Edvald Boasson Hagen, Kariyerine 2011 Vattenfall Klasiği Zaferini Ekledi

21/08/2011  //     //  Genel

 

 

 

Son 2 yıldır Tyler Farrar’ın Vattenfall Klasiği zaferini elinde tuttuğunu ancak bu yıl ünvanını korumak üzere katılamadığını dün Vattenfall Klasiği tanıtım haberinde değinmiştik. Vattenfall klasiğinin bu yıl 1 hafta geç start alması ve İspanya Turu’nun da 1 hafta erkene çekilmesi sebebiyle çakışan yarış tarihleri, Tyler Farrar’ın Garmin-Cervelo’nun İspanya Turu takım kadrosunda olması sebebiyle katılamamıştı. Garmin takımı Tyler Farrar yerine Vattenfall Klasiği için Hamburg’a Dünya Şampiyonluk Mayosu ile Thor Hushovd’u gönderip Ağustosun 9’unda açıklanan BMC’ye transferine takım tepkisini gösterdi. Thor Hushovd’u istediği Vuelta kadrosuna almadı. Hushovd da Vattenfall Klasiğinde çalışmadı ve klasiği kazanmadı. Geçen yıl 2. olan Edvald Boasson Hagen bu yıl 1.’liği kimseye bırakmadı.

 

 

 

Parkur 216,6 km mesafede
hafif inişli çıkışlı fakat dik kısa tırmanışların hakim olduğu genel profil
özelliği tam sprint parkuru olarak geçti. Hamburg’da bugün galibiyeti isteyen isimlerin kaçış grubu oluşturma çabaları ile muazzam tempo izledik. Kaçış grubunun ana gruba açabildiği fark ise 20-30 saniye düzeyinde kaldı. Ana grubun hızı oluşan kaçış gruplarının zaman farkını açmalarına izin vermediğinden oldukça hızlı tek günlük yarış olarak geride kaldı. Bugün Hamburg’da kaçış için en istikrarlı performans sergileyen isimler Pavel Brutt(Katusha), Lars Bak(HTC) ve Thomas de Gendt(Vacansoleil) oldu.

 

 

 

 

 

Yarış temposu özellikle finişe son 30 kilometre kala daha da hızlandı. Son 10 kilometre kala ana grup önünde SKY takımı hanedanlığını kurarak bu yıl Edvald Boasson Hagen’e, geçen yıl kaçırdığı Vattenfall galibiyetini kazandırmak üzere çalışmaya başladı. Son 1 kilometreye girildiğinde Sky takımı lideri görevinde Edvald Boasson Hagen ana grup önlerinde Vattenfall galibiyeti hırsı ile erken başlatılan sprint atağına başladı. Edvald Boasson Hagen’in bu yıl daha da formda olduğunu Eneco Turu’ndan, Fransa Turu’ndan zaten biliyorduk. Ancak bugün Vattenfall’da Boasson Hagen’in bilinen performansından farklı olarak son kilometrenin sprint atağı mesafesinin uzunluğunda liderliği eline alıp bırakmadığı izlendi. Edvald Boasson Hagen bugün performansının zirvesini daha da zorlayarak ilk defa bu kadar uzun mesafede sprint atağına kalkıp liderliği bu uzun mesafede kaptırmadan Vattenfall Klasiği 2011 galibiyetini kazandı.Uzun mesafe sprint atağında Gerald Ciolek de muhteşem bir performans sergiledi. Ancak Boasson Hagen’i geçemedi ve yarışı 2. sırada tamamladı.

 

 

 

2011 Vattenfall Sıralama:

 

1-Edvald Boasson Hagen

2-Gerald Ciolek(QuickStep)

3-Borut Bozic(Vacansoleil)

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın