Fransa Bisiklet Turu 2012 – İlk Haftası

10/07/2012  //     //  Genel

 

Fransa Bisiklet Turu 2012, Olimpiyat Oyunları yılına denk geldiğinden rekabetin genel sıralamada yoğun geçeceği, Tur genelinde ise Olimpiyat hedefindeki isimlerin riskten uzak kalmayı tercih ederek tur koşacakları tahmin ediliyordu. Şubat ayında açıklanan uzaklaştırma cezası sebebiyle Alberto Contador’suz geçecek bir turun Andy Schleck ile kapışma sahnelerinden eksik kalacağımız düşüncesi çoğu fanatiği üzmüştü. Hele ki, Olimpiyat yılında Andy vs. Alberto mücadelesi olmaması demek, genel sıralamadaki sürükleyici mücadelenin daha da eksilmesi demekti. Teselli; Cadel Evans, Bradley Wiggins ve Contador’un olmadığı bir Fransa Bisiklet Turunda Andy Schleck’in Sarı mayoyu alabilme ihtimalinin olması ve turun hala daha favorilerine sahip olduğuydu.

 

Ancak Criterium du Dauphine’in zamana karşı etabında kaza yapıp kalça kemiğini kıran Andy Schleck doktorların eşliğinde yaptığı basın toplantısında; Fransa Bisiklet Turunda bu yıl start alamayacağının açıklanmasıyla ümitler biraz daha kırılmıştı. Genel Sıralamadaki çekişmeli rekabetin bu büyük kaybı, sönük geçecek bir Temmuz ayına işaret ediyordu. Her yıl Fransa Bisiklet Turu gölgesinde kalan Vuelta ise Andy Schleck’in iyileşip yarışa döneceği  ve katılacağı yarış olarak açıklandığında ilgi ister istemez Vuelta’ya kaymaya başladı. Çünkü Alberto Contador’un uzaklaştırma cezası bitiyor ve Vuelta ile dönüş yapacağı biliniyordu. Büyük karşılaşmanın ev sahibi bu yıl Fransa Bisiklet Turu değil, İspanya Bisiklet Turu oluverdi.

 

Karşımızda ize 99.yılını devirmekte olan Fransa Bisiklet Turu var. Hakikaten beklendiği gibi sönük mü geçecek. Yoksa Organizasyon tecrübesini parkura mı dökecek. İlk haftayı geride bırakırken Organizasyonun ileri görüşlülüğüne bir kez daha hayran kaldım. Olimpiyat yılı özel ! Parkur seçimlerine bakınca Alpler ve Pireneler öncesi Sprint etaplarını sıcak tutup genel klasman heyecanına izleyiciyi sürükleyen muhteşem bir stratejide parkur belirlenmiş. Ne haftaydı! Kısaca ilk haftada neler oldu bakalım. Takım stratejileri neler oldu?

 

Kırmızı Benekli Mayo: Saxo Bank-Tinkoff Bank takımı Kırmızı benekli mayoyu hedeflediklerini belli etti. Birinci, ikinci, üçüncü etaplarda kaçış grubunda yer alıp 1’er, 2’şer puanlık tırmanış puanlarını küçümsemeyen takım Michail Morkov ile tırmanış puanlarını toplamaya başladı. Morkov 3 gün üstüste kaçış grubunda yer alarak tırmanış puanlarını başka takımların almasını önlemek üzere kendini takım için feda etti. Ve görevini fazlasıyla yaptı. Takım Chris Anker Sorensen ile Kırmızı Benekli Mayoyu hedefliyordu. Ancak ortalama dağlık ve zirve finişli 7. ve 8. etaplar ile Sorensen beklenen çıkışı  yapamadı. İlk haftanın dağlık etaplarındaki puanları başka takımlar aldı. Saxo Bank stratejisi 4.etap ve sonrasında pek sağlam ilerleyemedi. İlk zirve finişli, ilk haftanın son dağlık etabı 8.etapta Fredrik Kessiakoff(Astana) toplamda 21 puanla birinci haftayı Kırmızı Benekli mayo ile, ilk tatil gününe girdi.

 

 

Beyaz Mayo: 26 yaş altı genel klasmanda en iyi dereceyi çıkartıp, bisiklet piyasasında fiyatını arttırmayı ve dikkateleri geleceğin sarı mayosu olarak çekmeyi hedefleyenler için de ilk hafta olabildiğince çekişmeli geçti. Prologda ilk günden Beyaz Mayoyu sırtına geçiren Tejay Van Garderen(BMC) 7.etap sonuna kadar taşıdı. 7.etap sonunda 3 mayo da el değiştirmiş oldu. Beyaz Mayonun yeni sahibi Rein Taaramae mayoyu 8.etapta olmak üzere sadece bir gün taşıyabildi. Tejay Van Gerderen ilk haftanın son etabı, bireysel zamana karşıda Fabian Cancellara gibi bir zamana karşı üstadın zamanlamasından bile iyi zamanlama çıkartarak iki zaman ölçüm kapısını geride bırakmıştı. Tejay Van Garderen gün sonunda 1 sakika 14 saniyelik zaman farkını kapatarak Rein Taaramae’den mayosunu geri alarak haftayı tamamladı.

 

 

Yeşil Mayo: Destansı Yeşil mayo rekabeti haftası oldu. İşte organizasyon başarısı bu aşamada, sönük geçebilecek bir Fransa Turunu coşkulu ve sürükleyici senaryoya çevirdi. Fransa Bisiklet Turunda ilk kez yarışan 22 yaşındaki Slovak sporcu Peter Sagan kariyerinin ilk Fransa Bisiklet Turu etabında galibiyet aldı. İlk etabında galibiyet yakalayan Sagan için Saganizm coşkusu yaratmaya başladı. Gelecekte fırtına gibi esecek bir isim. Ve tabii lakapları seven Bisiklet Dünyasında Sagan için Tourminator lakabı da oldukça iddialı bir benzetme ile isminin anlamını taşımak üzere dile gelmeye başladı. Son iki yıldır Edvald Boasson Hagen’in gençlik enerjisi, sprintte fark göstermişken, Sagan’ın gölgesinde, ataklara cevap vermeye çalışan Boasson Hagen izledik. 3.Etabın galibiyetini de açık ara sprint zaferine dönüştüren Sagan, bu yıl tura beklenmeyen rengi kattı. Son yılların galibi değişmez sprint etaplarında nihayet beklenen değişiklikler ve rekabet boy göstermeye başladı.

 

 

Argos-Shimano’nun genç yeteneği olarak Fransa Bisiklet Turunda yıldınız parlatmayı hedeflediğini belirterek tura katılan Marcel Kittel’i de unutmamak lazım. Sprint etaplarında kendine rakip olarak Dünya Şampiyonluk mayosu ile Mark Cavendish’i gördüğünü söyleyen Kittel, diyarella’nıın sebep olduğu hasizliğe daha fazla dayanamayarak 5.etapta Turdan çekilmek zorunda kaldı. Kittel tur öncesinde belirttiği, Fransa Bisiklet Turunda yıldızını parlatma hedefini gerçekleştiremedi. Argos Shimano, sprint etapları için Tom Veelers üzerine strateji kurdu. Kittel’in beklenmeyen rahatsızlığı takımın sprint etaplarındaki lideri değiştirmesine sebep oldu. Veelers, tura Kittel liderliğine konsantre olarak başlamasına rağmen yeni plana çabuk adapte olarak kendi yıldınızını biraz daha parlatma şansını elde etti.

 

 

Mark Cavendish ilk haftanın Sprinter spesyalitesinden kendine sadece 2.etabın galibiyet payını düşürebildi. SKY takımı Bradley Wiggins ile genel sıralamayı hedefleyince, yıllardır HTC takımının sprint etaplarındaki gözbebeği olmaya alışmış olan Cavendish için büyük hüsran oldu. Sarı Mayoya oynayan takımın kağıt üzerindeki planları ile Cavendish’in karakteri ters düşmeye başladı. Takım Bradley Wiggins’i kazalardan uzak tutmak için kalkan görevi görürken, Cavendish kazalarda yapayalnız kaldı. Cavendish bilindiği üzere Olimpiyatları hedefliyor. Açıkçası Fransa Bisiklet Turu’nu bitireceğini tahmin etmiyorum. Zorlu dağlık etaplar öncesi turdan çekildiği haberini alabiliriz.

 

Dördüncü ve beşinci etabın galibi Gorilla, yeşil mayoyu hedeflemiyor. Ancak ilk haftasını bitirdiğimiz 99.Fransa Bisiklet Turu’nda 2 etap galibiyetiyle yani alnının akıyla çıktı. Geçtiğimiz sene HTC treninin gücüyle fırtına gibi etapları alan Cavendish’in karşısında bu kez Lotto trenini bu yıl başarıyla kurmuş bir Gorilla vardı. Ve Greipel’in geçen yıl trensiz verdiği mücadelenin yerinde bu kez Mark Cavendish vardı. 4.etapta Cavendish kaza yaptığı için Greipel kazandı dedikoduları çıkıverdi! Ancak 5.etapta pedalına basa basa Greipel Cavendish’in önünde finişe girdi. Bu kez bahane yoktu. Finiş sonrası SKY takımı laktik asidini atarken küskün ve biraz da gerilmiş yüzüyle Cavendish SKY takım otobüsüne bir daha dışarı çıkmamak üzere hışımla girdi. Herkesin önünde, Greipel’in aldığı galibiyet ve Cavendish’in aldığı dördüncülük, pek de Cavendish’in kolay hazmedebileceği bir sonuç değildi.

 

 

Sarı Mayo: Belçika Liege’de turun açılış gününde Proloğun bir numaralı favorisi Fabian Cancellara, farkını göstererek Sarı Mayoyu açılış günü sonunda sırtına geçirdi. 31 yaşındaki tecrübeli isim Cancellara 7.etabın sonuna kadar Sarı mayoyu korumayı başardı.

 

 

Tam anlamıyla mayonun hakkını verdi. 7.etapta mayonun el değiştirmesi bekleniyordu. Cadel mi? Wiggins mi? derken Bradley Wiggins’in güçlü takımı SKY tura dolu dolu hazırlandıklarını ve konsantre olduklarını sergileyerek Chris Froome ile etap galibiyetini, Wiggins ile Saro Mayoyu almayı başardı. 8.Etapta da mayosunu koruyarak rakibi Cadel Evans ile arasındaki 10 saniyelik zaman farkını biraz olsun açabileceği ilk haftanın son etabı Bireysel Zamana Karşıya odaklandı. 20-30 saniye zaman farkı açması bekleniyordu. Ama Sarı Mayonun gücü ile Bireysel Zamana Karşı etabında Bradley Wiggins start alınca beklendiği gibi olmadı. Kariyerinin en önemli noktasında zamana karşı çevireceği pedal, ona sırtındaki mayoyu Paris podyumunda giyme hayaline biraz daha yaklaştırıyordu. 2 ara ölçüm kapısının henüz ilkine gelmeden Evans ile arasındaki zaman farkını 1 dakika 4 saniye açan Wiggins’den rekor düzeyinde bir zamanlama geldiği belli oldu. Gün sonunda Evans’dan 1 dakika 43 saniye önde tamamladığı parkurdan hem etap galibiyeti bonusu hem de zamana karşıda yakaladığı muazzam fark ile başarısını perçinlemeyi başardı.

 

 

 

BMC takımı her ne kadar serin kanlı görünse de artık kalplerine giren kaybetme korkusunun emareleri gözlenmeye başladı. Cadel Evans ve BMC takımı eminim ki bu izin gününde parkuru yeniden masaya yatırmıştır. Zira karşılarında tek bir kuvvet olup Voltranı oluşturan SKY gibi bir takım var. Sarı Mayo isteniyorsa BMC takımı da Voltranı oluşturup Cadel’e sahip çıkmak zorunda. Zorlu bir etapta Cadel bir şans yakalarsa yada bu şans takım olarak yaratılırsa affetmeyecektir. Zaman farkının yavaş yavaş kapatılmasını beklemiyorum. Alpler ve Pireneler üzerine büyük planlar yapılıyor!

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın