Eneco Turunda Philippe Gilbert 3.Etabı ve Liderliği Aldı

11/08/2011  //     //  Genel

 

Eneco Turu’nun 3. etabı Belçika topraklarında 165 sporcu ile Heers’den start aldı. 191,2 kilometrelik zorlu tırmanışların bulunduğu 3. etap profili her açıdan Philippe Gilbert’i etabın ve hatta lidere 17 saniyelik zaman farkı bulunan ve bu etapla birlikte Eneco Turu’nun liderliğini alabilecek isim Philippe Gilbert’i gösteriyordu. 1- Prolog etabında da belirttiğim gibi Philippe Gilbert neredeyse sezonun başından beri elinde tuttuğu UCI Puan Sıralama Liderliğini Fransa Bisiklet Turu’nu kazanan Cadel Evans’a kaptırmış ve liderliği tekrar ele geçirmek için Eneco Tur galibiyeti hedeflediğini belirtmiştik. 2-Bahar klasiklerinin kralı ülkesinde yapılan yarışlara karşı çok hassas bugünkü etap Belçika’da yapılıyordu. Ayrıca Walloon kökenli sporcu için bir de detay, finiş Andenne’de olacaktı yani Wallone bölgesinde. 3- Bu etap için favoriydi çünkü klasik spesyali yanında tırmanışlı etapları patlayıcı sprint gücü ile kullanabilen Gilbert diğer sprinter isimlerin zorlanacağı tırmanışlara karşı tırmanış kabiliyetini sergileyip sprint yeteneğini gösterebileceği bu etap tam olarak Gilbert’in karakterine uygun profildeydi. Heers startından hemen sonra etabın kaçış grubu 4 kişi ile oluştu. Bu hafta Garmin-Cervelo takımı ile sözleşme imzalayan HTC-Highroad sporcusu Alex Rasmussen, Eneco Turu 1. etabında kaçış grubundan hatırlayacağınız ve 2. etapta yine finişe 17 kilometre kala kaçış denemesi yapan Cofidis’li sporcu Julien Fouchard, Tom Veelers(Skil-Shimano) ve Stefan Van Dijk(Veranda’s Willems) kaçış grubu ana gruba maksimum 9 dakika 40 saniyelik zaman farkını 27. kilometrede açabildi.

 

 

Ana grup önünde Omega Pharma Lotto, BMC ve SKY takımlarının liderliği hakimdi. 3takım liderinin iddiasında takımların liderleri için performanslarının boy gösterdiği strateji ve mücadele kilometrelerceizlendi. Eneco Turu lider mayosunu taşıyan Taylor Phinney (BMC), Yeşil Puan Mayosunu kaptırmak istemeyen Edvald Boasson Hagen(SKY) ve etap galibiyeti ile birlikte lider mayoyu almayı hedefleyen Philippe Gilbert(Omega Pharma Lotto) takımları ile birlikte ana grup önünde açılan zaman farkını kapatan tempoyu veriyorlardı.

 

 

 

Etabın son 25 kilometresindeki zorlu tırmanışlarla birlikte hızla eriyen zaman farkı, kaçış grubunun finişe 17 kilometre kala ana gruba yakalanmasıyla sona erdi. Gilbert ve takımı Omega Pharma Lotto takımı içerisinde Andre Greipel’in bile zorlu tırmanışlardaki performansı beklenen atağın geleceğini gösteriyordu. Beklenen atak Contador usulü etabın finişe en yakın, en spesifik zorluktaki tırmanışında geldi. Philippe Gilbert finişe 7 kilometre kala tırmanışın en zorlaştığı aşamada atağını gerçekleştirdi. Garmin Cervelo takımından David Millar atağa cevap vermek istediyse de Gilbert’in çıkış torkuna uyum sağlayamadı.

 

 

Philippe Gilbert, 3. etabı solo kaçışı ile aldı. Sadece etabı mı? Etap galibiyeti ilebirlikte solo atağın getirisi 9 saniye ve etap galibiyetinin bonusuGilbert’e Eneco Turu Liderliği ve Lider mayoyu getirdi. Etap sonunda “Son bölümde oldukça zorlandım. Atak yaptıktan sonra tırmanış ile birlikte karşıdan esen rüzgar beni çok zorladı. Finişe doğru da yandan esen rüzgar zorlayıcıydı. Ancak sprintimi yaptım ve etabı aldım. Özellikle Jelle Vanendert atağımı yapana kadar benim için çok çalıştı. Ona çok teşekkür ederim. Gün boyunca tüm takım benim için çok çalıştı” dedi.

 

 

Philippe Gilbert’den sonra finiş çizgisinden giren Lampre takımından Grega Bole oldu. Günün 3.sü ise RadioShack’ten yeni transferi açıklanan ve önümüzdeki sezon Leopard Trek için çalışacak sporcu Ben Hermans oldu. 

 

 

Edvald Boasson Hagen Yeşil Puan mayosu liderliğini korumayı başardı ve Genel sıralamadaki iddiasını da yükselterek Philippe Gilbert’in 5 saniye ardından liderlik için de gücü elinde tutuyor. Edvald Boasson Hagen; Fransa Bisiklet Turu 7.etabında Bradley Wiggins’in kaza yapıp yarıştan çekilmesi sonrası serbest ve etap galibiyetine çalışan takım stratejisi ile 2 etap kazandı ve ismini daha güçlü duyurmaya başladı. Eneco Turu genel sıralamadaki 2.lik konumu ile de kariyerinde yine güçlü adımlar atmaya devam ediyor.

 

 

Ve Lider Mayo Philippe Gilbert’de…

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın