Fransa Bisiklet Turu 17.Etap: Edvald Boasson Hagen Bugün Başardı

20/07/2011  //     //  Genel

Pireneler’i Fransa Bisiklet Turu’nun 2. haftasında geride bırakan yarış kafilesi bugün Alpler’de zorlu tırmanışların yanında riskli, sert virajların hakim olduğu 17. etaba GAP’den 170 sporcu ile startını aldı. Start sonrası Paolo Tiralongo (Astana) hastalığı sebebiyle Fransa Bisiklet Turu’ndan çekilmek zorunda kaldı ve 17 etapta 169 sporcu kimisi için etap galibiyeti, kimisi için sarı mayo hayali, kimisi için zaman limiti içerisinde kalıp Tur’a tutunma çabaları ile geçti. Fransa’dan İtalya topraklarına geçtik. Pinerolo’da bulunan finişteki kutlamalarda İtalya’nın birleşerek devlet olmasının 150. yılının konu alındığı kutlamalar ekranlara yansımasa da katılımcılar için etkinliklerle kutlandı. Yarınki sert zirveler ve yüksek rakımda yaşanacak oksijen şoku için bu etabı iyi değerlendirmek isteyen isimler de vardı elbette… Yarışın kısaca bir özetini, etap sonu yapılan kısa röportajları ekleyerek geçmekte fayda var.

2 tane kategori-3, iki tane kategori-2, bir tane kategori-1 tırmanış kapısı ve sprint kapısı ile 6 prim kapısına sahip 17. etabın GAP startı sonrası bu etap için kaçış grubunda yer almak isteyen bir çok kaçış taliplisi belirdi. İlk kilometrelerde 25-30 kişinin kaçış grubuna talip olması bu etapta kaçış ümidi besleyen sporcu yoğunluğu ana grubun yüksek temposundan kaçmak için daha yüksek kadans çeviren kaçış grubundan elenen isimler ile 10 kişilik kaçış grubu 10. kilometrede oluştu. Pes etmeyen kaçış gönüllüleri ana gruptan tekrar atak yaparak kaçış grubuna dahil olmayı başarabildi. Günün kaçış grubu; Edvald Boasson Hagen (SKY), Bauke Mollema (Rabobank), Sandy Casar (FDJ), Björn Leukemans (Vacansoleil), Borut Bozic (Vacansoleil), Ruben Perez Moreno ( Euskaltel), Julien El Fares (Cofidis), Maarten Tjallingii (Rabobank), Dimitry Fofonov (Astana), Andrei Amador Bipkazacova (Movistar), Maciec Paterski (Liquigas-Canondale), Sylvain Chavanel (QuickStep), Jonathan Flivert (Saur-Sojasun) ve Dimitry Murayev’den (RadioShack) oluştu. Finişe 65 kilometre kala kaçış grubundan atağını yapan Ruben Perez Moreno (Euskaltel) kategori-1 tırmanışlı Sestrieres’e solo kaçışı ile ilk giren isim oldu ve kırmızı mayoyu riske etmeyen 10 puanı aldı. Perez Moreno’nun muhteşem solo kaçışı özellikle zorlu tırmanışlarda ve riskli inişlerde yalnız ilerleyerek yükü yalnız çekmesi, ardından Cote du Pramartino kategori-2 tırmanışını da tek başına tamamlaması gerçekten takdire şayan bir performanstı.

Kaçış grubundan atak yapan Sylvain Chavanel’in finişe 13 kilometre kala Moreno’yu yakalaması ile sonlanan solo kaçışı hakkında Moreno etap sonunda “Etabı kazanacağımı umuyordum. Ancak Sylvain Chavanel’in beni yakalaması ve yaptığı atak beni çok zorladı” dedi. Kaçış grubundan finişe yaklaştıkça ilk atak olan Sylvain Chavanel’in atağı ardından günün zafer atağı geldi. Edvald Boasson Hagen (SKY) finişe 11 kilometre kala kaçış grubundan atağını yaptı. Etabın galibiyet vaadeden ismi Edvald Boasson Hagen dünkü etapta da etabın başından başladığı kaçış denemesini etap sonunda Thor Hushovd ile girdiği mücadeleye dek sürdürmüştü.

24 yaşındaki genç Norveçli sporcu dün son anda almak istediği Fransa Turu’nda 2. etap galibiyetini kaybetmişti. Bugün yine kaçış grubu içerisine etabın başında dahil olan Boasson Hagen yaşının , tekniğinin ve hırsının yılmaz yorulmaz performans ödülünü bugün almayı başardı. Etap sonunda “Takım arkadaşlarım kaçış grubunda yer almam için yardımcı oldu. Daha önce bu profilde antrenman yapmıştık. Bu tırmanış ve inişleri daha önce antrenmanda geçtiğim için biliyordum. Bacaklarımı iyi hissettim ve atağımı yaptım. Etabı izlemeye gelen seyircilerden çok destek aldım. Beni seyirciler yüreklendirdi.” dedi. Boasson Hagen bu yıl kariyerinin ilk Fransa Bisiklet Turu etap galibiyetini 6. etapta almıştı. Dün 2. etap galibiyeti için muazzam performans sergileyen genç sporcu son anda elinden giden galibiyeti bugün gerçekleştirdi ve kariyerinin 2. Fransa Bisiklet Turu galibiyetini kazandı.

Bugün atağı beklenen isimlere baktığımızda ilk akla gelenler; Alberto Contador ve Cadel Evans. Alberto Contador dünkü etapta yaptığı beklenmedik atak ile genel sıralamada deprem etkisi yaratmıştı. Herkes dünkü etaptansa bugün 17. etapta atak yapmasını bekliyordu. Dün Contador’un sürpriz atağı büyük yankı yaratırken Contador bugün de kendisinden beklenen atağı yaptı. 16. etapta, inişte yaptığı atakla Schleck kardeşlerin zaafını gören Contador bugün tehlikeli olduğu bilinen inişlerde yeniden şansını denedi. Finişe 8,8 kilometre kala ilk atğını yapan Contador’un atağına favorilerce cevap verildi. 2-3 kez atak deneyen Contador tırmanışta yaptığı bu atakların yakalanması sonrası Cote du Pramartino inişinde yeniden denedi. Herkes öylesine Contador odaklıydı ki iki gündür asıl sonuç veren atağın kaynağı olan ismi boş bırakıyorlar. Dünkü gibi bugün de Contador atak denemelerini yaptı ve bastırıldı. Ama… Dünkü gibi bugün de asıl atağı başlatan Samuel Sanchez ile başarılı kaçış atağı başladı. Sanchez’in başlattığı atağa en yakın dostu Alberto Contador’dan hızla gelen cevabın ardından geride kalan ve yine donukluk yaşayan favoriler grubu bu sefer silkelenmişti. Sadece sarı mayoyu korumaya çalışan Thomas Voeckler (Europcar) peşlerine düşmüş, ne Andy Schleck, ne Frank Schleck ne de Cadel Evans takipte görünmüyordu.

Edvald Boasson Hagen liderliğinde gidilen yarışta Boasson Hagen’in takipçileri arasında bulunan Jonathan Hivert’i (Saur-Sojasun) izlerken inişlerin ne denli zor olduğunu da rahatlıkla görebildik. Jonathan Hivert 2 kez kaza yapıp bir kez de virajı alamayıp bir evin garajına girdi. Arkadan gelen kaçış grubundan kopan isimlerin de zorlandığı inişte Alberto Contador, Samuel Sanchez’in peşinden gelen Thomas Voeckler’in de aynı evin garajına girmesi trajikomik bir 17. etap perdesiydi. Trajik+komik… Trajik çünkü Thomas Voeckler sarı mayo mücadelesinde garaja girerek vakit kaybetti. Komik çünkü 2 sporcunun da aynı garaja girmesi hırsla baktığımız yarış konsantrasyonumuzda beklenmedik garaj ziyaretleri bizleri dairenin dışına çıkartarak gülümsetmeye yetti. Düşünüyorum da evin garajının açık olması da elbette büyük bir şanstı. Zira o evin garaj kapısına o hızda çarpıp yapışan sporcular ile tarihe uğursuz ev olarak geçebilirdi. Alberto Contador ve Samuel Sanchez’in muazzam iniş tekniği önceleri lehlerine işleyen bir sahne gibi göründüyse de iniş sonrası düzlükte grup halinde gelen Schleck kardeşlerin gelmesi, dün işe yarayan taktiğin bugün işe yaramaması ile sonuçlandı. Bugün Schleck kardeşlerin grup halinde gelmesinin bunda etkisi çok fazla. Sürü psikolojisi ile dünkünden daha cesur iniş tekniği sergileyen Schleck kardeşler son anda Contador ve Sanchez gazabından kurtulmayı başarabildi.

Günün şanssız ismi bugün Schleck’ler değil Thomas Voeckler oldu. Evin garajında kaybettiği zaman ile genel sıralamada 26 saniye kaybetmesine sebep oldu. Sarı mayo hala Thomas Voeckler’de. [View:http://www.dailymotion.com/video/xk0m4o_tour-de-france-2011-etape-17-gap-france-pinerolo-italy-179-km-9_sport:550:0][View:http://www.dailymotion.com/video/xk0n7p_tour-de-france-2011-etape-17-gap-france-pinerolo-italy-179-km-12_sport:550:0][View:http://www.dailymotion.com/video/xk0nlc_tour-de-france-2011-etape-17-gap-france-pinerolo-italy-179-km-13_sport:550:0][View:http://www.dailymotion.com/video/xk0oh4_tour-de-france-2011-etape-17-gap-france-pinerolo-italy-79-km-15_sport:550:0]

17. Etap Sonunda Genel Durum:

Sarı Mayo hala Thomas Voeckler’de. Ancak Voeckler bugün genel sıralamada 26 saniye vakit kaybetti. Yarın kaçırılmaması gereken bir etapolacak. Bakalım Voeckler mayosunu koruyabilecek mi? Fransa Bisiklet Turu’nun en yüksek rakımına çıkılacak. Yüksek rakımlarda zorlu tırmanışlarda oksijen şoku yaşayacak sporcular için inanılmaz zor ama izlenmesi her dakikası ile keyifli bir etap olacak. Bugünün tırmanış primleri  Vanendert’inKırmızı Puantiyeli Mayo’suna etki etmedi. Vanendert dağ kategorisilideriolarak yarın yine zorlu bir mücadele yaşayacak.

Thomas Voeckler

EUC

73s 23′ 49″

Mark Cavendish

THR

320 Puan

Jelle Vanendert  

OLO

74 Puan

Rigoberto Uran

SKY

73s 31′ 25″

Garmin-Cervelo

219s 41′ 46″

 

17.Etap – 20 Temmuz 2011 Çarşamba:

Gap > Pinerolo-179 km

17. Etabın Sonunda:

 YarışLideri: Thomas Voeckler

 Puanlamada:1. Mark Cavendish       320 Puan   

 

2. Jose Joaquin Rojas   285 Puan

 

3. Philippe Gilbert        250 Puan

Dağların kralı: JelleVanendert

Genç Yarışçı:  RigobertoUran 

17. Etabın ardından Sıralama:

1. VOECKLER Thomas 181 TEAM EUROPCAR 73s 23′ 49″
2. EVANS Cadel 141 BMC RACING TEAM 73s 25′ 07″ + 01′ 18″
3. SCHLECK Frank 18 TEAM LEOPARD-TREK 73s 25′ 11″ + 01′ 22″
4. SCHLECK Andy 11 TEAM LEOPARD-TREK 73s 26′ 25″ + 02′ 36″
5. SANCHEZ Samuel 21 EUSKALTEL – EUSKADI 73s 26′ 48″ + 02′ 59″
6. CONTADOR Alberto 1 SAXO BANK SUNGARD 73s 27′ 04″ + 03′ 15″
7. CUNEGO Damiano 161 LAMPRE – ISD 73s 27′ 23″ + 03′ 34″
8. BASSO Ivan 91 LIQUIGAS-CANNONDALE 73s 27′ 38″ + 03′ 49″

Hazırlayan: Aylin Koç

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın