Fransa Bisiklet Turu 2012 Mahşer Etabında Pierre Rolland

12/07/2012  //     //  Genel

 

Fransa Bisiklet Turu’nun 11.Etabı Alplerin gölgesinde Abertville’den start aldı. Turun mahşer günü mahiyetindeki 148 kilometrelik etabın profilinde iki kategori dışı tırmanış, kısa mesafesine tezat sporcular için sürekli inişli çıkışlı prfili ile yıpratıcı geçti. Bu yılın en kısa etaplarından biri olsa da profilindeki iki kategori dışı
tırmanış ve özellikle kategori 1 tırmanışı zirve finişinde kazanan şuan belli
olmasa da kaybedenler kesinlikle olacaktı. Abertville sratında yer almayan Fabian Cancellara hamileliği gün sayan eşine destek olmak üzere turdan ayrıldı.

 

 

 

 

Mahşer günü olacağı beklenen günün startı alındıktan 15 dakika sonra 31 kişilik kaçış grubu, ana gruba zaman farkı açmaya başladı.Günün ilk tırmanışına 14,5. kilometrede başlanacağından erken saatlerde beklenen kaçış gayet normaldi. Kalabalık kaçış grubu, zirvesi 40.kilometrede geçilecek kategori tırmanış Col De La Madeleine’ın 25,3 kilometrelik tırmanışına 1 dakikanın üzerinde zaman avantajı ile başladı.

 

 

Col de la Medeleine tırmanışının ilk 5 kilometresi, orta bölümü ve zirvesine 4 kilometre kala geçilecek olan bölümleri oldukça dik ortalama eğimlere sahipti. Dolayısıyla kaçış grubunun tümü Col de la Madeleine zirvesini kaçış grubunda göremeyecekti. Tahmin edilen bu senaryo Medeleine’ın dik eğimlerinde parçalanan kaçış grubu, temppoya uyum sağlayamayanların kopuşu, ana grubun arkalarına düşmeye başlayan sprinterlerin görüntüsü eşliğinde geçildi. İlk tırmanışın inişinden sonra geçilen sprint puanlarını da kaçış grubundaki tırmanışçılar aldı. Doğal olarak hiçbir yeşil mayo iddialısı puan için önlerde yerini alamadı. 20 sprint puanını alan isim dün dağların kralı mayosunu  Voecklere kaptıran Fredrik Kristoff idi.

 

Col de la Madeleine’nin 19 kilometrelik teknik ve keskin
virajlı inişi sonrası etabın diğer kategori dışı tırmanışı olan
Col de la Croix de Fer’e tırmanış 70. kilometrede başladı. Col de la Croix de Fer tırmanışına kaçış grubu olarak katılan isimler; Alejandro Valverde(Movistar), Peter Velits(Omega Pharma QuickStep), Pierre Rolland(Europcar), Christophe Kern(Europcar) Michele Scarponi(Lampre), Robert Kiserlovski(Astana), Frdrik Kessiakoff(Astana), Ivan Basso (Liquigas), Blel Kadri(AG2R), Laurens Ten Dam(Rabobank), Chris Anker Sorensen(Saxo Bank), Chris Horner(RadioShack Nisaan Trek) ve Vasili Kriyenka(Movistar) liderliğinde başlandı. Ana grup önünde SKY, SKY’ın son adamı Sarı Mayo ile Bradley Wiggins Trenin son vagonu olarak Choo Choo Col de la Croix de Fer tırmanışına başlandı. Treni çeken isim Edvald Boasson Hagen idi. Ancak Boasson ilk kategori dışı tırmanıştaki görevini, Col de la Croix de Fer’in zorlu eğimlerine dek çok çalışarak görevini tamamladı ve geri kalmaya başladı.

 


 

Col de la Croix de Fer’in 22,4 kilometrelik tırmanışında kaçış grubundan güçlü isimler kaçıştan koparlarken ekrana yansıdı. Ivan Basso, Michele Scarponi ve hatta Alejandro Valverde yarışın liderliğinden düşerken, kaçış grubu takım lideri Pierre Rolland’ı taşımakla görevli Christophe Kern çekiyordu. Kern’in eğimlerle, kilometrelerle verdiği uzun süreli savaş hayranlık uyandırıcıydı. Bu tırmanış temposuna dayanamayanlar ise kaçıştan kopmaya devam ederek Col de la Croix de Fer zirvesine mücadele devam etti.

 

Col de la Croix de Fer zirvesine 9 kilometre kala ana gruptan atak yapan Cadel Evans’ın atağına SKY cevap vermedi. BMC takımı olağanüstü bir senaryoyu deneme kararını ALP’ler için almış. Evans atağını yaptığında ilk molası  ana grubun önünde ilerleyen Levi Leiphermer’ın arkasında oldu. Bir süre Leipheimer ile ilerleyen 2011 Fransa Bisiklet Turu şampiyonu yeniden tempo arttırıp bu kez önde kendisini bekleyen Beyaz Mayo Tejay Van Garderen ile ilerlemeye devam etti. Finişe 63,7 kilometre kala hayata geçen ve başarılı görünen bu hamle Evans’ın erken tükenmesine sebep oldu. Finişe 60 kilometre kala soğuk kanlı istikrarını kaybetmeden istikrarlı ilerleyen SKY takımı Cadel Evans’ı geçtiğinde Evans bu grubun arkasına dahi tutunmakta zorlandı. BMC’nin lideri kendisini bir an olsun yalnız bırakmayan Tejay Van Garderen ile gittikçe zorlaşan ve dengesizleşen temposu ile ilerlemeye devam etti. Kısacası yanlıış olan, erken yapılan bu atağın bedeli Cadel Evans’ın gün sonunda bu yılki Fransa Bisiklet Turu galibiyeti ümitlerini de yok etmiş oldu.

 

 

Pierre Rolland tırmanış puanlarını toplayarak kaçış grubunda ilerlerken; geçen yıl Alpe d’huez’de yaratıığı coşkuyu tekrarlama isteğinin gücüyle Col du Monard tırmanışında kaçış grubundan geriye kalan 3 kişi arasında kalmayı başardı. Ancak genç Fransız Col du Monard inişinde virajda kötü düşünce kaçıştan ilk kez geri kalmış oldu. Kaza ile kaybettiği zamanı 4 kilometre içerisinde kapatarak,finişe 22,5 kilometre kala kaçış grubunu tekrar yakaladı. Alp dağlarındaki etapların adamı Rolland zirvasinde finiş çizgisini barındıran La Toussuire kategori 1 tırmanışına finişe 18,5 kilometre kala kaçış grubu içinde başladı. Rolland’ın kaçış grubunda yaptığı ilk atağa Robert Kisierlovski cevap verince Rolland bu kez finişe 10 kilometre kala atağını yeniden yapmayı denedi. Bu kez Kisierlovski takip edemedi ve Rolland’ın Alpe d’Huez’in son 6 kilometresindeki solo kaçışı La Toussuire’de yeniden hayat buldu. Solo kaçışı Pierre Rolland’ yine Alplerde, kariyerinin ikinci etap galibiyetini getirdi.

 

Günün kaybedenleri oldukça fazla. En önemlilerinden biri elbette ki Sarı Mayo mücadelesi için risk alıp erken atak yapan Cadel Evans. Evans etabı 2 dakika 23 saniye geriden tamamlayarak Sarı Mayoya 1 dakika 26 saniye daha uzaklaşmış oldu. Saniyelerin önemli olduğu etap sonuçlarında bugünkü derece Evans’ın iddiasını bitirme ölçüsünde kırdı. Diğer kaybeden, henüz mayosunu kaybetmemiş olsa da takım lideri Cadel Evans’ı yalnız bırakmamak uğruna zaman kaybeden Tejay Van Garderen oldu. Tejay Van Garderen lideri taşıma görevini başarıyla tamamladı ancak tek hareket edemediği için Fransız rakibi Thibaut Pinot’un beyaz mayoya zaman farkını kapatıp, farkın  1 dakika 54 saniyeye düşmesini izlemek durumunda kaldı. Beyaz mayo iddiasında avantajını kaybedip günün kaybedenlerinden olan Rein Taaramae, bugün 23 dakika 48 saniye geriden etabı tamamlaması Taaramae’nin beyaz mayo şansını yitirdi. Ve favoriler listesindeki daha bir çok ismin hayal kırıklıkları ile birlikte mahşer günü tamamlandı.

 

 

Fredrik Kessiakoff, dünkü etapta dağların kralı mayosunu Thomas Voeckler’e kaptırmıştı. Bugün özellikle Col de la Croix de Fer tırmanış kapısındaki puanlar için Pierre Rolland ile sprint mücadelesi ile geçtiği Col de la Croix de Fer tırmanış kapısında 25 puanı Pierre Rolland’ın aldığı gösterilmişti. Ancak yarış sonuçlarına göre Rolland 25 puanı Kessiakoff’a kaptırmış. Kessiakoff gün sonunda 66 tırmanış puanına ulaşarak Kırmızı Benekli Mayoyu geri aldı.

 

 

 

 

11.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 4:43:54
2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 0:00:55
3 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
4 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 0:00:57
5 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale
6 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling
7 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 0:01:08
8 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 0:01:58
9 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team 0:02:13
10 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:02:23
11 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
12 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
13 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan 0:03:53
14 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan
15 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun
16 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan
17 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Movistar Team
18 Robert Kiserlovski (Cro) Astana Pro Team
19 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 0:06:17
20 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 0:07:27
21 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep 0:08:02
22 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:08:21
23 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 0:10:21
24 Alexandr Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team
25 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 0:11:19
26 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:12:04
27 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team
28 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:12:30
29 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:13:06
30 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
31 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:14:13
32 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team
33 Daniel Martin (Irl) Garmin – Sharp 0:14:15
34 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team
35 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan
36 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD
37 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
38 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-QuickStep
39 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
40 Yury Trofimov (Rus) Katusha Team
41 Denis Menchov (Rus) Katusha Team
42 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat
43 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team
44 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun 0:14:43
45 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team 0:15:28
46 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Sharp 0:15:50
47 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
48 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling 0:18:31
49 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
50 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
51 George Hincapie (USA) BMC Racing Team
52 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
53 Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team 0:18:59
54 Christophe Kern (Fra) Team Europcar 0:19:40
55 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 0:21:50
56 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:22:23
57 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:23:44
58 David Millar (GBr) Garmin – Sharp 0:23:48
59 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-QuickStep 0:23:58
60 Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD
61 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale
62 Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun
63 Brice Feillu (Fra) Saur – Sojasun
64 Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team
65 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
66 Simone Stortoni (Ita) Lampre – ISD 0:25:34
67 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:25:43
68 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi
69 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar 0:25:48
70 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
71 Christian Knees (Ger) Sky Procycling
72 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 0:26:11
73 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:27:30
74 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:28:10
75 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:29:32
76 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat
77 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ-Big Mat
78 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale
79 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team
80 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
81 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
82 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
83 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-QuickStep
84 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team
85 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
86 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel – Euskadi
87 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-Big Mat 0:32:25
88 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat
89 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
90 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
91 Stuart O’Grady (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 0:33:20
92 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
93 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan
94 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan
95 Roy Curvers (Ned) Argos – Shimano
96 Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Nissan
97 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
98 Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun
99 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team
100 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
101 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team
102 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale
103 Koen De Kort (Ned) Argos – Shimano
104 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Big Mat
105 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep
106 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale
107 Albert Timmer (Ned) Argos – Shimano
108 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
109 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
110 Nick Nuyens (Bel) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
111 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun
112 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
113 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol Team
114 André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team
115 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team
116 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team
117 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team
118 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
119 Yann Huguet (Fra) Argos – Shimano
120 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
121 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
122 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi
123 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
124 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
125 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
126 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
127 Cyril Lemoine (Fra) Saur – Sojasun
128 David Zabriskie (USA) Garmin – Sharp
129 Joan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team
130 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
131 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
132 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-QuickStep
133 Luca Paolini (Ita) Katusha Team
134 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
135 Patrick Gretsch (Ger) Argos – Shimano
136 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
137 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-QuickStep
138 Johan Vansummeren (Bel) Garmin – Sharp
139 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team
140 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team
141 Jean Marc Marino (Fra) Saur – Sojasun
142 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
143 Matthieu Sprick (Fra) Argos – Shimano
144 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
145 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge Cycling Team
146 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
147 Baden Cooke (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
148 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
149 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
150 Sebastian Langeveld (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team
151 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
152 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:33:35
153 Tom Veelers (Ned) Argos – Shimano
154 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling
155 Jan Ghyselinck (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
156 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
157 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
158 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team
159 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:33:44
160 Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-QuickStep 0:34:08
161 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 0:34:11
162 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale 0:34:15
163 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ-Big Mat
164 Tyler Farrar (USA) Garmin – Sharp 0:34:26
165 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 0:34:51
166 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 0:34:55
167 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:36:35
HD Yuriy Krivtsov (Fra) Lampre – ISD
HD Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD
DNF Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team
DNF Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team
DNS Fabian Cancellara (Swi) RadioShack-Nissan

 

 

 

11. Etap Sonunda Genel
Durum:Bradley Wiggins

SKY

  48s 43′ 53″

Peter Sagan

LIQ

 232
Puan

 Fredrik Kessiakoff

AST

  66
Puan

Tejay Van Garderen

FDJ

  48s 50′ 50″

RadioShack Nissan Trek

 146s 24′ 13″


11.Etap – 12 Temmuz 2012 Perşembe:

Albertville > La Toussuire – Les Sybelles – 148 kilometre

11.Etabın
Sonunda
;

 Yarış
Lideri:
Bradley Wiggins

 Puanlamada:
1.
Peter Sagan        232
Puan   

2. Matthew Goss   205 Puan

3. Andre Greipel    172 Puan

 

  Dağların kralı: Fredrik Kessiakoff

  Genç Yarışçı:  Tejay Van Garderen
 

11. Etabın ardından
Sıralama;

1 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 48:43:53
2 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 0:02:05
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:02:23
4 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:03:19
5 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 0:04:48
6 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan 0:06:15
7 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:06:57
8 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 0:07:30
9 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:08:31
10 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 0:08:51

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın