Eneco Tour 2011 Prolog ile Başladı. Lider: Taylor Phinney

08/08/2011  //     //  Genel

 

 

2005 yılında ilki gerçekleşen Eneco Tour bugün prolog etabı ile startını aldı. 1 prolog ve 6 etap, 8-14 tarihlerinde 7 gün sürecek Eneco Turu için favori yarışçıların katılımı ile büyük ilgi görüyor. Bu yıl ise en büyük favori Philippe Gilbert. Cadel Evans’ın Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu ile UCI Dünya Sıralamasında liderliği alması ile klasiklerin kralı Philippe Gilbert 2.sıraya geriledi. Gilbert, Eneco Turuna UCI Dünya sıralaması liderliği için de asılacak. Dolayısıyla Hollanda topraklarında başlayıp, Belçika topraklarına geçilecek Eneco Turunda Belçika’ Gilbert gücünü göstermek isteyecektir. Belçika topraklarından sonra yine Hollanda topraklarına geçilerek Tur Hollanda’da sona erecek.

 

5,7 kilometrelik Prolog açılışı Hollanda-Amersfoort’ta yapıldı. En iyi zamanlama Leopard Trek takımından Robert Wagner’dan geldiğinde acaba liderlik Wagner’in olur mu? yorumları yapılsa da katılımcı listesindeki Zamana KArşı üstadlarının ilk gün zaferini Wagner’e bırakmayacakları da aşikardı. RadioShack takımının Yeni Zellandalı sporcusu Jelle Sergent, Wagner’in zamanını 22 saniye ile kırarak liderliği aldığında henüz 7.si yapılan Eneco Turunda yorumcuların erken tahminlerinin tecrübesizliğini de gösterdi. Kaldı ki günün Jelle Sergent!a kalması da hayal olurdu.

 

Katılım kadrolarında Edvald Boasson Hagen, Taylor Phinney,Philippe Gilbert gibi isimlerin varlığında 5,7 kilometrelik prolog için daha gerçekçi ve daha iyi dereceler için sadece bu isimlerin start alacağı an bekleniyordu. Philippe Gilbert, Eneco Turunun büyük favori ismi olarak ilk etapta liderliği almak ister mi? İlk günden liderlik sorumluluğunu taşımak istermi sonuçlarına cevap Gilbert’in gün sonunda 8.sırada tamamlayıp genel sıralamadaki iddiasını yakından takip edeceği derecesiyle gösterdi.

 

 

Günün en iyi derecesi BMC takımının zamana karşıdaki yetenekli ismi Taylor Phinney’den geldi.Phinney’in 6 dakika 57 saniye’lik derecesine en yakın zamanlama en sondan bir önce çıkış yapan Edvald Boasson Hagen’den geldi. SKY takımının Norvençli genç sporcusu Boasson Hagen bu yıl formda olduğunu Fransa Turunda da kanıtlamıştı. Bugün prologda Phinney’den sadece 7 saniye fark ile 2.sırada tamamladı. Garmin-Cervelo takımının tecrübeli ismi David Millar ise 8 saniye fark ile 3.sırada tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

Phinney “Başaracağımı henüz ısınma sırasında biliyordum” dedi. İlk günün başarısı 21 yaşındaki sporcuya Eneco’nun tüm mayolarını da beraberinde getirdi. Yarın lider mayoyu Taylor Phinney, diğer mayoları ise Puan mayosunu Edvald Boasson Hagen, Başarılı Genç Yarışçı Mayosunu ise Jesse Sergent taşıyacak.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın