Final Etabı ve Tour of Qatar 2013 Galibi Mark Cavendish

08/02/2013  //     //  Genel

 

Katar Turunun final etabınun Doha finişindeki galibiyeti isteyen Mark Cavendish, daha önce bir kez finişe 100 metre kala kaza yaptığı ve bir kez de kazandığı Doha finişinde üst üste 4.etap galibiyetini kazanarak turu sonlandırdı. Son 4 etabın sprint finişlerinin dev ismi Mark Cavendish, yine istedi ve kazandı. Cavendish bir etap galibiyeti istediğinde, kazaya karışmadığı sürece engel dinlemiyor. Bugün tüm engelleri aşarak, istediği galibiyeti nasıl aldığını ve gerçekten geçilemez, durdurulamaz bir sprinter olduğuna Doha’da Katar Turunun final etabında izledik. Geçen sezon Tom Boonen ile lider mayoyu kazanan Omega Pharma QuickStep, bu yıl Mark Cavendish ile Katar liderliğini yine takımda tutmayı başardı.

 

 

Final etabı, Sealine Beach Resort’dan start aldı. 160 kilometrelik son etabın finişi Doha Corniche’in 6 kilometrelik parkurunda atılan 10 tur sonunda 11.kez geçişinde finiş mücadelesi ve toplu sprint finişi bekleniyordu. Önceki 3 sprint finişini Cavendish’e kaptıran ve Katar’dan eli boş dönmeyi istemeyen takım trenlerini son 10 kilometre içinde olabildiğince aktif gördük. Son 8 kilometreye kadar Omega Pharma QuickStep’in çektiği ana grup, son tura girildiğinde, hırslanmış sprinterlerin oluşturduğu aktif takım trenlerine yerini bıraktı. Canondale, Astana, Saxo Bank-Tinkoff, bu sefer erken hamle yapmak istemediği görülen ve finişe 2 kilometre kala trenini öne getiren Argos Shimano’nun pozisyon savaşları bugün yüksek tempo ile daha da baskılıydı. Omega Pharma QuickStep trenini bu tempoda ve karmaşada oluşturamadı. Konu Mark Cavendish olduğunda önü kesilmeye çalışılan, kenardan sıkıştırılan Cavendish, gayet sakin öndeki pozisyon savaşlarını izleyerek ilerledi.

 

Son kilometrede sol kenardaki konumunu koruyan Cvaendish, hali hazırda etap galibiyeti için önden sprinte kalkmış olan isimlerden daha sonra, yine finişe 200 metre kala sol taraftan sprintini patlattı ve gerçekten fantastik bir galibiyetle durdurulamaz olduğunu bir kez daha kanıtladı. Sarı lider mayoyu taşıyan Mark Cavendish’in, sprint treni olmaksızın, preslere rağmen elde ettiği bugünkü galibiyet yine nefes kesiciydi. 2013 Katar Turu Galibi Cavendish oldu. Genel sıralama ikincisi ve 3.sü BMC takımından Brent Bookwalter ve Taylor Phinney oldu. Diğer takımların bakış açısıyla değerlendirme yapmak ne derece umut vaad edebilir ki, karşınızdaki rakip Mark Cavendish ise. İşte Brent Bookwalter, son kez sarı lider mayoyu üzerinde taşıdığında, sonraki etapların sprint etapları olduğunu ve Mark Cavendish’e rakip olacak isime sahip olmadıklarını yorumlamıştı. Öyle bir isim var mı ki?

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=trVuzZE6HYE:550:0]

 

Tour of Qatar 2013 Final Etabı Finiş Sıralaması:

 

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 3:24:31
2 Yauheni Hutarovich (Blr) Ag2R La Mondiale
3 Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
4 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team
5 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
6 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
7 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
8 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling
9 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
10 Guillaume Boivin (Can) Cannondale Pro Cycling

 

Tour of Qatar 2013 Genel Sıralaması:

 

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 15:55:20
2 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:25
3 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:00:26
4 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team 0:00:30
5 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:00:32
6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
7 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:00:35
8 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:39
9 Luke Rowe (GBr) Sky Procycling 0:00:40
10 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın