ETU Yüksek Performans Takımı İlk Sınavını Ukrayna’ da Verdi

09/06/2014  //     //  Videolar

IMG_2103

Avrupa Triatlon Birliği ETU, geçtiğimiz Şubat ayında aldığı bir kararla 17-21 yaş arasındaki başarılı atletler için “ETU Yüksek Performans Takımı” oluşturdu. Oluşturulan ETU Takımı’ nda Türk traitletler Ali Atlan ve İpek Öztosun da yer alıyor. ETU Yüksek Performans Takımı’ na seçilmiş olan sporcular, önceki haftasonunda Ukrayna’ da koşulan ETU Sprint Avrupa Kupası yarışında ilk kez boy gösterdiler.

Ece Bakıcı’ nın olimpiyat puanı toplamak için gittiği ETU Sprint Avrupa Kupası yarışında Bakıcı, 1:05:45’ lik zamanla on beşinci sırada finiş gördü. ETU Performans Takımı’ nda yer alan elit kadın atletler Balan Andrea, 1:06:46 ile 17 inci, Antonela Manac,1:08:24 ile 20 inci sırada yarışı tamamlarken, İpek Öztosun, 1:09:07’ lik zamanı ile yarışı 21 inci sırada tamamladı.

ETU Performans Takımı’ nda yer alan elit erkeklerden Milan Tomin, 55:50 ile 19 uncu sırada yarışı tamamlarken Ali Atlan, 57:31’ lik zamanla 24 üncü,Aliaksandr Dahkno ise 57:25 ile 23 üncü sırada yarışı tamamladı.

 

IMG_2135

 

Hatırlayacağınız gibi Avrupa Triatlon Birliği ETU, geçtiğimiz yıl bir gelişim bir programı başlatmıştı. Bu programa göre gelişmekte olan ülkelerin genç atletlerinin elit seviyeye geçişi ile gelecekte ITU yarışlarında yarışma imkanını sağlamayı amaçlıyor. Oluşturulan seçme komisyonunda Zeljko Bijuk, Kris Piatkowski ve Kathleen Smet yer alıyor. ETU’ nün oluşturduğu seçme komisyonu, oluşturulan bu takım için ülkemizden de İpek Öztosun ve Ali Atlan’ seçmişti. ETU, seçilmiş olan sporcuların 200 Euro’lık ulaşım bedeli ile üç gecelik konaklama ücretlerini karşılıyor. Aynı zamanda bu sporcuların sporcuların yarışlara hazırlanması için ITU’ nün yetkili antrenörleri ile antrenman yapma imkanı sağlıyor.

ETU Gelişim Komitesi ve İcra Kurulu değerlendirme süreci sonrası aldığı karara göre bahsi geçen bu program, atletler ve federasyonlarına faydalı olmasının yanı sıra aynı zamanda federasyon antrenörlerini de destekleyecek. Bu proje sayesinde seçilmiş olan başarılı sporcuların gelecekte ITU’ nün Dünya Kupası serilerinde yarışması hedefleniyor.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde ETU’ nün resmi sitesinde yer alan haberde ETU Gelişim Koordinatörü Zeljko Bujik; ”ETU Yüksek Performans takımının geçtiğimiz haftasonunda ETU Sprint Triathlon Avrupa Kupası Dnepropetrovsk da gösterdiği başarıdan mutluluk duydu.” şeklide bir açıklamada bulunuldu.

ETU Ukrayna Takımı baş Antrenörü Grega Zore ise; “ETU Takımı, ulusal federasyonlarının ikinci ve üçüncü gelişim kategorisinde yer alan 17-21 yaş arası Avrupalı atletler için bir yüksek performans takımıdır. Altı atlet, yarış başlangıçlarını yapmak üzere Ukraynaya’ gitti. Sprint Avrupa Kupası’ nda iyi bir yarış çıkarmak üzere gelen Milan Tomin (SRB), Aliaksandr Dahkno (BLR), Ali Atlan (TUR), Balan Andrea (ROU), Antonela Manac (ROU) ve İpek Oztosun (TUR), elit yarışın her bölümü için destek ve eğitim aldılar, bisiklet toplama, kayıt işlemleri, parkur dışında antrenman gibi.” dedi.

Koç Zore, tüm atletlerin gelişim gösterdiği bölgeleri belirlemiş ve yarışma şansı elde ettikleri için mutlu olduğunu belirtmiş. Zore:” Ben sonuçlardan oldukça memnunum. Daha çok yarışla ilgileniyorum gerisiyle değil.” dedi. “ETU Yüksek Performans Takımı’ ndaki bazı atletler çok yüksek potansiyele sahipler. Romanyalı kız sporcular ( Balan ve Manac) cok iyi yüzücüler fakat bisiklet ve koşularını ve de özellikle transationlarını geliştirmeleri gerekiyor.” dedi.

ETU Takımı için sıradaki ilk yarış 13 Haziran’ da Tartu ve ardından 10 Ağustos’ da Riga ve son yarış olan Koper ise 13 Eylül’ de koşulacak olan ETU Sprint Avrupa Kupası yarışları olacak.

 

Fotoğraflar: www.europe.triathlon.org.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın