Elia Viviani GP Costa degli Etruschi Galibiyetini İkiledi

04/02/2012  //     //  Genel

 

 

İtalya’nın sezon açılış yarışı GP Costa degli Etruschi için, dün Organizasyon kararını kötü hava şartları sebebiyle parkur değişikliğine değinmiştik. Katılan isimler ve ilginin yoğunluğu Şubat ayında yarış ihtiyacı duyan Profesyonel takımların Şubat ayında olası her yarışa talep gösterdiği gerçekliğinde bugün İtalya’da güzel bir yarış gerçekleşti. 2011 galibi Liquigas-Canondale sporcusu genç İtalyan Elia Viviani bu sezon da formda olduğunu göstererek Donoratico finişinde ünvanını korumayı başardı.

 

 

Normalde 195 kilometrelik parkur çok yönlü stratejiye açıkken, tırmanışların çıkartılması sonucu bugünkü takım stratejileri merak konusuydu. Tırmanış bölümlerinin çıkması ile 170 kilometreye düşen GP Costa degli Etruschi parkurunda profil gereği kaçış stratejisinin gereçekleşemeyeceği tahmin ediliyordu. Ancak yarışın 14.kilometresinde Federico Rocchetti (Utensilnord – Named), Davide Ricci Bitti (Farnese – SelleItalia) ve Alessandro De Marchi (Androni – Venezuela) imkansız görülen kaçışı gerçekleştirdi. 3’lü kaçışı 11 dakikaya kadar çıkardıysa da pelotonu çeken Lampre-ISD, Liquigas-Canondale, AG2R La Mondiale ve Team Type 1 takımlarının  temposu kaçış farkını nötralize etmeyi başardı. Artık Donoratico finişi için dün Organizasyonun yapmış olduğu toplu finiş tahmini ile yüzleşmek kalmıştı. Takımlar agresif ataklar ile galibiyet için birlik çabasındayken son kilometrelerde yaşanan mücadele oldukça keyifli bir finiş zevki yaşattı. 

 

Özellikle son kilometre mücadelesinde Lampre-ISD takımı Alessandro Petacchi için yarışta kontorlü almaya çalışsa da son birkaç yüz metre kala adeta genç sprinterlerin kurtlar sofrasına dönmüştü. Donoratico’nun dar geçişli sprint çizgisinden girilen toplu sprint finişinde İtalya’nın son yıllardaki cevher sprinteri Elia Viviani 2011 ünvanını kimseye kaptırmadı. Yarışın agresif finişi sebebiyle son metre içerisinde dahi süren mücadelede Viviani, Sacha Modolo (Colnago CSF Bardiani) ve Filippo Baggio (Utensilnord – Named)’nun sprintine karşı son yıllardaki başarılarına yakışır güçte cevap vererek yarışı aldı. GP Costa degli Etruschi yarış galibiyetini 2011 galibiyetine ekliyerek üstüste galip tamamlayacak 2.kez kazandı.

 

Viviani zafrei ile ilgili, “Bu galibiyet benim ve takımım için performans testi oldu. Hem kötü hava koşulları hem de kaçışın gerçekleşmesi sebebiyle oldukça zor bir gündü. Takım arkadaşlarım tüm gün boyunca bana güven verdi. Kaçan grubun yakalanması için ve finişteki sprint poziasyonum için çok çalıştılar. Finişteki çılgın ve kaotik mücadelede geçen yılki tecrübem yardımcı oldu. Petacchi’nin kazanma ihtimalinin yüksek olması sebebiyle son 3 kilometreden itibaren 300 metre kalaya kadar onun tekerleğinden ayrılmadım. 70 metre kala Modolo’nun atağını görünce cevap verdim. Böyle zor bir günün ardından bu galibiyet ile mutluyum. Bu galibiyeti bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybeden dostum Alessandro’ya ithaf ettim” dedi. Viviani GP Costa degli Etruschi’nin son ana dek süren mücadelesinde finişe yarım metreden az bir mesafe kala iki elini gök yüzüne kaldırıp galibiyetini gökyüzündeki dostuna ithaf ederek Donoratico finişinden girdi.

 

 

 

 

GP Costa degli Etruschi Finiş Sıralaması:

 

1. Elia Viviani (Liquigas – Cannondale)
2. Sacha Modolo (Colnago CSF Bardiani)
3. Filippo Baggio (Utensilnord – Named)
4. Gianluca Brambilla (Leopard – Trek)
5. Maximilian Richeze (Team Nippo)
6. Marco Frapporti (Team Idea)
7. Manuel Belletti (Ag2r La Mondiale)
8. Krisztian Lovassy (Nazionale Ungherese)
9. Danilo Napolitano (Acqua & Sapone)
10. Enrico Rossi (Meridiana Kamen)
11. Luca Barla (Team Idea)
12. Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet – Euphony)
13. Kevin Peeters (Landbouwkrediet – Euphony)
14. Filippo Fortin (Team Type 1 – Sanofi)
15. Eugenio Alafaci (Leopard – Trek)
16. Giuseppe De Maria (Team Idea)
17. Alessandro Petacchi (Lampre – ISD)
18. Gianluca Maggiore (Utensilnord – Named)
19. Alexander Serebryakov (Team Type 1)
20. Marco Zanotti (Utensilnord – Named)

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın