Focus Izalco Chrono 1.0

11/05/2012  //     //  Genel

 

Ülkemizde “Focus” markası, her ne kadar ilk bakışta otomativ devi Ford’ a ait bir modelin adını çağrıştırsa da, aslında 1992 yılından bu yana Almanya’ nın Aşağı Saksonya bölgesindeki Cloppenburg şehrinde, 500 çalışanı ile birlikte bisiklet üretimi yapan dünya çapında bir bisiklet üreticisine ait.

 

Yol bisikleti, triatlon/ TT, cyclocross, mtb hardtrail, mtb fullsuspension ve şehir bisikleti olmak üzere beş ayrı kategoride 48 ayrı tipte bisiklet üretimi yapıyor. “Focus” markasının inovasyonu için kurulan ekipte mühendisler, bilim insanları, tasarımcı, teknisyen ve profesyonel bisikletçiler bulunmakta. Bu yüzden de markanın tanıtım sloganı olarak; “Pro’ lar için, Pro’ lardan” kullanılmakta.

Bu inceleme yazımızda, “Focus” markasını sizlere kısaca tanıtırken, markanın TT (Time Trail) ve aynı zamanda ironman yarışları için de tasarlanmış olan “Focus Chrono 1.0” ı mercek altına almaya çalıştık.

 

 

Focus’ un Tarihçesi

Üç kez “Cyclocross* Dünya Şampiyonu” olan “ Alman sporcu Mike Kulge, Herşey Kluge, bisiklet endüstürisinin inovasyonunda bir “odak” olma arzusu ile 1992 yılında “Focus” markasını yaratması ile başlamış. 1993 yılında “Derby Cycle Werke” adlı Alman bisiklet üreticisi ile işbirliği yapan Mike Kluge, Focus markasını geliştirmeye başlamış. 1994’ e gelindiğinde, altı farklı modeldeki Focus dağ bisikletleri, 8 ayrı çeşitlilikte üretimi yapılmaya başlanmış. 1995 yılında üretim yelpazesini yavaş yavaş genişletmeye başlayan Focus, touring bisiklet üretimi ile ürün gamını genişletmiş.

 

2005 yılına kadar bilinen klasik materyallerle bisiklet üretimine devam eden üretici, 2006 yılından itibaren bisiklet kadrolarını karbon fiberden üretmeye başlamış. 2009 yılında Avrupa kıtasında reklam atağına geçen üretici aynı yıl Euorsport’ da büyük reklam kampanyası atağı başlatmış. Üretim hayatına başladıktan 18 yıl sonra dünya çapında tanınmış bir bisiklet üreticisi haline gelen Focus, bisiklet pazarına eskisinden çok daha fazla sayıda yeni modeller çıkaran bir üretici haline gelmiş. Aynı yıl sponsorluk çalışmalarına da ağırlık veren üretici firma, continental bisiklet takımlarından olan Milram, Van Vliet, Jelly Belly, Net App takımlarına da destek vermeye başlamış.

 

 

 

Focus Izalco Chrono 1.0

Focus Izalco Chrono 1.0 üreticinin triatlon ve TT kategorisinde ürettiği benzer üç modelin en üst versiyonu. Diğer modeller, spesifikasyonlarına göre Focus Izalco Chrono 2.0 ve 3.0 olarak adlandırılmakta.

Focus Izalco Chrono 1.0’ ın 2.0 ve 3.0 ile tek ve önemli ortak özelliği kadronun “Izalco Chrono Walser” karbon kadro olması. Karbon fiber kadro, yüksek modüllü monokok (bütünleşik) olarak imal edilmiş. Kullanılan ileri teknoloji sayesinde kadro hem daha sert hem daha sağlam. Fren ve vites kabloları da kadronun gövde içine gizlenerek daha aerodinamik bir yapı elde edilmiş.Gidon boğazı için FSA OS-99 CSI Black Edition tercih edilmiş. Vites ve fren ve jant göbekleri için SRAM Red ve TT serileri tercih edilmiş

 

 

 

Yalnız dikkat çeken en önemli husus bisiklet 2012 model olmasına rağmen kadronun Shimano’ nun DI2 elektronik vites değiştirme sistemine uyumlu bir şekilde imal edilmemiş olması. Dolaysıyla Focus Chrono 1.0, Cervélo’ nun 2012 yılında çıkarmış olduğu P5 serisi ve Ceepo Climax ile aynı kategoride yer alamıyor. Focus Chrono’ nun rakipleri ise onunla aynı sınıfta yer alan Cervelo P3 ve P4,  Cannondale Slice, Specialized Shiv olarak anılabilir.

 

[View:http://cyclingtr.com/Themes/hawaii/images/assets/images/focus.swf:190:100]

Chrono 1.0′ da DI2 elektronik vites değiştirme sistemi kullanılmamış olmasına rağmen  kadro ve ön maşa karbon fiber içeriği dahil olmak üzere bisiklette kullanılan komponent ve jantlar için pazardaki en üst versiyon malzeme seçilmiş. Özellikle ön Maşa için 3T Funda Pro zamana karşı maşası tercih edilmiş ki Bu da 1.0′ ı, 2.0 ve 3.0′ dan ayıran en önemli özellik olmakta.

Jant için FSA Vision Metron 90 Carbon jantlar tercih edilirken, jant göbeği olarak SRAM Red seramik göbek kullanılmış. Dış lastik için tercih edilen marka ise Continental Podium TT olurken; frenler, TRP T925 TT, sele için de Prologo Nago TRI 40 kullanılmış. Ayna kol göbeğinde ise BB30 endüstüriyel rulmanlı geniş şaft kullanılmış.

 

Focus Izalco Chrono serisinde kullanılan komponentlerin farklı olması sebebiyle fiyatları da oldukça farklı. 2012 model Focus Izalco Chrono 1.0’ ın yurtdışı fiyatı vergiler hariç tavsiye edilen satış fiyatı 13 bin 600 TL’ nı bulurken, Focus Izalco Chrono 2.0 ‘ ın fiyatı 7.200 TL’ sı,  Focus Izalco Chrono 3.0’ ın fiyatı ise 6 bin 100 TL’ sını buluyor.

Alman mühendisliği ve işçiliğinin dünya çapındaki ününü duyamayan yoktur. Almanya’ da üretilmiş olan ve özellikle yüksek mühendislik ve teknoloji gerektiren ürünlerin, sağlamlığı, kalitesi ve de zerafeti hakkında sanırım herkes aynı fikirdedir. Alman mühendisliği ve zerafetinin bisiklet sektöründeki temsilcisi olan Focus markasının dünya bisiklet pazarında son yıllarda öne çıktığını görmekteyiz.

Ürettiği bisikletler ile dünya bisiklet pazarını zorlamaya başlayan Focus, geçtiğimiz yıldan itibaren ülkemizde de satışa sunulmuş durumda. Ege bölgesindeki yetkili satıcısı ise geçtiğimiz yıl İzmir’ li bisiklet severlere hizmet vermeye başlamış olan “Kess Bike”. Kess Bike, satış yelpazesinde birçok markayı bulundurmasının yanında Ege Bölgesindeki tek yetkili satıcı konumunda.

 

 

Karşıyaka’ nın Yalı semtinde, bisiklet satış, yedek parça ve mekanik bakım hizmeti veren “Kess Bike” ın kurucusu Serkan Kes ile iletişime geçtiğiniz takdirde arzu ettiğiniz tüm “Focus” bisiklet modelleri ve yedek parçalarını en uygun şekilde temin edebilme imkanı elde edebilirsiniz.

 

“Focus” markasının ülkemizdeki bir diğer temsilcisi ise “Erdoğanlar Bisiklet”. Merkezi Çankaya Ankara’ da bulunan Erdoğanlar Bisiklet’ in geçmişi 23 yıl öncesine dayanıyor. Bünyesinde çok sayıda marka ve ürün bulunduran Erdoğanlar Bisiklet, Focus bisikletlerinin geçtiğimiz yıl Türkiye pazarına girmesiyle birlikte markanın geniş kitlelere ulaşmasında rol almış köklü bir firma.

 

 

Bisiklet severlere her türlü teknik hizmeti de veren Erdoğanlar Bisikletin bisiklet konusunda ülkemizde farkındalık yaratmak amaçlı kullandığı çok çarpıcı ve çok önemli bir sloganı da var. “Bisiklet artık, sınıfı geçen çocuklara alınan bir ödülden çok daha
fazlası. Bisiklet bir yaşam tarzı. Sağlıklı hayat yolculuğunuzda en
yakın yol arkadaşınız 23 yıllık tecrübesi ile Erdoganlar Bisiklet.

 

 

Cyclocross*: Sonbahar ve kış aylarında çamurlu ve zorlu arazilerde 2.5 ve 3.5 km’ lik parkurlarda yol bisikletleri ileyarışılan ve zaman zaman bisikletleri taşıyarak koşulan bir yarış türü.

 

Kaynakça: focus-bike.com

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın