Erkekler 2012 Takım Zamana Karşı Dünya Şampiyonu: Omega Pharma QuickStep

16/09/2012  //     //  Genel

 

2012 Dünya Şampiyonası’nın ikinci startı Hollanda’nın Limburg bölgesinde Erkekler Takım Zamana Karşı olarak startını aldı. Rüzgara karşı mücadelede 32 takım yine 6’şar sporcu ile start aldı. Sırasıyla start alan 32 takım: MTN-Qhubeka, Caja Rural, Adria Mobil, CCC Polsat Polkowice, Itera-Katusha, Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies, Saur – Sojasun, Rabobabank Continental, Cofidis, Acqua&Sapone, Team Type 1, Topsport Vlaanderen – Mercator, Euskaltel-Euskadi, Ag2r La Mondiale, FDJ – BigMat, Rusvelo, Argos-Shimano, Lampre-ISD, Lotto Belisol, Liquigas-Cannondale, Astana Pro Team, Vacansoleil-DCM, Lampre-ISD, Movistar Team, Katusha Team, Rabobank, RadioShack-Nissan, Garmin-Sharp, Omega Pharma-QuickStep, BMC Racing Team, Orica GreenEdge ve Sky Procycling. Takımların 4’er takika ara ile start aldığı Sittard’da UCI puan sıralaması tersine start sıralaması sebebiyle son çıkışı SKY takımı aldı.

 

 

Sittard – Valkenburg arasında, 53,2 kilometrelik mesafede gerçekleşen Takım Zamana Karşı Dünya Şampiyonası’nda günün en güçlü takımı olarak Omega Pharma QuickStep olarak görülüyordu. Belçika lisansına sahip takımın gerek sezon başından itibaren sergilediği yüksek başarı grafiği, gerekse takım kadrosunda belirttiği isimler gereği mücadele öncesi öngörülen Şampiyon Takım’dı. Omega Pharma QuickStep takım kadrosunda; Tom Boonen(Belçika), Tony Martin(Almanya), Niki Terpstra(Hollanda), Sylvain Chavanel(Fransa), Peter Velits(Slovakya) ve Belçika’lı sporcu Kristof Vandewalle vardı.

 

İlk startlar alınıp listenin sonuna dogru yaklaşılmaya başlandığında kızışması beklenen rekabette, parkurdaki 3 zaman ölçüm noktası finiş çizgisinde gelecek olası zaman değerleri için büyük ipuçları veriyordu. Örneğin; ilk iki zaman ölçüm kapısındaki değerleri yüksek çıkan Hollanda takımı Rabobank’ın, son bölüm yani Cauberg’de tıkanacağı tahmin edilen senaryo oluverdi. Nitekim Cauberg tırmanışına 4 kişi başlayan takım için tehlike çanları Luis Leon Sanchez, takım performansına Cauberg’de uyamadığı görüntüleri ekranlara yansıdı. Takım zamana karşıda, takımın ilk 4 sporcusunun finiş çizgisinden geçmesi gerekliliği, Rabobank’ın son bölümde adeta dağılmasına sebep oldu. Hollanda takımı çok zaman kaybetti ve takım zamana karşıda takım gücüne yönelik, uyumlu çalışma ve güçlü stratejinin önemini göstermiş oldular.

 

 

Takımlar 4’er dakika ara ile çıktış aldığından, Rabobank ile aynı anda parkurda olan ve günün en büyük favorisi olarak görülen Omega Pharma QuickStep’in ara zaman ölçüm kapılarında çıkardığı dereceler öngörüldüğü başarıyla ekranlara yansıdı. Hali hazırda Sittart’ta start alırken ekrana yansıyan takımda Tom Bonnen’in rahat ve kendinden emin tavırları, Tony Martin’in zamana karşı ciddiyeti ile ne denli kararlı oldukları görülüyordu. 6 kişilik profesyonel ekibi ile Omega Pharma QuickStep performans ve stratejiden taviz vermeyerek baştan sona muhteşem bir ritimle parkuru tamamladı. Parkuru tamamladığında yarış anının liderliğini, yarış sonununda Şampiyonluk ünvanını 1 saat 3 dakika 17 saniyelik dereceyle tamamladı. Valkenburg finişinde verilen takım ortalama sürati 50,5km/h Şampiyonluk performanslarının muhteşemliğini sergilercesine ekranlara yansıdı.

 

 

Omega Pharma QuickStep’ten sonra finişe girecek olan BMC takımı, Rabobank’ın yaptığı hataya düşerek Cauberg tırmanışına 4 kişi ile ulaştı. Ve benzer tabloyu BMC takımına yaşatıp Cauberg’de öndeki 3’lüden kopan bu kez Taylor Phinney oldu. Takım 4 sporcu ile finişe girebilmek için tempo düşürünce parkuru Omega Pharma QuickStep’ten 3 saniye geride tamamlayarak Bronz madalyayı aldı. Oysa takımın ortalama hızı 50,5 km/h olarak verildiğinde iki takımın hız ortalaması aynıyken, takım gücü ve stratejisi Şampiyonluğu Omega Pharma QuickStep’e getirdi.

 

 

2012 Dünya Şampiyonası Takım zamana karşı’nın üçüncülüğünü Avusturalya lisanslı Orica GreenEdge takımı aldı.

 

 

Erkekler 2012 Takım Zamana Karşı Dünya Şampiyonası Sıralaması:

 

1 Omega Pharma-QuickStep 1:03:17.17
2 BMC Racing Team 0:0:3.16
3 Orica-GreenEdge 0:0:47.01
4 Liquigas-Cannondale 0:1:04.73
5 Rabobank 0:1:08:13
6 Movistar 0:1:18:57
7 Katusha 0:1:18.81
8 RadioShack-Nissan 0:1.21.22
9 Sky 0:1:32.21
10 Garmin-Sharp 0:1:35.13

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın