Fransa Bisiklet Turu 10.Etabında Thomas Voeckler Senaryosu

11/07/2012  //     //  Genel

 

 

Fransa Bisiklet Turunun ilk haftasını dünkü ilk tatil gübü ile geride bırakırken ikinci haftaya oldukça sert bir giriş yaptık. 194,5 kilometrelik etabın Macon’dan 177 sporcu ile alınan startında profilin çetin grafiği için etap öncesi senaryolar çizilmişti. Etap öncesi yorumlarda Thomas Voeckler; Europkar takımı olarak kaçış grubunda olmayı hedefliyoruz demişti. Genel olarak kimin yorumu alındıysa; bugün kaçış grubunda etap öncesi kaçışta olmayı hedefliyoruz yorumunu veren sporcuyu gördük. Neden mi? Çünkü bugünkü profilde kaçış grubunda yer alanların, etabın sonuna kadar gitme olasılığı çok yüksekti.

 

 

Fransa Bisiket Turu tarihinde ilk kez tırmanışa ev sahipliği yapacak, 99.edisyonun ilk kategori dışı tırmanışı Col du Colombie’in finişten 43 kilometre önce olması, inişi ve sonrasındaki kategori 3 tırmanışı ile Col de Richemond’un tırmanışı, inişi ve konumu itibariyle kaçış grubunun şansı yüksek olunca Macon startı da hareketli başladı. İlk olarak 3 kişi ile oluşan kaçış grubunda günün kaçışını başlatan isimler Peter Sagan, Andriy Grivko ve Cyril Lemonie oldu. Üçlünün kaçışına cevap veren kalabalık bir grup ile günün kaçışı 25 kişi ile oluşmuş oldu. 25 kişilik kaçış grubunda; Michele Scarponi(Lampre), Egoi Martinez De Esteban(Euskaltel-Euskadi), Sandy Casar(FDJ), Jean Christophe Peraud(AG2R), Peter Sagan(Liquigas Canondale), Thomas Voeckler(Europcar), Simon Gerrans(Orica GreenEdge), Andriy Grivko(Astana), Jens Voight(RadioShack Nissan Trek), Marcus Burghardt(BMC), Dmitriy Fofonov(Astana), Fabrice Jeandesboz(Saur-Sojasun), Yaroslav Popovych(RadioShack Nissan Trek), Michael Morkov(Saxo Bank-Tinkoff Bank), Dries Devenyns(Omega Pharma QuickStep), Stephen Cummings(BMC), David Zabriskie(Garmin Sharp), Matthew Goss(Orica GreenEdge), Yukiya Arashiro(Europcar), David Millar(Garmin Sharp), Joan Horrach Rippoll(Katusha), Luis Leon Sanchez(Rabobank), Yauheni Hutarrovich(FDJ-Big Mat), Karsten Kroon(Saxo Bank), Matthieu Ladagnour(FDJ-Big Mat) vardı.

 

Kaçış grubundaki sprinterlerin kategori dışı tırmanışlı etabın kaçış grubunda yer almasının en büyük sebebi tabii ki, 13,5.kilometrede geçilecek olan sprint kapısındaki 20 puan hedefiydi. Matthew Goss, Peter Sagan, Yuheni Huttarovich üçlüsünün sprint kapısına 250 metre kala alevlenen mücadelesinde 20 puanı Goss aldı. Peter Sagan ise üçüncü geçerek 15 puan aldı. Yeşil mayo mücadelesinden hemen sonra başlayan, kategori dışı Col du Grand Colombier tırmanışında ise 25 kişilik kalabalık kaçış grubu, tırmanışın ilk kilometresinde ilk sprinterler olmak üzere kopmalarına sahne oldu. Col du Grand Colombier tırmanışının 17,6 kilometrelik mesafesinde, zirvesine 11 kilometre kala kaçış grubu olarak yarışın lideri konumunda; Luis Leon Sanchez, Thomas Voeckler, Michele Scarponi ve Dries Devenyns kalmıştı.

 

Col du Grand Colombier zirvesinde kategori dışı olması sebebiyle 25 tırmanış puanı, zirveyi görecek ilk ismi bekliyordu. Tırmanışın zorlu eğimlerinde 4 kişilik lider grup içerisinden tek çalışan Thomas Voeckler, diğer isimlere çalışmaları gerektiğini söylese de bir tepki alamadı. Zorlanınan surası, es çizan sürüşü ile karşımızda son gücünü kullanmakta olan Voeckler senaryosu vardı. Voeckler, tırmanış kapısını 4 buçuk kilometre kala atak çekmeyi denedi. Atağı karşılık görünce bir kilometre kala yeniden ve daha güçlü atak yaparak 25 tırmanış puanını aldı. Col du Grand Colombie’in kategori dışı tırmanışı yanısıra inişi de olabildiğince görkemliydi. Bu tırmanışın tur tarihine ilk kez konmuş olması oldukça enteresan. Alphe d’huez’den daha kısa aralıklı keskin virajları, inişindeki kırvraklığını koruyan virajları, eğimi ve rakımı ile keşfedilmiş bir hazine gibi geldi. Organizasyon yine muazzam bir yeniliği Fransa Bisiklet Turu tarihine kaydedilmek üzere bu yıla eklemiş oldu.  

 

 

Col du Grand Colombierinişinde, iniş tekniği denince akla ilk gelen isim Vincenzo Nibali ana grup önüne doğru süzülüp farkı açmaya başladı. Bu noktada helikopter çekiminde Nibali’yi izlemek, Picasso’yu resim yaparken, Mozart’ın yeni gün ışığına çıkan bir bestesini ilk kez dinlerken hissedilebilecek kusursuz iniş zevki ekranlara yansıdı. Bu kusursuzluk elbette ana gruba 1 dakikanın üzerinde zaman farkını açmayı başarmıştı. Ancak etabın son tırmanışı Col de Richemond çıkışına tek başlayan Nibali kazandığı zaman avantajını bu kez tırmanış üstadlarının kusursuzluğuna teslim etmiş oldu. Ana grup önünde, yarışın lideri konumundaki 4 kişilik kaçış grubunda ise Voeckler bu kez Col de Richemond tırmanışında tek başına çalışmak zorunda kalmıştı. Yine zor ilerleyen, gücünün son zerreciklerini pedalına veren bir Voeckler ifadesi yansıdı. Finişe 9,1 kilometre kala 40 yaşındaki tecrübe Jens Voight yarışın lider dörtlüsüne dahil olmayı başardı.

 

Kaçış grubunun 5 kişilik üyesi hala sarı mayonun bulunduğu ana gruba 3 dakikanın üzerinde zaman avantajına sahipti. Scarponi, Voight, Voeckler, Devenyns ve Luis Leon Sanchez. İsimlere ve zaman farkına bakıldığında artık etap galibiyetinin bu beşli arasından çıkacağı da kesinleşmiş oldu. 5 isim arasından ilk atak 8,3 kilometre kala Jens Voight’tan geldi. 6,7 kilometre kala bu kez Scarponi denedi. Ancak grubu silkelemek mümkün gibi görünmüyordu. Bu kez finişe 3,2 kilometre kala kaçış grubunda hiç çalışmamış Devenyns atağa kaltı ve ilk başta cevap veren olmadı. 500 metre sonra Voight, Devenyns’i yakalamak üzere atağa başladı. Ancak Voight tükenmişti, gidemedi. İşte günün tecrübe konuşturan, tırmanışların şovmeni Thomas Voeckler’in 1,5 kilometre kala başlattığı atak, güne damgayı vurmak üzere başlamıştı.

 

 

25 kişilik kaçış grubu içerisinde etabın sonuna kadar kaçış performansı Voecklere Combativite ödülünü, tırmanışlarda aldığı 27 tırmanış puanı(1 puan önceden vardı) ile toplamda ulaştığı 28 tırmanış puanı kırmızı benekli dağların kralı mayosunu beraberinde getirmişti. Ancak bu son hamle… günün başarıları üzerine etap galibiyetini de eklemesiyle sonlandı. Kariyerinde 10.kez Fransa Bisiklet Turuna start alan 33 yaşındaki tecrübeli sporcu yine yorgun ve bitmiş Voeckler senaryosunu çizerek finişte galibiyeti almayı başardı. 

 

 

 

 

10.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 4:46:26  
2 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:00:03  
3 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan 0:00:07  
4 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team 0:00:23  
5 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-QuickStep 0:00:30  
6 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:02:44  
7 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi    
8 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar    
9 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team    
10 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team 0:02:52  
11 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 0:03:16  
12 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team    
13 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling    
14 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale    
15 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale    
16 Denis Menchov (Rus) Katusha Team    
17 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team    
18 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling    
19 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team    
20 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun    
21 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan    
22 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team    
23 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan    
24 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan    
25 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne    
26 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan    
27 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:03:33  
28 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 0:03:40  
29 Robert Kiserlovski (Cro) Astana Pro Team    
30 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
31 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-QuickStep    
32 Richie Porte (Aus) Sky Procycling    
33 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale    
34 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan 0:03:54  
35 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:04:06  
36 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:04:24  
37 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 0:08:16  
38 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 0:09:07  
39 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun    
40 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling    
41 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
42 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-Big Mat    
43 Alexandr Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team    
44 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team    
45 Yury Trofimov (Rus) Katusha Team    
46 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team 0:11:41  
47 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team    
48 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Movistar Team    
49 George Hincapie (USA) BMC Racing Team    
50 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team    
51 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
52 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team    
53 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team    
54 David Zabriskie (USA) Garmin – Sharp    
55 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan    
56 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 0:12:25  
57 Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD 0:15:04  
58 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale    
59 David Millar (GBr) Garmin – Sharp    
60 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
61 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale    
62 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep    
63 Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun    
64 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
65 Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team    
66 Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team    
67 Brice Feillu (Fra) Saur – Sojasun    
68 Simone Stortoni (Ita) Lampre – ISD    
69 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team    
70 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
71 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
72 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
73 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar    
74 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale 0:17:26  
75 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling    
76 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 0:19:05  
77 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
78 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar    
79 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ-Big Mat    
80 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-QuickStep    
81 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-QuickStep    
82 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat    
83 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat    
84 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar    
85 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale    
86 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale    
87 Joan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team    
88 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ-Big Mat    
89 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Sharp    
90 Daniel Martin (Irl) Garmin – Sharp    
91 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team    
92 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat 0:27:27  
93 Koen De Kort (Ned) Argos – Shimano    
94 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep    
95 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team    
96 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD    
97 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team    
98 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale    
99 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team    
100 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Big Mat    
101 Roy Curvers (Ned) Argos – Shimano    
102 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team    
103 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD    
104 Yuriy Krivtsov (Fra) Lampre – ISD    
105 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale    
106 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team    
107 Stuart O’Grady (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
108 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
109 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack-Nissan    
110 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
111 Albert Timmer (Ned) Argos – Shimano    
112 Yann Huguet (Fra) Argos – Shimano    
113 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
114 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne    
115 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
116 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
117 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi    
118 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi    
119 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team    
120 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale    
121 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
122 Christian Knees (Ger) Sky Procycling    
123 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
124 André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team    
125 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol Team    
126 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team    
127 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team    
128 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar    
129 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar    
130 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale    
131 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team    
132 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team    
133 Christophe Kern (Fra) Team Europcar    
134 Yohann Gene (Fra) Team Europcar    
135 Cyril Lemoine (Fra) Saur – Sojasun    
136 Luca Paolini (Ita) Katusha Team    
137 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
138 Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-QuickStep 0:31:55  
139 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge Cycling Team    
140 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
141 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team    
142 Matthieu Sprick (Fra) Argos – Shimano    
143 Patrick Gretsch (Ger) Argos – Shimano    
144 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
145 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
146 Tyler Farrar (USA) Garmin – Sharp    
147 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
148 Tom Veelers (Ned) Argos – Shimano    
149 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale    
150 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale    
151 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team    
152 Nick Nuyens (Bel) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank    
153 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
154 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-QuickStep    
155 Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team    
156 Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun    
157 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
158 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team    
159 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel – Euskadi    
160 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun    
161 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team    
162 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling    
163 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team    
164 Jan Ghyselinck (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
165 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling    
166 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD    
167 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team    
168 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team    
169 Baden Cooke (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
170 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
171 Jean Marc Marino (Fra) Saur – Sojasun    
172 Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Nissan    
173 Johan Vansummeren (Bel) Garmin – Sharp    
174 Sebastian Langeveld (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team    
175 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi    
DNS Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD    
DNS Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
DNS Tony Martin (Ger) Omega Pharma-QuickStep    

 

 

 

10. Etap Sonunda Genel
Durum:


 


 

Bradley Wiggins
 

SKY

  43s 59′ 02″

Peter Sagan
 

LIQ

 232
Puan

 Thomas Voeckler
 

EUC

  28
Puan

Tejay Van Garderen
 

BMC

  44s 04′ 33″

RadioShack Nissan Trek

 132s 02′ 22″


  
 


 

10.Etap – 11 Temmuz 2012 Çarşamba:

Mâcon > Bellegarde-sur-Valserine – 194 kilometre

10.Etabın
Sonunda
;

 Yarış
Lideri:
Bradley Wiggins
 

 Puanlamada:
1.
Peter Sagan        232
Puan   

2. Matthew Goss   205 Puan

3. Andre Greipel    172 Puan

  Dağların kralı: Thomas Voeckler
 

  Genç Yarışçı:  Tejay Van Garderen
 

10. Etabın ardından
Sıralama;

1 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 43:59:02  
2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:01:53  
3 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 0:02:07  
4 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:02:23  
5 Denis Menchov (Rus) Katusha Team 0:03:02  
6 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan 0:03:19  
7 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan 0:04:23  
8 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 0:04:48  
9 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 0:05:29  
10 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:05:31  
11 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:05:46  
12 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:05:56  
13 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 0:06:29  
14 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan 0:06:33  
15 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:07:14  
16 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:08:19  
17 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun 0:08:31  
18 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 0:08:53  
19 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-QuickStep 0:08:58  
20 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:09:28  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın