Eneco Turu 6.Etabını Lopez Garcia, Tur Liderliğini Tom Dumoulin Aldı

17/08/2013  //     //  Genel

 

Yedi etaplık Eneco Turu’nun 6.etabı bugün 150 kilometrelik, tırmanışlı profili ile çekişmeli geçti. SKY takımından David Lopez Garcia, tırmanışla girilen finiş çizgisinde etap galibiyetini aldı. Zdenek Stybar(Omega Pharma QuickStep) ikinci oldu Maciej Paterski (Cannondale) ise üçüncülükle günü tamamladı. Lars Boom 2 dakika 20 saniye geriden etabı tamamladı ve bugünkü performanslıyla genel sıralama liderliğini, etabı 4. sırada tamamlayan Tom Dumoulin’e(Argos Shimano) kaptırdı.

 

 

Riemst’den start alan 6.etaba 154 sporcu, günün 150 kilometrelik mesafesinde Eneco mücadelesine devam etti. Etap profilinin ilk yarısından sonra geçilecek tırmanışlar için 42.kilometrede 11 sporcu ile kaçış grubu oluştu. Vyacheslav Kuznetsov (Katusha), Gregory Habeaux (Accent Jobs), Jurgen
Van Goolen (Accent Jobs), Evan Huffman (Astana), Stijn Vandenbergh
(Omega Pharma QuickStep), Angel Madrazo Ruiz (Movistar), David Lopez
(Team Sky), Nick Nuyens (Garmin-Sharp), Pim Ligthart (Vacansoleil),
Lieuwe Westra (Vacansoleil) ve Maciej Paterski (Cannondale)’den oluşan kaçış grubu, ana gruba maksimum zaman farkını 90.kilometrede, Cote de la Redoute tırmanışına başlarken 7 dakika fark ile oluşturuldu.

 

Art arda geçilen tırmanışlar, kaçış grubunun zaman avantajının kapanması senaryosu ile ilerlenildi. Tırmanışlar ve temponun yoğunluğu kaçış grubundan geriye kalan isimler, ana grubun bir kaç parçaya ayrılması, final için heyecanı körükledi. 7 kişiye düşen kaçış grubundan Angel Madrazo(Movistar)’nun finişe 20 kilometre, Cote de Niaste inişinde başlattığı solo atak, kaçış grubu üyelerinin bir kez daha silkelenmesiyle devam etti. Madrazo, 4 kilometre sonra yakalandı ve son kaçış grubu 3 kişi finişe ilerledi.

 

 

Kısa ve dik tırmanışların oluşturduğu 6.etap için büyük favorilerden Philippe Gilbert’in finişe 60 kilometre kala karıştığı kaza ve grubu tekrar yakalamaya çalışmak üzere harcadığı ekstra efor, Belçikalı sporcu için büyük şanssızlıktı. Finişe 7 kilometre kala, favorilerin bulunduğu gruptan atak yapan dünya şampiyonluk mayosunu taşıyan isim Gilbert, bir kez daha sezon sonuna doğru açılan performansını sergiledi. Gilbert’in müthiş atağına, grup içerisinde yer alan ve genel sıralama liderliği için aday olduğunu belirten Sylvain Chavanel dahi cevap veremedi. Chavanel, genel sıralamada zaman kaybederek günü tamamladı.

 

 

Genel sıralama iddialılarının mücadelesi bir yana, kaçış grubu olarak önde ilerleyen David Lopez Garcia(Sky), Maciej Paterski(Cannondale) ve Angel Madrazo(Movistar) finişe dek kaçış performansını sürdürdü. Finişe 250 metre kala, 3’lü yarış liderinin hemen arkasında beliren takio grubu final için atak yapmaya fırsat bulamadı. La Redoute tırmanışının ortalaması %7,8’lik eğiminde, finişe 100 metre kala kaçıştan atak başlatan David Lopez Garcia, güçlü bir tırmanış sprintini etap galibiyetine dönüştürerek günü tamamladı.

 

 

Eneco Turu 6.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 10)

 

1 David Lopez Garcia (Spa) Sky Procycling 3:51:10
2 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quick Step 0:00:02
3 Maciej Paterski (Pol) Cannondale Pro Cycling
4 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano 0:00:04
5 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard
6 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team
7 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
8 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
9 Nick Nuyens (Bel) Garmin-Sharp 0:00:12
10 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ

 

 

6.Etap Sonunda Genel Sıralama: (ilk 10)

 

1 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano 20:14:01
2 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quick Step 0:00:08
3 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:00:23
4 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard 0:00:29
5 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
6 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:37
7 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:00:49
8 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:07
9 Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge 0:01:15
10 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team 0:01:32

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın