Final Etabı ve 2013 Paris Nice Galibi Tazmanya Şeytanı Richie Porte

10/03/2013  //     //  Genel

 

Richie Porte(Team SKY) Cuma günkü tırmanış etabı ile elde ettiği başarıyı, bugün final etabı bireysel zamana karşının da en iyi derecesini çıkararak turun 2013 liderliğini belgeledi. 28 yaşında Avusturalyalı Richie Porte, genel sıralamadaki yakın zamanlama risklerini muazzam bir derece çıkartarak sessizliğe gömdü. SKY takımının lideri olarak turda mücadele sergileyen Porte, geçen yılın galibi Bradley Wiggins’in 1 sırt numarasını bu yıl da takım başarısı olarak Nice podyumuna taşıdı. SKT takımı, tek lider Bradley Wiggins ile başladığı profesyonellik hayatına; 2011 Vuelta’da Chris Froome cevherini keşfetmiş, bu yıl Paris-Nice’de de Richie Porte’yi bir haftalık turlar lideri olarak çıkarmış oldu. SKY takımı Tirreno Adriatico’da Froome ile başarılar sergilerken, bugün Nice podyumunda Porte galibiyeti ile sezona yine muhteşem başladı. Porte, Paris-Nice galibiyeti ile UCI Sıralamasında 113 puana çıkarak liderliği de aldı.

 

 

2013 Paris Nice’in final etabı; geçen yıl ki final etabı parkurunun aynısı olan 9, 6 kilometrelik tırmanış zamana karşı profilinde gerçekleşti. Genel sıralama listesinin tersine, tur mücadelesinde kalan 151 sporcunun zamana karşı tırmanış konseptinde geçti. Nice’den start alıp Col d’Eze’nin kategori 1 niteliğinde ortalaması %4,7 eğimine bir ara ölçüm kapısı rehberliğinde gerçekleşti.

 

Sarı mayo, genel sıralama lideri olarak en son start aldığında; uzun süre bugünkü mükemmel zamanlaması ile liderliği elinde tutan Quintana Rojas (MOV) için etap galibiyet riski de güçlenmiş oldu. Richie Porte’nin bireysel zamana karşı’da da iyi olduğu gerçeği, tırmanış zamana karşı profilinde sonucu değiştirmedi. Cuma günkü tırmanış etabındaki performansı ile sarı mayoyu sırtına geçiren Porte, bugünkü tırmanış zamana karşıda istikrarlı zamana karşı performansını Col d’Eze finiş çizgisinde dek korudu. Final profilinin rekor derecesini geçen yıl yine SKY takımından Bradley Wiggins 19:12 zamanlamasıyla tarihe geçen başarısında, bugün Richie Porte’nin 19:16:82’lik derecesi olağan üstü performans başarısı yanı sıra SKY’ın sahip olduğu farklı sporcu cevherini de gösterdi.

 

Porte, genel sıralamadaki rakibi Andrew Talansky’den 23 saniye daha iyi zamanlama çıkarmış oldu. Talansky’nin bilinen bireysel zaman karşı yeteneği, sarı mayonun ilham gücüne teslim oldu. Final etabı sonunda 32 saniyelik Talansky rekabeti 55 saniyeye çıktı. Garmin Sharp takımı Talansky ile Nice podyumunda ikincilikle yetindi. Genel sıralamada üçüncülüğü AG2R L Mondiale takımından Jean Christophe Peraud aldı.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın