Eneco Turu 5.Etapta Kaçışın Zaferi Matteo Bono-Lampre

13/08/2011  //     //  Genel

Eneco Turu’nun sonuna yaklaşırken 5. etap Genk’te 189,2km mesafelik yarış maratonuyla gerçekleşti. 157 sporcunun start aldığı Genk’te start almayanlar arasında sprintin sevimli yüzü Tyler Farrar vardı. Tyler Farrar 2012 Olimpiyatları için pazar günü yapılacak test sürüşüne katılmak üzere Londra’ya geçtiği için Eneco Turu’ndan ayrıldı. Belçika topraklarında Genk’te gerçekleşen 5. etap düz etap profilinde görünse de tırmanışların ve Belçika’nın dar yollarıyla zorlaştırdığı profilden çok da anlaşılmayan detayları vardı.

20. kilometrede bulunan ilk sprint kapısı kaçış grubunun oluşmasını baskılayacak yakınlıkta olduğu için ana grup bütün halinde ve yüksek tempo ile yarışa başladı. İlk sprint kapısında Andre Greipel 3 saniyelik avantajı alan isim oldu. 2.Taylor Phinney, 3. olarak da Ben Swift sprint kapısından geçen isimler oldu. Yarışın kaçış grubu ise ancak 59. kilometrede oluşabildi. 3 kişi ile oluşan kaçış grubunda; Matteo Bono(Lampre), Sergey Renev(Astana), Artem Ovechkin(Katusha) vardı. 

128. kilometrede bulunan 2. sprint kapısından puanları alan dolayısıyla bu kaçış grubundaki isimler oldu. 1. Ovechkin, 2. Bono, 3. Renev geçiş yaptı. Bu arada arkadan gelmekte olan ana grubun kaçış grubuna zaman farkı 3 dakika 6 saniye civarındaydı. Ana grup önünde kaçışın avantajını baskılamak üzere Omega Pharma Lotto ve SKY takımı görünüyordu. Ancak SKY takımı her ne kadar tempo veriyor gibi görünse de kaçış grubundaki 3’lünün hem Eneco lideri Hem de SKY takımı Lideri durumunda olan Edvald Boasson Hagen için risk teşkil etmediğinden tempoyu kaçış grubunu yakalamak üzere değil kaçış grubunu yakalama derdinde olan Omega Pharma Lotto takımını yavaşlatmak üzere veriyordu. Tam anlamıyla muhteşem ilerleyen stratejik planın etkilerini hala yakalanmayan kaçış grubu ve hızın yetersiz kalıp yavaş kapanan zaman farkını gören Omega Pharma Lotto üyeleri ana grup liderliğini eline alıp tempo arttırsalar da artık geç kalmışlardı.

 

Finişe 42 kilometre kala aniden başlayan yağmur ile birlikte ana grup önünde Omega Pharma Lotto hala kaçış grubu ile aralarında var olan 2 dakika 35 saniyeyi kapatmaya çalışıyordu. SKY takımı liderleri için risk teşkil etmeyen kaçış grubunun Omega Pharma Lotto takımı tarafından yakalanmaması üzerine stratejiler kurarak ana grup önündeki Omega Pharma Lotto liderliğini sona erdirdi. Finişe 7 kilometre kala zaman farkı 30 saniyeye düştü. Ancak kaçış grubunun performansı yakalanmamak üzere tempo arttırmalarıyla yarışı zorladı. Belçikalılar’ın yoğun seyirci katılımı yol boyu görülen renkli ve güzel görüntüler olarak yansıdı. Yağan yağmura aldırış etmeden ülkelerindeki turlara sahip çıkan Belçikalılar resmi kıyafetli insanlardan, bisiklet formalı sevdalılara kadar etabın renkli yüzü oldular. İzlemeye gelenler arasında çocuklar, gençler ve en güzeli de orta yaşın üzerindeki halkın makyajlı klasik giyimli hanımefendilerin alkış tutarak cesaret vermeleri Eneco’nun ve hatta Belçika’nın eksanlara yansıyan sempatik görüntüleri olarak izleyenlere ulaştı.

 

 

Kaçış yapanlar yakalanmamaya kararlıydı. Son metre içerisinde ana grup zaman farkını iyice azaltıp kaçış grubunun ardına geldilerse de son 200 metre kala fark ancak 4-5 saniyeye inebildi. Gün kaçış grubundan Matteo Bono’nun(Lampre) zaferi ile sona ererken ana grup 3 saniye sonra finiş çizgisinden geçti. Bugün başarılı kaçış performansı sergileyen, rüzgara, mesafeye ve yağmura karşı pes etmeyen kaçış grubu 3’lüsü günü ilk 3 zaferi ile tamamlayarak performanslarının ödülünü aldılar.

 

 

 

SKY gün boyu stratejik performans sergiledi ve hedefledikleri konumu korumayı başardı. Omega Pharma Lotto takımının planlarını alt üst eden SKY Gilbert’in Edvald Boasson Hagen ile arasındaki 12 saniyelik zaman farkını kapatmasına izin vermedi. Eneco Turu Lideri ve tüm mayoların sahibi Edvald Boasson Hagen ve yarın son etap koşulacak.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın