni Başladı. Genel Sıralamada Deprem Oldu. 16.Etabın Galibi ise Thor Hushovd

19/07/2011  //     //  Genel

 

Fransa Bisiklet Turu’nun en heyecanlı etabı bugün 16. etap olarak sahne alındı. Dünün son tatil gününden sonra Alpler’e geçiş etabı olarak bugün Saint-Paul-Trois-Châteaux’dan alınan start sonrası hafif eğimli tırmanışta etabın kaçış grubunun oluşması bekleniyordu. Beklenen olmadı. Daha ilk anlarından itibaren tüm varsayımların ve beklentilerin aksinin yaşandığı etabın kaçışı ancak 90. kilometrede oluşabildi. Oluşan 10 kişilik kaçış grubunda; Thor Hushovd (Garmin-Cervelo), Marco Marcato (Vacansoleil), Tony Martin (HTC), Andriy Grivko (Astana), Alan Perez Lazaun (Euskaltel), Edvald Boasson Hagen (SKY), Ryder Hesjedal (Garmin-Cervelo), Dries Devenyns (Quickstep), Mikhail Ignatiev (Katusha) ve Jeremy Roy (FDJ) vardı.

 

 

Kaçış grubunun amacı aradaki puan kapıları değildi. Bu etap profilinde favorilerin sakin kalıp Alpler öncesi dinlenme etabı mahiyetinde geçileceği varsayıldığından herkes klasik bakış açısı ile kaçış grubunda bulunup etabı alma mücadelesindeydi. Zira prim kapılarında puanlar için bir rekabet ve mücadele yaşanmaması da bu tezi görsel olarak destekliyordu. Finişe 15 kilometre kala kaçış grubundan kopan isimlerden geriye 3 kişilik kaçış grubu kalmıştı. Thor Hushovd (Garmin-Cervelo), Hushovd’u bu etapta domine eden Ryder Hesjedal (Garmin-Cervelo) ve Edvald Boasson Hagen (SKY). Bu aşamada, yani finişe 15 kilometre kala yağmurlu hava şartlarının gazabına uğramak istemeyen, kazadan uzak kalmak için ana grup önlerinde ilerleyen genel sıralama favorileri günün varsayımlarına gölge düşürecek bir atağa sahne oldu. Alberto Contador ana grup önlerinde ilerlerken Col de Manse’nin zorlu olmayan eğiminde ana gruptan atağını yapıp etaba yüksek nabızlı aksiyonu verdi. Contador’un beklenmedik atağına şaşkınlıkla cevap veren Schleck kardeşler, Fabian Cancellara’nın kendisini çekmesi ile Contador’u yakalayabildi. Ana gruptan atılan bu kaçış atağı ile ana grubun silkelenmesi doğallığında ana grup önünde bir Contador grubu oluştu. Bu grupta Cadel Evans, Samuel Sanchez, Sarı mayosunu korumaya çalışan Thomas Voeckler, Andy ve Frank Schleck gibi genel sıralama iddialıları vardı. Col de Manse inişinde Schleck kardeşlerin tedirgin iniş teknikleri karşısında Alberto Contador’un iniş tekniğindeki gücünü konuşturması, hem de Alpler öncesi böylesi bir strateji ile aralarındaki farkı kapatmaları tekniğin, gücün yanı sıra rakibini iyi tanımanın getirisi oldu. Art arda gelen ataklar nihayetinde 3 kişi genel sıralamayı yerinden oynatmak üzere kadans arttırmanın ötesinde uçuşa geçmişçesine finişe doğru zamana karşı mücadele verdi. Bu 3 isim; Cadel Evans (BMC), Samuel Sanchez (Euskaltel) ve Alberto Contador’du. Özellikle Cadel Evans muhteşem bir performans sergiledi. Böylesi bir profilde sakin geçecek bir etap havası veren günde, yağmurun ve soğuğun yanı sıra zamana karşı verilen mücadelede Fransa Turu boyunca beklenen genel sıralama favorileri mücadelesinin hayat belirtisini bugün hiç beklenmedik bir etapta izledik. Ana gruptan fırtına gibi kaçan 3 favori, önde bulunan 3 kişilik kaçış grubu ve kaçış grubundan kopan isimlerin ardından muazzam bir torkla ilerliyordu. Son 15 kilometre içerisinde artan bu tansiyon  kaçış grubunun yakalanması için yeterli olmasa da amaç kaçış grubunun yakalanması değil, Sarı Mayo zamanlamasındaki farkı maksimum kapatmak için biçilmiş kaftan oldu. Kaçış grubu içerisinden Rjder Hesjedal, takım arkadaşı ve son dünya şampiyonu Thor Hushovd’u mükemmel domine etti.

Hushovd, Edvald Boasson Hagen (SKY) ile girdikleri sprint finişi mücadelesini de başarılı bir sprintle kazanarak 2011 Fransa Bisiklet Turu’nda ikinci etap galibiyetini aldı. Etap hakkında profili zıtlığında söylenecek çok şey var. Zira Son 15 kilometresi ile yaşattığı sürprizler ve muazzam gelişmeler ile şekillenen yeni bir genel sıralama listesi bulunuyor. Güne başlarken Sarı Mayo’nun 2 dakika 6 saniye gerisinde ve genel sıralama listesinde 3. sırada olan Cadel Evans bugün etap sonunda zaman farkını 1 dakika 45 saniyeye indirdi. Alberto Contador ise Pireneler çıkışında dalga geçer gibi atak verip oynayan Schleck kardeşlere bugün unutulmaz bir ders verdi. Güne başlarken Andy Schleck ile arasındaki zaman farkı 1 dakika 45 saniye ikan etap sonunda farkı 39 saniyeye indi. Frank Schleck ise genel sıralamada bir sıra gerileyerek 3. sırada yerini aldı. Alberto Contador’un etap başındaki zaman farkı olan 2 dakika 11 saniye ise bugün sonunda 1 dakika 53 saniyeye indi. Contador alışılmış tam gücünü bugün yansıtmamış olsa da dizindeki ağrının kısmen iyileştiği imajını verdi. Alpler öncesi sarsılan genel sıralama listesinde günün en zararlı takımı Leopard Trek oldu. Andy ve Frank Schleck kardeşler için de ayrıca unutulmaz bir gün, unutulmaz bir ders mahiyetindeki bu profil ile Fransa Bisiklet Turu nihayet beklenen adrenalini ve hazzı da vermeye başladı. [View:http://www.dailymotion.com/video/xjztt6_tour-de-france-2011-etape-16-saint-paul-trois-chateaux-gap-162-5-km-6_sport:550:0]

16. Etap Sonunda Genel Durum:

Sarı Mayo beklendiği gibi hala Thomas Voeckler’de. Yarın Alplerde Sarı Mayoyu kaybedeceği tahmin ediliyor. Yarın kaçırılmaması gereken bir etap olacak. Bakalım Voeckler mayosunu koruyabilecek mi? Bugün Voeckler’in yorulma alametlerini vermeye başladığını da vurgulamakta yarar var. Genel sıralamada muazzam bir deprem etkisi yaşandı. Bugün Kategori-2 tırmanışının 5 puanı Jelle Vanendert’inKırmızı Puantiyeli Mayo’suna etki etmedi. Vanendert dağ kategorisi lideriolarak yarın zorlu bir mücadele yaşayacak. Ancak yarınki dağ kapılarında Puantiyeli mayoyu kaybetmesi de ağırlıkla muhtemel.

Thomas Voeckler

EUC

69s 00′ 56″

Mark Cavendish

THR

319 Puan

Jelle Vanendert  

OLO

74 Puan

Rigoberto Uran

SKY

69s 08′ 51″

Leopard Trek

206s 31′ 24″

16.Etap – 19 Temmuz 2011 Salı:

Saint-Paul-Trois-Châteaux > Gap-192,5 km

16. Etabın Sonunda:

 YarışLideri: Thomas Voeckler

 Puanlamada:1. Mark Cavendish       319 Puan   

 

2. Jose Joaquin Rojas   285 Puan

 

3. Philippe Gilbert        250 Puan

Dağların kralı: JelleVanendert

Genç Yarışçı:  RigobertoUran 

16. Etabın ardından Sıralama:

1. VOECKLER Thomas 181 TEAM EUROPCAR 69s 00′ 56″
2. EVANS Cadel 141 BMC RACING TEAM 69s 02′ 41″ + 01′ 45″
3. SCHLECK Frank 18 TEAM LEOPARD-TREK 69s 02′ 45″ + 01′ 49″
4. SCHLECK Andy 11 TEAM LEOPARD-TREK 69s 03′ 59″ + 03′ 03″
5. SANCHEZ Samuel 21 EUSKALTEL – EUSKADI 69s 04′ 22″ + 03′ 26″
6. CONTADOR Alberto 1 SAXO BANK SUNGARD 69s 04′ 38″ + 03′ 42″
7. BASSO Ivan 91 LIQUIGAS-CANNONDALE 69s 04′ 45″ + 03′ 49″
8. CUNEGO Damiano 161 LAMPRE – ISD 69s 04′ 57″ + 04′ 01″

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın