Fransa Bisiklet Turu 2010 İlk Haftası Lance Armstrong

12/07/2010  //     //  Genel

 

 

 

Fransa Bisiklet Turunun 9 yarış gününü ve 1.569,4 km. mesafeyi ardımızda bırakarak bugün tatil günü yaşadığımız olayların özellikle Lance Armstrong açısından yaşananlara genel bir bakış ve sonuç olarak alınan kararlara bakacağız. 7 kez Tour de France şampiyonu olan Lance Armstrong Tur öncesi bu seneki Fransa Turu’nun onun için son Fransa Bisiklet Turu olacağını açıklamıştı. Artık 39 yaşında olduğunu vurgulayan efsane sporcunun 5.çocuğunun yolda oluşu ve artık ailesiyle zaman geçirmek zorunda olduğunu duyurmasının ardından performans olarak hazır görünüyordu. Nasıl hazır olmasın, sonuçta o Lance Armstrong olarak son Fransa Turunda performansını son kez bizlere sergileyecekti.

 

 

İlk haftanın zorluğu tüm sporcu ve takımlarca tedirgin olduklarını gösteren yorumlarla geldi. Özellikle 3.etabım 7 aşamalı parke zemin içerdiği ve muhakkak kaza yaşanılacağı beklenirken ilk hafta içerisindeki diğer etapların da tehlikeli olduğu düşünülüyordu.

 

 

Prolog etabıyla açılış yapıldı. Rotterdam şehrinde 8,9km.’lik mesafede gerçekleşecek bireysel zamana karşı etabı yağmurlu bir günde gerçekletiği halde 39 yaşındaki Lance Armstrong en iyi 4.zamanlama ile performansını gösterdi.

 

İkinci Etap: Bruxelles – Spa arasında 201 km mesafede yaşanan kazalar ile Tour de Crash olarak anıldı. Hafızamızı tazelemek adına Andy Schleck’in düştüğü ve organizasyonu protesto amaçlı toplu geçişin yapıldığı etapta Lance Armstrong’da kaza yaptı. Ama bu kaza onu yavaşlatamadı.

 

Üçüncü Etap: Wanze – Arenberg Porte du Hainaut arası 213 km’lik korkulan etap. Etap profili 7 ayrı bölgede parke taş döşemeli zemin üzerinde geçilecekti. Elbette beklenen kazalar oldu. Frank Schleck’in köprücük kemiğini kırdığı etapta Lance Armstrong sorunsuz geçişlerle 6.bölüm taş döşeme zeminde ana grup içerisinde rakibi Alberto Contador’un önünde ilerlerken çok kötü bir yerde lastiği patladı. O an bulunduğu yer teknik araca çok uzaktı Teknik aracı bekleyen ve lastik değişimi yapılan Lance Armstrong bir dakikadan fazla zaman kaybetti. Etaba dönebildiğinde hem gruptan geri kalmıştı hem de Contador’a geçilmişti. Lance burada pes edecek değildi. Domestiği Jaroslav popovych’in çektiği Lance Armstrong Popovych’in kesildiğini görünce tempoyu arttırdı. Fakat etabı ancak 32.sırada tamamlayabildi ve genel sıralama 18.sıraya geriledi.

 

Yedinci Etap: Tournus – Station des Rousses arasında 165.5 km mesafede gerçekleşti. Ortalama dağlık profilindeki bu etabın ilk km.’lerinde başlayan kaçışla devam etti. Lance Armstrong etaba asıldı ve asıl yarınki Alplere tırmanış etabında farkı daha da kapatacağını düşünerek 7.etabı başarıyla tamamladı ve genel sıralamada 14.sıraya çıktı. Ertesi günkü Alplere çıkışta farkın kapanacağına inanıyordu.

 

Sekizinci etap: Station des Rousses – Morzine-Avoriaz arasında 189 km mesafede Lance Armstron’un beklediği etap olarak start aldı. Fakat bu etap Lancin beklediği profile sahip olan Alplere tırmanışı içerse de Lance’in kabusu olarak geçti. Etabın daha başlarında 6. kilometresinde Fabio Fellini (Footon Cervetto), Simon Gerrains(SKY), Jerome Pineau ve Cadel Evans kaza yaptı ve düştü. Hemen önünde gerçekleşen kazada Lance Armstrong yolun dışına çıkarak çimlerden ilerledi ve kazadan kurtuldu. Az fakit kaybetse de etabın henüz başıydı ve bu zaman kaybını tölere edebilirdi. İlerledikçe herşeyin beklediği gibi gitmesi ve Ramaz tırmanışı öncesi stratejik pozisyonu alıp etapta başarı etmeyi düşünüyordu. Finishe 52 km. kala ana grup içerisinde Ramaz için hazırlanan RadioShack takımının öne doğru oluşturduğu yerinde ilerlerken Lance Armstrong kaza yaptı. Etabın başında tecrübesiyle kaçabildiği kazadan bu sefer kaçamadı. Sırt üstü düşüp sürüklenen Lance’in ayrıca selesi de kırılmıştı.

 

 

 

 

Kazada vakit kaybeden efsane sporcu bu sefer takım arabasını bekledi. Yeni bisikleti alması teknik ekibin hızlı davranmaması dikkat çekiciydi. Bu aşamada çok vakit kaybetti. Takım olarak ana grup içerisinde yerlerini almak üzere asılan Lance ve ekibi yaşananlardan dolayı moral bozukluğu, belki de performans düşüklüğünde Ramaz tırmanışında beklenen performansı gösteremediler. Finish’e doğru çıkılacak son tırmanış kategori 1 tırmanışı ve zirve finish’i ile sonlanacak etapta Radioshack takımı koptu, zorlandı, gidemedi. Rakibi Astana takımı ise tırmanışlarda yüksek tempo ve takım birlikteliği gösterdi. Yine de etaptan vazgeçmeyen Lance Armstrong bu kez bitişe 18 km kala Euskatel takımından Samuel Shancez düştü. Armstrong’un tam önünde düşen Samuel Armstrong düşmese de bu kazada da vakit kaybetmiş oldu. Yüzünden de isyanı belliydi.

 

 

Yaşanan kazalar, gittikçe artan zaman farkı, Moral bozukluğu ve sonuç… Lance Armstrong etabı 61.sırada 11 dakika 48 saniye geriden tamamladı ve genel sıralamada 39.sıraya düştü. Etap bittiğinde Lance Armstrong “Benim için Tur bitti” dedi.

 

8.Etabın haberini yaparken tahmin ettiğimiz gelişme oldu. Genel sıralamada 8.sırada olan Levi Leipheimer için strateji kurmak. Bugün RadioShack sportif direktörü Johan Bruynel’den Levi Leipheimer için strateji geliştireceklerini açıkladı.

 

 

 

 

Umarım efsanenin son Fransa Turu olan bu yıl şanssızlıklar devam etmez. Yaşanan bunca olayın, kazanın ardından bugün, tatil gününde, Anti Doping testleriyle geçiren Lance Armstrong ve Levi Leipheimer için oldukça sıkıcı olsa gerek.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın