Driedaagse de Panne İkinci Etabında Mark Cavendish Zamanı

27/03/2013  //     //  Genel

 

Driedaagse de Panne’nin bu yıl sprinterler geçidi niteliğinde geçeceğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Sprinterlerin ilgi odağıı olan asıl etap, bugün koşulan ikinci etap finişiydi. Oudenaarde’den alınan startın, Koksijde finişine senaryosu ne olursa olsun, bugün toplu sprint finişi bekleniyordu. Beklentiler doğrultusunda kuşkusuz en büyük favori de Mark Cavendish idi. Andre Greipel, Matthew Goss, Elia Vivini ile Peter Sagan’ın finiş için vereceği toplu sprint mücadelesinde beklenen isimlerde kısmen değişiklik olduysa da büyük favori Mark Cavendish etabın galibiyetini aldı.

 

 

Belçika’nın geç gelen güneşli hava şartlarında ikinci güne Oudenaarde’den start alındı. 210 kilometrelik etabın Koksijde finiş çizgisine, DoorTocht-Koksijde parkurunun 10 kilometrelik mesafesinde atılan 4 tur sonunda girilmesi, etap sonu için toplu sprint finişi tahminini güçlendiren kritik bölümdü. Yine kaçış grubu ile şansını denemek isteyen isimler, start sonrası yarış temposunun yüksek olmasını sağladı. İlk kilometrelerde kaçış deneyen 20 kişilik grubu baskılayan ana grubun temposu yarışın yüksek temposu seyrinde başarılı kaçışın ilerleyen kilometrelerde gerçekleşmesine sebep oldu. 20 kişilik kaçış denemesi yakalanıp, tempo normal seviyelere düştüğünde günün 5 kişilik kaçış grubu oluştu ve hızla ana gruba fark açmaya başladı.

 

Beş kişilik kaçış grubunda; Patti Pozzo (VIN), Kevin Claeys(CRE), Mertens(TSV), Brammeier(CSS) ve Eechout(SKT) vardı. 5’li maksimum zaman farkını 86.kilometrede 8 buçuk dakikaya kadar çıkarmayı başardı. Ancak günün toplu sprint finişi beklentisinde, zaman farkının daha fazla artmasını istemeyen takımların müdahalesi ile bu aşamadan sonra fark yavaş yavaş kapanmaya başladı. Ve finişe 60 kilometre kala, beklenenden önce ana gruba dahil oldu. Kalan 60 kilometrelik mesafe için yeni kaçış grubu 3 sporcudan hızlıca oluştu. Koen Barbe, Alessandro Bazzara(United Healtcare) ve Dmitriy Gruzdev (Astana) ‘in oluşturduğu kaçış grubu, finiş çizgisinden 4. geçişte etap finişi yapılacağı Koksijde’nin son turunda ana gruba tahil olduğunda pek de sürpriz olmadı.

 

Son turda, takımlarının iddialı isimlerini önde konumlandırmaya çalışan takımlar mücadelesinde, sprint yıldızları geçidi toplu sprint finişi seyir keyfinin geldiğinin de habercisi niteliğindeydi. Mark cavendish’i finişe taşıyan Omega Pharma QuickStep takım treninin çektiği ana grup, tempoya tutunma ve kendi sprinterleri öne konumlandırma mücadelesinde temponun yüksekliği yeni sürprizler oluşturdu. Bunlardan bir tanesi, Peter Sagan’ı önde konumlandırmaya çalışan Cannondale takımının son iki kilometrede konum avantajını kaybederek ana grup gerisinde düşmesi ve Sagan’ın mücadele şansını kaybetmiş olmasıydı. Cannondale takımını sprint finişinde temsil edecek tek izim Elia Viviani, önde elde ettiği konumunu etap ikinciliği ile sonlandırdı.

 

Finiş için, son virajın 90 derecelik keskin konumu ve yolun darlığı, bugünkü etap finişinde hayli etkili oldu. Erken başlayan finiş sprintinde, her zaman son 200 metre sprint atağında izlediğimiz Cavendish’in bugün 300 metre kala sprinte kalktığını gördük. Daha önce bir kaç kez 300 metre kala atağında başarılı olan Cavendish’in daha uzun mesafe sprintlerinde yenilgi gelebiliyor. Ancak bugün, virajın konumu gereği en erken 300 metre kala başlayan sprint Cavendish için uygun galibiyet yapısındaydı.

 

Yarın, Driedaagse de Panne’nin son günü ve iki etap içeriyor. İlki 109,4 kilometrelik düz profilde yol etabı, Diğeri ise, öğleden sonra start alınacak, 14,75 km mesafede oldukça zorlu zamana karşı etabı ile yarışın finali gerçekleşecek.

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=UD_aCod6vsw:550:0]

 

 

Driedaagse de Panne 2.Etap Finiş Sıralaması ilk 20;

 

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 4:46:57
2 Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling
3 Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
4 Arnaud Demare (Fra) FDJ
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
6 Baptiste Planckaert (Bel) Crelan-Euphony
7 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
8 Blaz Jarc (Slo) Team NetApp-Endura
9 Nikias Arndt (Ger) Team Argos-Shimano
10 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
11 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
12 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
13 Danilo Napolitano (Ita) Accent Jobs-Wanty
14 Jacobe Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
15 James Vanlandschoot (Bel) Accent Jobs-Wanty
16 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
17 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
18 Gerald Ciolek (Ger) MTN-Qhubeka
19 Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs-Wanty
20 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın