Eneco Tour 1.Etabını Andre Greipel Aldı. Lider Yine Taylor Phinney

09/08/2011  //     //  Genel

 

Dün prolog ile başlayan Eneco Turu’na bugün düz etap profiliyle tam anlamıyla sprint etabı denilebilecek 1. etapla devam edildi. Güne başlarken dünkü prolog zamanlamasındaki başarısıyla 3 mayonun sahipliğini kazanan BMC takımının genç ve yetenekli sporcusu Taylor Phinney 1. etap öncesi mayoları ile esprili bir fotoğraf çektirdi.

 

 

1. etap Hollanda topraklarında Oosterhout’dan start alarak Sint Willibrord’da sona eren 192,1 kilometrelik mesafede gerçekleşti. Uzun ve düz etabın kaçınılmaz kaçış grubu starttan hemen sonra 6 kişi ile oluştu. Ancak kaçış grubu temposuna tutunamayan 2 kişinin kopması ile şekillenen Kaçış grubunda kalan 4’lü; Thomas De Gendt(Vacansoleil), Julien Fouchard(Cofidis), Jens Debusschere(Omega Pharma Lotto) ve Matte Trentin(QuickStep) idi.

 

 

Ana grup böylesi düz profilde bir etap için kaçış grubuna zaman farkını açma şansı vermedi. Kaçış grubu her ne kadar tempo yükselttiyse de ana grup önündeki Garmin-Cervelo ve BMC takımı hakimiyetinde yükselen tempo kaçışın gün içerisinde 5 dakikanın üzerine çıkmasına izin vermedi. Hollanda’nın meşhur rüzgarına karşı parkurun yer yer daralan bölümleri ile kazaların kaçınılmaz etkisi de boy gösterdi.

 

 

Finişe 55 kilometre kala ana grup içerisinde yaşanan kazadan Johann Tschopp(BMC), Valentin Iglinsky(Astana) ve kazadan en çok etkilenen ve abondone olup Eneco turundan çekilmek zorunda kalan Francisco Perez Sanchez(Movistar) oldu. Francisco Perez’in yerden kalkamaması ama yine ilk hareketlerinin görülüp kısmen rahatlandığı anda sağlık ekiplerinin kaza yerinde müdahalesi ve düşüşünde kafa üstü yere çarpan Francisco’nun başından çıkartılan kaskı sonrası başı sargılandı. Başından büyük darbe alan Francisco Perez, Eneco Turu’ndan ayrılmak zorunda kaldı.(Organizasyon bilgilendirme mailine göre Francisco sağ köprücük kemiğini de kırmış) Bu kazada diğer etkilenen isim ise Omega Pharma’nın bugün destan yazması beklenen, yarış profilinin sürücü profiline uygun olması sebebiyle etap galibiyeti beklenen ismi Andre Greipel’di. Andre Greipel kazaya karışsa da ana gruba katılıp farkı kapatmak üzere hemen yarışa döndü ancak kazada zaman kaybedip ekstra performans sergilemek zorunda kaldı. Finişe 28 kilometre kala başka bir kaza yine yarışa müdahale etti. Daniel Esma(Euskaltel), Allan Davis(Astana), Sebastien Minard(AG2R) düşenler arasındaydı. Kazada Sebastian Minard sağ kolunun kırılması sebebiyle abandone olup Eneco Turu’ndan çekilmek zorunda kaldı. Ana grup bu kaza sonrası ikiye bölündü.

 

 

Finişe 18 kilometre kala ana grubun hızla zaman farkını kapatması üzerine Julien Fouchard(Cofidis) kaçış grubundan solo kaçışını başlattı. Ancak Hollanda’nın rüzgarına 18 kilometre tek başına kaçış yapmanın imkansızlığı ile finişe 9 kilometre kala ana gruba teslim oldu. Etap profili gereği ne olursa olsun finişinde sprint finişinin yaşanacağını gösteren profilden kaçmak imkansızdı. Nitekim kaçış grubu macerasının sonlanması sonrası finişe doğru muazzam düzeye ulaşan tempoda ana grup önlerinde yer almaya çalışan sprint finişi iddialıları boy gösteriyordu. Ancak finişe yaklaştıkça artan tempo ve yolun yüzey kalitesi, bu tempo ve yoğunluğu kaldıramayacak düzeydeydi. Üçüncü ve sert bir kaza son kilometre içerisinde gerçekleşti. Bu kazada Veranda’s Williems takımından Steven Caethoven, Topsport Vlaanderen takımından Kris Boeckmans ve günün diğer şanssız sporcusu Cofidis takımından Arnaud Labbe etkilendi. Arnaud Labbe’nin sol omuzu üzerine düşmesi ile aldığı darbe sebebiyle sol dirseğinin ve abandone olup Eneco Turu’ndan çekildiği öğrenildi.

 

 

Son kilometre içerisinde yaşanan kaza sonrası etkilenen ve yarışa devam eden sporcuların son 3 kilometre içerisinde gerçekleşen kazalara uygulanan kural gereği ana grupla birlikte giriş zamanı dikkate alınacağından yarış yaşam seyrine devam etti. Kaçınılmaz olan sprint finişi için ataklar başlayıp heyecan dalgası herkesi sarmaya başladığında sprinte kalkan isimler arasından seçim yapmak zordu. Tyler Farrar(Garmin Cervelo), Theo Bos(Rabobank), Denis Galimzyanov(Katusha)(Galimzyanov Fransa Turu 13.etabında Pirenelerde zaman sınırına yakalanmış sürüpge aracına yakalanmıştı) ve Edvald Boasson Hagen sprint mücadelesi için özlerde yerini almış çekişmeyi başlatmış olan isimlerdi. Ancak bir isim vardı ki… Andre Greipel hemen onların ardından önlere gelebilecek bir tünel kolluyordu. Beklediği açıklıklığı yakaladı, bir tünel buldu ve sprintini atıp etap galibiyetini aldı.

 

 

Günün galibi Gorilla lakaplı Alman sporcu Andre Greipel olurken, Taylor Phinney, Eneco Turu liderliğini korumayı başardı. Ve lider mayosunu 1. etap sonunda yine aldı.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın