Eneco Tour 2.Etap Galibi ve Yeni Lider, Arnaud Demare

13/08/2013  //     //  Genel

 

Eneco turunun, tırmanışları ile ilgi çekici profiline sahip ikinci etabı, dün finişi gören Ardooie’den 176,9 kilometre mesafesinde hüzünle start aldı. Dün hayatını kaybeden, Hollanda Prensi Friso için saygı duruşunda bulunuldu. Bugün, Hollanda takımı Belkin, Prens’in onuruna kollarında siyah bantlar ile start çizgisindeydi. Vorst’ta gerçekleşen sprint finişi mücadelesinde, genç ve yetenekli Fransız Arnaud Demare, ikinci profesyonel yılındaki sezonun sekizinci galibiyetini elde etti. Gün sonunda Tur’un lider mayosu Demare üzerine geçti. BMC takımından Markus Bughardt ve Ben Swift turdan çekilen ilk isimler olarak, bugün 2.etabın startında yer almadı. Movistar takımının 24 yaşındaki sporcusu Alex Dowsett ise 42.kilometrede karıştığı kaza sebebiyle, bileğinden yaralanarak turdan çekildi.

 

 

Ardooie’den 166 sporcu ile alınan start sonrası, henüz ilk kilometrede kaçışın atağı Tim Declercq ile başladı. Günün kaçış grubu Gediminas Bagdonas (AG2R), Mathew Hayman (Sky), Laurens Devreese ve Tim Declercq (Topsport Vlaanderen) olmak üzere 4 sporcu ile oluştu. Kaçış grubu, ana gruba maksimum zaman farkını 33.kilometrede 7 dakika 17 saniye’lik avantaj ile elde etti. Etabın sahip olduğu 6 tırmanış ve zirve finişinin gerçekleşeceği dik tırmanışa sahip final kilometresi ile ikinci etap sürprizlere açık, kaçış grubuna da şans tanıyabilecek ilgi çekici bir profile sahipti. Kaçış grubu, şanslarını arttırmak üzere ortaklaşa çalışarak zaman farkını büyük ölçüde açmayı başarsa da 65.kilometre kala fark 5 dakika kadardı. Ana grup önünde, Belkin takımı ve Lotto Belisol ile zaman farkı bu aşamadan sonra kapanmaya başladı.

 

Finişe 25 kilometre kala zaman farkını 3 dakika civarına sabitleyen kaçış grubu, sprint puanlarını toplarken, finiş için de olası bir şans yaratmaya çalıştı. Gün boyu sıkça patlayan lastiklerin kurbanları arasında, finiş için iddialı olan isimlerin varlığı ve kapanmayan zaman farkı kaçış grubu lehineydi. Kaçış grubunun yüksek temposuna teslim olup, kısa tırmanışta kaçıştan düşen ilk isim Bagdonas oldu. Etabın 159.kilometresinde (finişe 18 kilometre kala) ana grubun önünden Niki Terpstra ve Matti Breschel atak yaparak, kaçış yapmayı denedi. Ancak, yaklaşık 8 kilometre sonra, ikili ana gruba yeniden dahil oldu. Lider gruptan, Mathew Hayman(Sky) kaçıştan atak yapıp solo devam etme kararı aldıysa da, iki
TopSport’lu sporcu Devreese ve Declercq, Hayman’ın solo kaçmasına izin vermedi. Finişe 10 kilometre kala 1 dakikaya inen 3 kişilik lider grubun zaman avantajı ile finiş için her yöne değişebilecek senaryo belirsizliğini korudu.

 

Finiş senaryosundaki belirsizlik, finişe 5 kilometre kala kaçış grubu ile zaman farkını 23 saniyeye düşüren ana grubun görünmesiyle netleşti. Son kilometrenin kısa ve dik tırmanışında kaçış grubunun bu zaman farkını koruyarak günü galibiyetle sonlandırmasının imkansızlığı, bu bölümün yakalanacaklarının kesinleştiği bölüm olarak nitelendirebilir. Nitekim, yaklaşık bir kilometre sonra ana gruba dahil olan kaçış grubu için zafer ümidi de sona ermiş oldu. Artık kalan 4 kilometre, finişe iddialılarını taşıyacak takımların mücadelesi ile geçilecekti. Kaçış grubunun yakalanmasından az sonra, lastik patlatan lider mayo Mark Renshaw finiş için mücadele şansını kaybetti. Tırmanışla girilecek Vorst finiş çizgisine günün büyük favorileri arasında olan Philippe Gilbert, ana grup önüne gelerek galibiyete aday olduğunu gösterdi. Zafere aday diğer sprinterler Tyler Farrar ve Arnaud Demare de önlerdeki yerini alarak mücadeleye dahil oldu. Arnaud Demare, rakiplerine karşı erken başlattığı sprint atağını zafere dönüştürdü. Philippe Gilbert ve Tyler Farrar’ın ikincilik çekişmesinde Gilbert ikinci, Farrar üçüncü oldu.

 

 

21 yaşındaki Fransız sporcu Arnaud Demare, yakın tarihte Gilbert karakterinde olan tırmanış finişine yeni nesil sprinter olarak talip olduğunu gösterdi. Dünya Şampiyonu Philippe Gilbert, Demare’nin erken gelen güçlü sprinti karşısında, kendi tarzındaki finiş çizgisinden ikincilikle geçti. Demare’in ikinci profesyonel yılında elde ettiği başarılar Fransızlar için umut taşırken, bu sezon 8.galibiyetini kazanan Demare, gelen sıralama liderliğini Mark Renshaw’dan aldı.

 

 

Eneco Tour 2.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 10)

 

1 Arnaud Demare (Fra) FDJ
2 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
3 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp
4 Marko Kump (Slo) Team Saxo-Tinkoff
5 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step
6 Jean-Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs-Wanty
7 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
8 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
9 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team
10 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ

 

 

İkinci Etap Sonunda Genel Sıralama: (ilk 10)

 

1 Arnaud Demare (Fra) FDJ
2 Mark Renshaw (Aus) Belkin Pro Cycling Team 0:00:03
3 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:00:04
4 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp 0:00:06
5 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:00:07
6 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:00:08
7 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 0:00:09
8 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step 0:00:10
9 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
10 Jean-Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs-Wanty

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın