Final Etabını Bakü Synergy, 2013 Tour of China Galibiyetini Alois Kankovsky Aldı

30/09/2013  //     //  Genel

2013 Tour of China‘nın 13 etaplık mücadelesi bugün, final etabı ile kapanışını yaptı. Transferler ile birlikte kat edilen 5 bin 800 kilometrelik mesafesinin son finişini, ilk bölümde olduğu gibi Bakü Synergy, bu kez Yeni Zelandalı sporcusu Rico Rogers ile galibiyeti alarak kapanışı yaptı. İkinci etapta Sarı Mayo’yu sırtına geçiren Alois Kankovsky (ASC Dukla Praha) final etabında da liderliğini koruyarak turun galibiyetini aldı. Etabın ikinciliğini La Pomme Marseille takımının yıldız sprinteri Benjamin Giraud, üçüncülüğü ise Euskadi takımından Unai İparraguirre aldı.

Pazar gününü Wuhan‘dan Tianjin‘e transferle geçiren Çin Turunun 13. ve son startı 100,5 kilometrelik kriteryum profiline erken başladı. Final gününde galibiyet arayan takımlar, startın alınması ile birlikte tempoyu yüksek tuttu. Ana grubun önünde, sarı mayoyu korumak için performans sergileyen ASC Dukla Praha treninin temposunda kaçış uzun süre gerçekleşemedi. 20.kilometreden sonra gruptan kaimayı başaran tek isim, Burgos BH-Castilla Leon takımından Luis Mas Bonet oldu. Bonet‘in farkı açmasına izin vermeyen ASC Dukla Praha liderliğindeki ana grup, günün tek kaçış denemesini 10 kilometre sonra yakalayarak sonlandırdı.

Start çizgisinin, 100 kilometre sonunda bu kez finişe yer verdiği Tianjin parkurunda toplu sprint finişi beklentisi, son gün hareketliliği ile son kilometrelerini nefes kesen ataklarla tamamladı. Finişe 4 ilometre kala, Torku Şeker Spor‘dan Rasim Reis‘in de aralarında bulunduğu 3 kişilik kaçış grubu final heyecanı arttırdı. 3 kişilik lider grup kaçış için maksimum, orta alışsa da ASC Dukla Praha treni bir kez daha turdaki hakimiyetini sergileyerek son 1,5 kilometre kala kaçışı sonlandırdı.

Rasim Reis‘in yakalanması ile yarış Torku Şeker Spor için bitti imajı, son kilometrede kurulan sprint treni ile geçerliliğini yitirdi. Ahmet Örken‘i finişe taşıyan, ancak 2 kişilik  Torku trenininde Bekir Baki Akirşan 500 metre tempo basıp treni öne getirdi. Son domestik, Nazım Bakırcı da 500 metre tempo  basıp çekildiğinde, trendeki bir eksik adam, galibiyeti kaybettirdi. Son 500 metre erken, tek başına kalan Ahmet Örken Burgos takım treninin arkasına girdi. Eksik Torku  treninin kısa süreli liderliği, son anda diğer takımlara geçti ve Örken final etabını 7.sırada tamamladı.

Tırmanış profillerinin güçlü ismi, “Dağ Kaplanı” lakaplı, Ulusal Şampiyonluk mayosu ile bugün süper domestik olarak sprintte yer alan Nazım Bakırcı etap sonrası, “Rasim’in son kilometrelerdeki atağı ve kendini tüketmesi, Muhammet ya da Secaattin‘in trene katılamaması sebebiyle bugün alabileceğimiz galibiyeti kaptırdık. Bu kadro, az sayıda yarışa start almanın tecrübe sıkıntısını bugün öğrenilen dersle ve kaçan galibiyetle turu tamamladı. Konumumuz son 500 metreye kadar mükemmeldi. Ancak Ahmet için son 300 metre taşıyacak adamımız olmadığı için son anda galibiyeti kaçırdık.“dedi.

Ahmet Örken, “Son 1.500 metre muhteşemdi. Bekir Baki Akirşan ile liderliği alarak son kilometreye girdik. Nazım Bakırcı, liderliğimizi korudu, konumumuz final galibiyeti için harikaydı. Bugün burada Grechyn olsaydı bu galibiyeti almıştık. 1 adam eksik oluşan trende 500 metre kala yalnız kalmış oldum. Sprint için mesafe fazlaydı. Başka takımın arkasına girdim, ancak tabi ki bu yakaladığımız konum gibi olmadı. Hazırdım. Kazanabilirdik. Taihu Lake turunda, bu galibiyeti alacağım. İyi yanından bakıyoruz. Tura başlarken ki güvensizliğimiz, start aldıkça gitti. Rakiplerimiz, antrenman gibi yarış koşarken, bizim yarış tecrübesiyle gelen güvene ihtiyacımız vardı.” Dedi.

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın