Fransa Bisiklet Turu 2011 9.Etap: Voeckler Sarı Mayoyu Aldı… Olaylı 9.Etap Galibi: Luis Leon Sanchez(Rabobank)

10/07/2011  //     //  Genel

 

 

Dokuz prim kapısı ile donanmış 218 kilometrelik 9. etap sürekli kazalarasahne oldu. Fransa Bisiklet Turu, tatil günü öncesi ilk haftanın son etapstartını, Issoire’den 187 sporcu ile aldı. Birçok favori ismin kazalar veşanssızlıklar sebebiyle zaman kaybedip bir kısmının ayrılmak zorunda kaldığıilk haftanın son yarış günü, ortalama dağlık profilde 8 tırmanış kapısı ve 1sprint kapısı ile startını alırken, zorlu geçen haftanın yorgun kaslarıertesi gün dinlenmek umuduyla Saint Flour tırmanışındaki finişe doğruilerlemekte kararlı görünüyordu.

Starttan sonra ilk kaçış denemesi Pavel Brutt (Katusha) ve Lieuwe Westr’den(Vacansoleil) geldi. Fakat ana grubu silkeleyemeyen ilk kaçış grubu gününkaçış kahramanları olamadı. Etabın henüz 40. kilometresinde ilk kazagerçekleşti. David Millar (Garmin), Andrey Zeits (Astana), Haimar Zubeldia (RadioShack),Lars Bak (HTC), Christophe Peraud (AG2R), Pavel Brutt (Katusha), WouterPouls (Vacansoleil) ve Amets Txurruka (Euskaltel) kazada düşen isimlerdi.Amets Txurruka’nın köprücük kemiğinin kırılması ile sonuçlanan kazadaEuskaltel takımı Ivan Velasco’nun ardından 2. kaybını yaşadı. Euskalteltakımı Salı günü 10. etapta 7 kişi start alacak. Pavel Brutt (Katusha) veWouter Pouls de (Vacansoleil) yarıştan çekilmek zorunda kaldılar.

 

Kaza sonrası yeni kaçış grubu, dünkü gibi kaçışın etap zaferi ilesonlanacağı tahmin edilen bu günde 6 kişilik kaçış kahramanı tarafındanoluşturuldu. Bu 6 sporcu, LuisLeon Sanchez (Rabobank), Niki Terpstra(QuickStep), Sandy Casar (FDJ), Juan Antonio Fletcha (SKY), ThomasVoeckler (Europcar) ve Johnny Hoogerland (Vacansoleil) idi. İkincitırmanış kapısı olan Col du Pas de Peyrol tırmanışında kaçış grubundan kopanisim Niki Terpstra’nın kaçışa veda etmesi ile grup 5 kişiye düştü.

 

Etabın 99. kilometresinde turun en büyük favorilerinden Alberto Contador dakaza yaparak düştü. Ciddi bir sorunu olmayan Contador yarışa en hızlışekilde geri dönerek ana grubu yakaladı ve kaza sebebiyle bisikletdeğiştirmek zorunda kaldı. Kaza Contador lehine sonuçlar doğurmadı veContador yaşadığı şanssızlıklara adeta alışmışçasına farkı kapatıp genelsıralamadaki yerini rahatlıkla koruyabildi.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=5RO2koE9ics:550:0]

Henüz iki tırmanış kapısı geçilmiş ve kaçış grubu içerisinde Thomas Voeckler(Europcar) ve Johnny Hoogerland (Vacansoleil) arasında dağ kapılarında primmücadeleleri yaşanmıştıki yarışın seyri yeni ve trajik bir kaza iledeğişiverdi. Finişe 99 kilometre kala yaşanan kazada önce yerden kalkıptoparlanmaya çalışan BMC takımı ekranlara yansıdı. Sorun yok gibigörünüyordu. Yolda acı çeken Jurgen Van den Broeck (Omega Pharma Lotto TakımLideri) görününce durumun ciddiyeti ekranlara yavaş yavaş yansımaya başladı.Çünkü kameranın henüz zoom yapmadığı yol kenarında, ağaçların arasındançıkmaya çalışan Astana takımından 2 sporcu sonradan göründü. VeVinokourov’un kollarına girerek yürüyemeyen Sarı Mayo iddialısının taşınmasıher iki takım liderinin yarıştan çekilebilecek derecede yaranmış görüntüleriherkesi sarstı. Bu kazada tam 4 sporcu Fransa Bisiklet Turuna kaza sonucukırılan kemiklerle veda ettiler. Hastaneye kaldırılan sporcuların kısa amaacı dolu bilançosunda Jurgen Van Den Broeck’un köprücük kemiğinin kırıldığı,Alexandre Vinokourov’un sağ Femur kırığı ve Pelvis’inde ciddi bir sorun veomuzunda yaralanmalar olduğu haberi geldi. Garmin takımının 28Mayıs’ta Amerika Bireysel Şampiyonu olangüçlü ismi David Zabriskie’nin bileğinin kırıldığı ve Omega Pharma Lottotakımından Frederik Williems’ın da Köprücük kemiğinin kırılması sebebiylebir kazada 4 sporcu Fransa Bisiklet Turuna veda etti. Ana grup bu kazahaberi ile yarışı protesto ederek yaklaşık 10 kilometre kadar hız kesipyarışı nötralize konumuna geçti. Bu protesto önde kaçış yapan 5 sporcuyayaradı. 3 dakikalık fark finişe 70 kilometre kala 7 buçuk dakikaya kadarçıktı.

Aniden yükselen ana grup-kaçış grubu arasındaki fark yarış gidişatındastareji değişikliği olarak yansıdı. Büyük kaza öncesi Johnny Hoogerland ileprim kapısı mücadelesinde görülen Thomas Voeckler genel sıralamada19.sıradaydı ve sarı mayoya sadece 1 dakika 29 saniye uzaktı. Yarışın yenikonumunda sarı mayonun 7 buçuk dakika geride olması demek, Thomas Voeckleriçin Sarı Mayo umudu oldu. Europcar takımı Voeckler’in dağ primlerineoynamaktansa Sarı mayoya oynamasının doğru olacağına hızla karar vererekekranlarda hissedilmeyen hızlılıkta yeni planını yaptı. Thomas Voecklerartık dağ primlerine atak yapmadı ve Johnny Hoogerland ile gizli biranlaşmayla genel sıralama liderliğine pedallamaya başladı. Johnny Hoogerlandbugün dağ primlerinde toplam 22 puan topladı ve 139,5 km’de bulunan Cote dePrat de Bouc tırmnışında 2.tırmanışta almayı garantilediği kırmızıpuantiyeli mayo rekabetinde rahatlatan bir puan elde etmiş oldu. Sarı mayoyaçalışan Voeckler’in 2.kapıdan sonra Hoogerland’a rakip olmaması Hoogerlandaçısından bir şans olsa da, yarış kaderinde şanssızlıklara çok ça sahne olanbu etapta şanssızlık Hoogerland’ı da buldu.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xju6jn_tour-de-france-2011-coche-de-prensa-choca-con-flecha-y-hoogerland_sport:550:0]

Finişe 37 kilometre kala dümdüz yolda (Kaza olması olasılığının %1 olduğubir yerde) %1’lik olasılık gerçekleşti. Yarış görüntülerini alan Fransızulusal Tv kanalının bulunduğu araba kaçış grubunun önüne geçmek isterken tamanlamıyla bisiklet camiasının üstüne basa basa vurguladığı “BisikleteSaygı”‘nın nasıl katledildiği canlı yayında tüm dünyaya ulaştı. Araç JuanAntonio Fleca(SKY)’ya çarptı. Flecha’da düşerken önce Thomas Voeckler’eçarptı ki… Burada Voeckler düşmeden toparlayabileceği bir açıdan darbeyialmıştı. Yola düşen Flecha, Johnny Hoogerland’a çaprınca yol kenarı boyuncatel örgülü çitlere uçan Johnny Hoogerland’ı izlerken bu kadar da olmazdedirten etap içerisinde son nokta oldu. Flecha toparlanıp yarışa döndü amakaçış grubunu yakalayamayarak finişe 17 kilometre kala ana gruba yakalandı.Hoogerland ise… Yarışa döndü. Döndü ama kanayan vücudunu yarış modundatoparlaması bir yana etabı bitirebilmesi bile mucize olabilecek şekildedöndü. 16 dakika 44 saniye sonra ve 139.sırada yarışı bitirdi. Bütün günuğruna uğraştığı Kırmızı Puantiyeli mayoyu podyumda alırken göz yaşlarınahakim olamayan Hoogerland büyük bir alçak gönüllülükle olur böyle şeylerdese de Benden ve Fletcha’dan özür dilemeliler dedi. Flecha ise elindeolmadan düşürdüğü Hoogerland’dan özür dileyerek üzüntüsünü dile getirmiş.Hoogerlandröportajında ” 7 santimetrelik ve oldukça derin 3 yaram var. Sanırım dikişatılacak ve şimdi hastaneye gideceğim sanırım 30 dikişe ihtiyacım olacak”dedi. “Kırmızı puantiyeli mayoyu aldım ama şimdi 1 günlük dinlenmeye büyükağrılarla giriyorum” diyerek sözlerini ekledi.

Kaçış grubunda oluşan katliam gibi kaza sonrası kaçış grubunda kalan ThomasVoeckler(Europcar) Sarı Mayoyu almak ve elinde olan büyük zaman farkıavantajının her saniyesini korumak adına kaçış grubunun liderliğini tekbaşına yaptı. Son metrelere dek lider giden Thomas Voeckler finiş mücadelesiiçin Luis Leon Sanchez ve Sandy Casar’a sahneyi bırakarak onların arkasınageçti. Son ana kadar finişte Casar ve Sanchez sprint mücadelesiyaşayacağımızı düşünürken Sandy Casar’ın tükenmiş görüntüleri yansımayabaşladı. Luis Leon Sanchez kendisine kalan etap galibiyetine atağını yaparakkaotik günü etap zaferi ile tamamladı ve galibiyetini doğacak olan bebeğinearmağan etti.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xju6al_etape-9-issoire-saint-flour_sport:550:0]

Yarın tatil. Salı günü devam edecek olan Fransa Bisiklet Turunda yenihaftanın kazalardan uzak olmasını temenni ediyorum. Zira 9.Etap sonundabugün 180 kişiye düşen sporcu sayısı, zorlu dağlarda tamamlayamayacak,elenecek sporcuları ve olasılıkları düşününce böyle giderse 100 kişi iletamamlanacak bir Fransa Bisiklet Turu olacak. Düşünmek bile zor ancakyorumlarken ilk haftanın olaylı kazaları ve 18 sporcunun yarışı terk etmişolması da 2011 yılının ilk hafta Fransa Bisiklet Turu gerçeği.

9.Etap Sonu Genel Durum: Andy ileContador arasında; Contador aleyhine 1:30 dakikalık fark kendini koruyor.Yeşil Mayo  Philippe Gilbert’te, Kırmızı puantiyeli mayoyu dün Tejay VanGarderen’e kaptıran Johnny Hoogerland bugün puantiyeli mayosunu geri aldı.Sarı Mayo ise Thomas Voeckler’de. Robert Gesink Beyaz Mayosunu koruyor. Eniyi takım zamanlaması ünvanı Garmin’den Team Europcar’a geçti.

 

Thomas Voeckler

EUC

  38s 35′ 11″

Philippe Gilbert

OLO

217 Puan

 Johnny Hoogerland

VCD

  22 Puan

Robert Gesink

RAB

  38s 39′ 12″

Team Europcar

115s 03′ 31″

 

 

9.Etap – 10 Temmuz 2011 Pazar:

Issoire > Saint-Flour -208 km

9.Etabın Sonunda;

 YarışLideri: ThomasVoeckler

 Puanlamada:1. Philippe Gilbert        217 Puan   

 

2. Jose Joaquin Rojas   172 Puan

 

3. Mark Cavendish       153 Puan

Dağların kralı: JohnnyHoogerland

Genç Yarışçı:Robert Gesink

9. Etabın ardından Sıralama;

1.

VOECKLERThomas

181

TEAM EUROPCAR

38s 35′ 11″

 

2.

SANCHEZLuis-Leon

47

RABOBANK CYCLING TEAM

38s 37′ 00″

+ 01′ 49″

3.

EVANSCadel

141

BMC RACING TEAM

38s 37′ 37″

+ 02′ 26″

4.

SCHLECKFrank

18

TEAM LEOPARD-TREK

38s 37′ 40″

+ 02′ 29″

5.

SCHLECKAndy

11

TEAM LEOPARD-TREK

38s 37′ 48″

+ 02′ 37″

6.

MARTINTony

175

HTC – HIGHROAD

38s 37′ 49″

+ 02′ 38″

7.

VELITSPeter

179

HTC – HIGHROAD

38s 37′ 49″

+ 02′ 38″

8.

KLÖDENAndréas

74

TEAM RADIOSHACK

38s 37′ 54″

+ 02′ 43″

9.

GILBERTPhilippe

32

OMEGA PHARMA – LOTTO

38s 38′ 06″

+ 02′ 55″

10.

FUGLSANGJakob

13

TEAM LEOPARD-TREK

38s 38′ 19″

+ 03′ 08″

11.

BASSOIvan

91

LIQUIGAS-CANNONDALE

38s 38′ 47″

+ 03′ 36″

12.

CUNEGODamiano

161

LAMPRE – ISD

38s 38′ 48″

+ 03′ 37″

13.

ROCHENicolas

101

AG2R LA MONDIALE

38s 38′ 56″

+ 03′ 45″

14.

DEWEERT Kevin

124

QUICK STEP CYCLING TEAM

38s 38′ 58″

+ 03′ 47″

15.

GESINKRobert

41

RABOBANK CYCLING TEAM

38s 39′ 12″

+ 04′ 01″

16.

CONTADORAlberto

1

SAXO BANK SUNGARD

38s 39′ 18″

+ 04′ 07″

 

Hazırlayan: AylinKoç

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın