Fransa Bisiklet Turu 2011 4.Etap: Cadel Evans Az Farkla Galibiyeti Contador dan Kopardı

05/07/2011  //     //  Genel

 

 

 

 

Fransa Bisiklet Turu’nun 4. gününe başlarken önceki 3 günün güneşli havasından eser yoktu. Lorient startında yağan sert yağmur etabın sonunda bulunan zorlu Mur de Bretagne zirve finişine ek zorlayıcı etap unsuru olarak yansıdı. Start öncesi genel yorumlar, gergin, yüksek tansiyonlu etap… Kazadan uzak durma gerekliliği yönündeydi. Bugün etap favorileri olarak en güçlü isim Philippe Gilbert’ti. Gilbert’in doğum günü olması ve etap profilinin Gilbert tarzı etap olması favori isim olarak değerlendirilmesinde güçlü verilerdi.

 

Burada belirtmek istiyorum ki, bir etapta favori isim olarak gösterilen sporcu için ağırlıkla bakılan ipuçları;

1-Etap profilinin o sporcu için uygunluğu,

2-Sporcunun doğum gününe denk gelip gelmediği,

3-Yaşadığı yada büyüdüğü bölge olması

4-Etap profilinin sporcu üzerindeki manevi etkisi gibi detaylarla kuvvetlenir. Gilbert’in büyük favori olması için bu etap profilinin ve doğum günü olmasının etkisi büyük. Bu etap için görülen güçlü favori Sarı Mayoya 1 saniye farkı bulunan Cadel Evans idi. Avusturalya’lı sporcunun Sarı Mayo hırsını ve kararlılığını Fransa Turu başladığından beri izliyoruz. Ve arzuyla istediği Sarı Mayonun 1 saniye gerisinde olması, profilin tecrübeli sporcuya uygunluğu bu etapta Cadel Evans’ı büyük favorilerin başında tutuyordu.

Bir diğer büyük favori Alberto Contador idi. Contador henüz ilk etapta yaşadığı talihsiz kaza sebebiyle genel sıralamada en büyük rakibi Andy Schleck’in zaman olarak gerisine düşmüştü. Bu kazanın etkileri 2. etapta takım zamana karşıda ilk başlayan takım olmak, Contador’un takımı Saxo Bank-Sungard’ın takım zamana karşıda etkili bir derece çıkartamayacağınin bilinmesine ek olarak ilk takım dezavantajının da eklenmesi zaman farkının açılmasına sebep olmuştu. Bugünkü 4. etabın tırmanış finişli yapısı Alberto Contador’un kısa zamanda yapabileceği iyi bir hamle olarak da görünüyordu. Evet Contador normalde bu etapta kendini yormak istemezdi ama Andy Schleck ile arasındaki zaman farkını düşürebilecek her etaba asılacağı bu durumda Contador da favoriler arasında bulunuyordu.

 

Lorient’ten alınan start sonrası ilk 9. kilometrede FDJ takımının her etapta kaçış denemesi bu etapta da kendini gösterdi. Ve Jeremy Roy (FDJ) atağını yaptı. Jeremy’nin ardından atağına cevap verip kaçış grubunu oluşturan kaçış üyeleri; Blel Kadri (Ag2R), Imanol Erviti (Movistar), Johnny Hoogeland (Vacansoleil), Gorka Izagirre(Euskaltel) oldu. Kaçış grubu, ana gruba gün içerisindeki maksimum zaman farkını 25. kilometrede 4 dakika 35 saniye kadar açabildi. Kaçış grubunda bulunan ve kaçış grubu denince olası en agresif kaçışçılardan olan Vacansoleil’in Hollanda’lı sporcusu Johnny Hoogerland’ın prim kapılarını zorlayacağını ve gücünün son demine kadar umutla kaçacağını kestirebilmek kolaydı. İlk prim kapısı olan Cote de Laz 79. kilometredeki prim kapısında sadece 1 puanlık dağ primi verecekti. Hoogerland bu 1 puanı kaçırmayan isim oldu. İkinci prim kapısı Spezet’deki sprint primleri kapısıydı ki Johnny Hoogerland bu primi de kaçırmadı ve prim kapısından ilk geçen isim olarak 20 puanı kaptı. Kaçış grubunun diğer üyeleri sırasıyla 2. Jeremy Roy (FDJ) 17 puan, 3. Blel Kadri 15 Puan,  4.Gorka Izagirre (Euskaltel) 13 puan, 5. Imanol Erviti (Movistar) 11 puan alarak geçiş yaptı.

 

[View:http://www.youtube.com/user/VeloStage#p/u/2/GvigO9LWx8U:550:0]

 

Asıl Yeşil Mayo (Puan Klasifikasyonu) iddialılarının içinde bulunduğu ana grup sanki sprint finişi izler gibi bir etap ortası finiş adrenalin deposu gibiydi. Ana grup önünde yıldız sprinterler yeşil mayo hedeflerine yönelik prim kapısına doğru sprint saldırısına geçtiler ki bu saldırının en güçlü ismi dün olduğu gibi Tyler Farrar oldu. Farrar 10 puanı aldı. Bugün yeşil mayoyu giyen Jose Joaquin Rojas’ı tahtından indirmeye yönelik bu atakta, Jose Joaquin Rojas 2. geçerek 9 puan aldı. Böylelikle Farrar yeşil mayoya 1 puan daha yaklaşmış oldu. Mark Cavendish beklenenin altında performans çıkartabildi ve 7 puan aldı. Cavendish’in yeşil mayo hedefinde puan farkı aleyhine çalışıyor ve puan farkı açılıyor. 2010 yılında da yeşil mayoyu giyemeyen Mark Cavendish bu yıl etap zaferine değil yeşil mayoya çalışacağını ima etmişti. Ama açıkçası Cavendish için durum zor görünüyor. Yarınki düz etapta sprint finişi için asılacaktır. Ama öbür gün… etap profili Cavendish’in sprint puanı mücadelesinde önlerde olamayacağı bir profilde. 2009’dan kalma hırsı yüzünden dün 3. etapta Saint Hilaire de Chaleons sprint kapısında Thor Hushovd’la omuz omuza gelip çekişmeleri sonrası aldıkları puanların iptal edilmesi sonrucunda haybeye giden 10 puanlık sprint puanı Cavendish için yeşil mayoyu hayale dönüştürmeye başladı.

 

Beş kişilik kaçış grubu için ana grubun klasikleşen son 50 kilometre kala kaçış grubu aleyhine arttırılan kadansına kaçış grubundan kadansa uyum cevabı geldi. Ana grubun artan temposuna kaçış grubunun da tempo arttırması acaba yakalanmayacaklar mı? sorusunu düşündürse de kaçış grubundaki isimlerin kaza harici bu etabı alabilecek güçte isim barındırmaması Mur de Bretagne tırmanışında elbet yakalanacaklarını da saklı tutuyordu. Bu etapta acaba kaza olur da kaçış grubu içerisinde çekişme olursa ben yeneyim şeklindeki düşünceler tam anlamıyla bir şans denemesi olarak yorumlanabilir. Ana grupta ciddi bir kaza olmadı. Sadece finişe 20 kilometre kala Sarı Mayonun 1 saniye gerisinde olan ve günün büyük favorilerinden Cadel Evans’ın önünde düşen basın motoru ile vakit kaybeden Evans, ekstra performans harcayarak ana grup içerisindeki yerini aldı.

 

[View:http://www.youtube.com/user/VeloStage#p/u/1/kYQrwAjymv8:550:0]

 

 

Finişe 10 kilometre kala 1 dakikaya düşen kaçış grubunun zaman farkı finişe 3,7 kilometre kala Mur de Bretagne çıkışında sona erdi. Asıl olarak yarışın en heyecanlı bölümü de bu aşamada sahne almaya başladı. Etap tanıtımları yazımda 4. etap finişine yönelik yaptığım yorumda ” Bu etapta pelotonun (ana grup) bölünmesini bekliyorum. Zirve finişi yaşanacağını
göz önüne alırsak toplu sprint finişi göremeyebiliriz.” olarak belirtmiştim. Evet Mur de Bretagne çıkışında peloton bölündü. Önde ilerleyen ve zirvedeki finişe konsantre olmuş sporcuların isimleri ve konumları etabın seyri keyifli, yorumu keyifli tablosunu oluşturdu. Contador’un hemen arkasında takipte olan Andy Schleck; olası Contador atağına cevabı vermek ve zaman farkının kapanmasına engel olmak üzere Contador’un ensesinde ilerliyordu. Philippe Gilbert’in yanında Cadel Evans ilerliyordu. Gilbert bu etabın en büyük favorisi, Cadel Evans da bu etaptaki galibiyete ve 1 saniyelik zaman farkını kapatmak üzere Gilbert’i ve diğer favorileri kolluyordu. Thor Hushovd ise bu 1 saniyelik zaman farkını Cadel Evans’a bu etapta vermemeyi kafaya koymuş ilk başlarda tırmanışçı olarak başladığı kariyerinde nostaljik bilgilerini bu etapta canlandırmak üzere önlerde ilerliyordu.

 

Herkes hazır, herkes birbirini kollarken 1,4 kilometre kala Alberto Contador’dan atak geldi. Farketmişsinizdir… Frank Schleck bu atağa cevap veremedi. Oysa HTC treni gibi klasikleşen Contador atağı 1,6 kilometre kala olmasa da 1,4 kilometre kala işin özeti eğimin %9,5’i gördüğü noktada geldi. Tıpkı Giro’da Etna yanardağı çıkışında eğimin en dikleştiği normal sporcuların duvara çarpmışçasına zorlandığı bölümdeki gibi. Burada en belirgin ip ucu Contador’un atağı değil… Andy’nin orada olmaması ve Frank Schleck’in de bu atağa cevap verememesiydi ki, günün sonunda her iki favori (ve Frank Schleck) de etap zaferinden öte atağı yapma ve cevap verememe ve hatta orada bile olamama bölümüne odaklanacaklardır. Contador bugünkü tablodan ek bir motivasyon elde edecek, bugünkü ipucunu değerlendirecektir. Frank Schleck, Contador ile birlikte finiş çizgisinden geçerken geri dönüp Andy Schleck’e bakarak geçti. Andy ise hemen arkadaki grubun içerisinde ortalara doğru bir yerinde gelerek finişe girdi.  Alberto Contador bugün zaman farkından 8 saniyesini geri aldı. 1 dakika 38 saniye olan zaman farkı 1 dakika 30 saniye’ye düştü. Contador ” Geri alırken, her saniyenin zor olduğu zaman farkını geri alacağım” yorumu ile Contador’a yönelik hayranlık ve genel sıralamadaki favori olma şansına nasıl sahip çıkacağını gösteren görüntülerle geliyor.

 

 

Son metrelerde Alberto Contador etap galibiyetine sağlam bir sprintle asılsa da sanırım bir 10 metreye ihtiyacı vardı. Az bir farkla  Cadel Evans’a kaptırdığı etap galibiyetinde Fransa Turu’na özel… Etap galibiyet primlerinin olmadığını hatırlarsanız Fransa Turu’nda etap galibiyeti için yapmış olduğu bu hamleyi motivasyon bulmak için olarak yorumlayabilirsiniz. Mur de Bretagne Kategori 3 tırmanış dağ primleri kapısının da bulunduğu Mur de Bretagne kapısını ilk geçen sporcu alacağı 2 puan ile Kırmızı puantiyeli mayoyu Philippe Gilbert’ten alacaktı. Belki bu mayo ile motivasyonu hedeflemiş olabilir. Cadel Evans etap galibiyetini almış olsa da 6. sırada aynı zamanlama ile finişe giren Thor Hushovd bugün de sarı mayoyu korumayı başarmış, Evans 1 saniyelik zaman farkını bu etapta galibiyeti almış olsa da kapatamamış oldu. Ama Mur de Bretagne Dağ primlerinden 2 puanı alarak Kırmızı Puantiyeli mayoyu yarın taşımaya hak kazanmış oldu.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=cGFpAqc_7F8:550:0]

 

4.Etap Sonu Genel Durum:

 


 
Thor Hushovd GRM

  13s 58′ 25″

Jose Joaquin Rojas MOV  82 Puan
 Cadel Evans BMC   2 Puan
Geraint Thomas SKY   13s 58′ 37″
Garmin Cervelo

41s 05′ 55″

 

4.Etap – 5 Temmuz 2011 Salı:  Lorient > Mûr-de-Bretagne  – 172,5
km


4.Etabın Sonunda;

 
Yarış Lideri: Thor Hushovd

Puanlamada:
1. Jose Joaquin Rojas       82 Puan   

2. Cadel Evans                      80 Puan

3. Philippe Gilbert               77 Puan

 
Dağların kralı:
Cadel Evans

 
Genç Yarışçı:
  Geraint Thomas

4. Etabın ardından Sıralama;

1. HUSHOVD Thor 51 TEAM GARMIN – CERVELO 13s 58′ 25″  
2. EVANS Cadel 141 BMC RACING TEAM 13s 58′ 26″ + 00′ 01″
3. SCHLECK Frank 18 TEAM LEOPARD-TREK 13s 58′ 29″ + 00′ 04″
4. MILLAR David 56 TEAM GARMIN – CERVELO 13s 58′ 33″ + 00′ 08″
5. KLÖDEN Andréas 74 TEAM RADIOSHACK 13s 58′ 35″ + 00′ 10″
6. WIGGINS Bradley 111 SKY PROCYCLING 13s 58′ 35″ + 00′ 10″
7. THOMAS Geraint 117 SKY PROCYCLING 13s 58′ 37″ + 00′ 12″
8. HAGEN Edvald Boasson 114 SKY PROCYCLING 13s 58′ 37″ + 00′ 12″
9. SCHLECK Andy 11 TEAM LEOPARD-TREK 13s 58′ 37″ + 00′ 12″
10. FUGLSANG Jakob 13 TEAM LEOPARD-TREK 13s 58′ 37″ + 00′ 12″
11. MARTIN Tony 175 HTC – HIGHROAD 13s 58′ 38″ + 00′ 13″
12. VELITS Peter 179 HTC – HIGHROAD 13s 58′ 38″ + 00′ 13″
13. VAN GARDEREN Tejay 178 HTC – HIGHROAD 13s 58′ 38″ + 00′ 13″
14. HORNER Christopher 72 TEAM RADIOSHACK 13s 58′ 43″ + 00′ 18″
15. LEIPHEIMER Levi 75 TEAM RADIOSHACK 13s 58′ 43″ + 00′ 18″
16. BRAJKOVIC Janez 71 TEAM RADIOSHACK 13s 58′ 43″ + 00′ 18″
17. GESINK Robert 41 RABOBANK CYCLING TEAM 13s 58′ 45″ + 00′ 20″
18. VINOKOUROV Alexandre 61 PRO TEAM ASTANA 13s 58′ 57″ + 00′ 32″
19. GILBERT Philippe 32 OMEGA PHARMA – LOTTO 13s 58′ 58″ + 00′ 33″
20. VAN DEN BROECK Jurgen 31 OMEGA PHARMA – LOTTO 13s 59′ 04″ + 00′ 39″
21. BARREDO Carlos 42 RABOBANK CYCLING TEAM 13s 59′ 05″ + 00′ 40″
22. GAUTIER Cyril 183 TEAM EUROPCAR 13s 59′ 23″ + 00′ 58″
23. BASSO Ivan 91 LIQUIGAS-CANNONDALE 13s 59′ 28″ + 01′ 03″
24. DE WEERT Kevin 124 QUICK STEP CYCLING TEAM 13s 59′ 29″ + 01′ 04″
25. GERDEMANN Linus 14 TEAM LEOPARD-TREK 13s 59′ 31″ + 01′ 06″
26. CUNEGO Damiano 161 LAMPRE – ISD 13s 59′ 37″ + 01′ 12″
27. ROCHE Nicolas 101 AG2R LA MONDIALE 13s 59′ 37″ + 01′ 12″
28. SILIN Egor 198 KATUSHA TEAM 13s 59′ 37″ + 01′ 12″
29. ROJAS Jose Joaquin 88 MOVISTAR TEAM 13s 59′ 40″ + 01′ 15″
30. VOECKLER Thomas 181 TEAM EUROPCAR 13s 59′ 40″ + 01′ 15″
31. URAN Rigoberto 118 SKY PROCYCLING 13s 59′ 43″ + 01′ 18″
32. CHAVANEL Sylvain 121 QUICK STEP CYCLING TEAM 13s 59′ 46″ + 01′ 21″
33. PINEAU Jérôme 127 QUICK STEP CYCLING TEAM 13s 59′ 46″ + 01′ 21″
34. HESJEDAL Ryder 55 TEAM GARMIN – CERVELO 13s 59′ 47″ + 01′ 22″
35. GUSEV Vladimir 194 KATUSHA TEAM 13s 59′ 54″ + 01′ 29″
36. KARPETS Vladimir 191 KATUSHA TEAM 13s 59′ 54″ + 01′ 29″
37. LEUKEMANS Bjorn 205 VACANSOLEIL-DCM 13s 59′ 56″ + 01′ 31″
38. MOLLEMA Bauke 45 RABOBANK CYCLING TEAM 13s 59′ 59″ + 01′ 34″
39. FOFONOV Dmitriy 63 PRO TEAM ASTANA 13s 59′ 59″ + 01′ 34″
40. MEERSMAN Gianni 135 FDJ 14s 00′ 03″ + 01′ 38″
41. CONTADOR Alberto 1 SAXO BANK SUNGARD 14s 00′ 07″ + 01′ 42″

 

Hazırlayan: Aylin Koç

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın