Eğik Gidonda V-Fren Çözümleri

04/06/2010  //     //  Genel

Bisikletli koşu (cyclo-cross) bisikletlerinde ve eğik gidonlu tur bisikletlerinde yaşanan bir sıkıntı; fren.

Bilindiği üzere yol bisikleti için kullanılan gidonlar sadece yol bisikletleri için kullanılmıyor. Bu gidonlar hem bisikletli koşu hem de tur bisikleti kullanıcıları tarafından da kullanılıyor.

Bisikletli koşu (cyclo-cross) bisikletleri değişim süreci itibariyle yol bisikletinden geçişle oluştuğundan yol gidonu tercih edilmiştir. Tur bisikletlerinde ise tutuş zenginliği, rüzgar direnişinin düşürülmesi açısından tercih edilmiştir.

Öncelikle Bisikletli koşuda kullanılan bisikletlere değinelim; onlarda kaldıraç tipi (kantilever) frenlar kullanılıyor çünkü yol gidonuyla kullanılan fren kolları sadece kaliper ve kantilever frenlerle çalışıyor. Ancak kantilever frenlerle çok da bekleneni vermiyorlar, bu sadece benim düşüncem değil birçok kullanıcı aynı fikirde. Ben Shimano’nun tiagra 4500 kollarıyla önce avid shorty 6 denedim. Beklediğim verimi alamayınca tektronun başka bir kantilever frenini kullandım. Daha verimliydi ama hala bir şeyler eksikti, ben de konu üzerine daha fazla araştırma yapmaya karar verdim.

Size dilimin döndüğü ve aklımın erdiğince bu konu hakkındaki araştırmalarım ve deneyimlerimden aktarmaya çalışacağım.

Eğik gidonla (dropbar) V tipi fren ( bu tabi ki Shimano’nun adlandırması ki bunun genel adı “linear-pull”, Türkçe tam karşılığı “doğrusal çekim” diyebiliriz) kullanımı için çözüm arayışı uzun zamandır vardı. İşte bu durum için üretilmiş bazı çözümler:

Fren Çözümleri
1-Travel agent

Travel agent v frende kullanılan, telin sabitlenme öncesi dönüşünü sağlayan parçanın yerine takılıyor. Bu parçaların Türkçede adları yok. İngilizcesi “brake noddle”. Bu parça ile amaçlanan, fren telinin asılım oranını arttırarak fren kolundaki kaybı kapatıp frenin tutuşunu arttırmak. Araştırmamda işe yaradığını fakat tel kopmaları yaşadıklarını yazanlar olmuştu.(Alex Wetmore’s bicycle pages [http://www.phred.org/~alex/bikes/brakes.html] ) Bu nedenle kullanmaktan vazgeçtim.

 

 

“Travel agent inline”. Bu da, bu aletin frenden önce değil de tel üzerine takılanı.

 

2-Dia compe 287-V brake fren kolu

Bu sorunu gidermek adına üretilmiş fren kollarından ilki diye biliyorum. V frendeki telçekim sorununu bu kolla çözdüler; fakat ben görünüş konusunda biraz tereddüt ettiğimden araştırmaya devam ettim. Ayrıca tekerleği sökerken mecburen tel gevşetmek gerekiyordu. Verimli ayarlandığında tekerlek sökmek için fren boşlamada sorun oluyordu. Ağırlık 270 g

 

3-Cane Creek Drop-V fren kolu

Cane creek birçok üründe yaptığı gibi bu üründe de görselliğe gereken önemi vermişti. Diğer kolda yaşanan teli gevşetme sorunu bu kolda çözülmüş. “QR pin” denen küçük bir pinle fren kolu, teli istenildiğinde biraz daha fazla salabiliyor bu sayede tekerlek rahatlıkla sökülüyor ve takıldığında kolaylıkla eski haline dönüyor. Ağırlığı 310 g

 

 


 

4-Tektro RL520 fren kolu

Bu tip fren kolları içerisinde son fark ettiğim kollar, hem performans hem de fiyat açısından doyurucular. “Cane Creek” lerin sunduğu “quick release” özelliğine de sahipler. Ek olarak fiyat daha hesaplı, ağırlığı diğerlerinden daha düşük (272 g).

 
 

 

Vites Çözümleri

Eğik gidon kullanacaksınız ve bu fren kollarından birini tercih ettiniz, peki vites nasıl olacak? Bu kolların diğer yol gidonu vites-fren kollarına göre kötü yanı vites sorunu; onun çözümü ise birkaç farklı yoldan olabiliyor.

1.Gidon-ucu vitesler (bar-end shifters)

Bunlar genellikle zamana karşı bisikletlerde kullanılan tri-bar ucuna takılan vites kollarıdır. Bu vites kollarından maalesef ülkemizde bulunmuyor ama oldukça çok seçeneği var.

 

 

2.Gövdeye bağlana vitesler (Downtube shifters)

Bu seçenek için bisikletinizin gövdesinde vites kollarının bağlanabileceği yerler olması lazım. Vites değiştirmek çok kolay olmamasına rağmen çok klasik bir görünüm kazandırır.

 
 

 

3.Kelly Take Offs

Bunlar gövdeye bağlanan yada gidon-ucu bağlantılı vites kollarını gidona bağlamak için kullanılan bir aparat, vites kollarının hemen yanına bağlanıyor.

 

 

4.Başparmak vites kolu (Thumb Shifters )

Paul diye bir firmanın ürettiği,gövdeye bağlanan yada gidon-ucu bağlantılı vites kollarını gidona  bağlamak için kullanılan bir aparat. Biraz maliyetli ve çok tercih edilmeyen bir yöntem, daha ziyade düz gidonlarda kullanılıyor.

 

5.Çevirmeli vitesler

Bunlar hakkında fazla bir şey anlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum çünkü ülkemizde en yaygın kullanımı olan vites kollarıdır . Bu tip kullanımlar için çok tercih edilmese de bunun da bir seçenek olduğunu söylemek gerekir

 
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın