Daniel Martin 9.Etabın Galibi… İspanya Turunun Yeni Lideri Bauke Mollema

28/08/2011  //     //  Genel

 

 

İspanya Turu’nun muhteşem Pazar’ını yaşadık. Geride bıraktığımız 8 etapsonrası bugün gerçek anlamda turun heyecanının başladığını söylemek yanlışolmaz. Zorlu zirve finişinin galibiyetine son 5 kilometredeki kaçışı ileadaylığını koyan Daniel Martin’in (Garmin-Cervelo) performansı bugünherkesin sınırlarını zorladı. Martin zirve finişinin zaferini alırken 2.olan Molema (Rabobank) puan avantajı ve Kırmızı Mayo’nun 49 saniye geçfinişi ile genel sıralama liderliğini 1 saniye fark ile Joaquim Roriguez’denaldı.

İşte günün 183 kilometrelik mesafesi ve korkutucu finiş noktası ile 9. etapprofili. Villacastin-Sierra de Bejar-La Covatilla profilinde 2 dağ kapısıbulunuyordu. İlki 8,6. kilometrede Puerto de la Cruz de Hierro’daki Kategori3 dağ primleri kapısı ve finişin bulunduğu La Covatilla Kategori Dışıtırmanışıydı. Finiş heyecanının tavan yaptığı bölümün zorlu tırmanışı bu yılVuelta’ya standart seyrin ötesinde adrenalin ve mücadele heyecanını doyasıyayaşattı.

 

Günün başarılı kaçışı etabın 27. kilometresinde 4 kişiden oluştu. MartijnKeizer (Vacansoleil), JoseVincente Toribio(Andalucija Caja Granada), RimLigthart (Vacansoleil) veSebastian Lang’ın (Omega Pharma Lotto) oluşturduğu kaçışgrubunu yaratan ilk atak ana gruptan Sebastian Lang’ın yaptığı atak oldu. Bu4’lü, ana gruba gün içerisinde maksimum zaman farkını 83. kilometrede 8dakika 50 saniyeye çıkarmayı başardı. Finişe son 40 kilometre kala kaçangruptan MartijnKeizer (Vacansoleil) ve JoseVincente Toribio (Andalucija Caja Granada) kaçıştan kopmayabaşladı. Finişe son 40 kilometre kala, adeta tüm etapların kilit noktasıhaline gelen “mevcut kaçan gruba yönelik pelotonun tempo arttırma”stratejisi bugün Vuelta’nın 9. etabında da kendini gösterdi. Katushaliderliğinde tempo arttıran ana grup zaman farkını istikrarlı bir şekildekapatmaya başladı.

Bu profilde bir etap için seyrin standart ve sakin geçmesi elbette mümkündeğildi. Zaten Pazar gününe konma sebebi de bu açıdan çok da şaşırtıcıdeğildi. Kaçış grubunun 2 kişi kalması, günün rüzgarlı oluşunun da etkisiyleuzun mesafe kaçışı sürdüren bu ikiliyi bir hayli zorladı. Kaçışmaceracılarını bekleyen zorlu zirve finişinden 10 kilometre önce zamanfarkının Katusha liderliğinde 1 dakika 30 saniyeye düşmesi maceranıntırmanışta sona ereceğini gösteriyordu. La Covatilla zirvesindeki finişedoğru tırmanışa geçildiğinde ana grup önünde Lampre takımının liderliğihakimdi. Özellikle ana grubu tırmanışta Michele Scarponi’nin çektiğiekranlara yansıdı. İki gündür Scarponi’nin açıklamaları kendini formdahissettiğini ön plana çıkartır tarzdaydı. Bugün ana grup önünde tırmanışliderliği görevinde yine performansının formda olduğunu sergiler yöndeydi.Tırmanış öncesi Katusha liderliği, tırmanışta Lampre liderliği derken genelsıralamayı sarsabilecek riskler sebebi ile etabın korkutucu tırmanışındaliderler kaçış için atak yapıp birbirini kolluyordu. Bu arada kaçış grubununiki üyesi de finişe 7 kilometre kala ana gruba dahil oldu. Ancak liderleriçin beklenmeyen atak finişe 5 kilometre kala DanielMartin‘den(Garmin Cervelo) geldi. Kuzeni NicolasRoche da (AG2R) kaçışa destek verince ikili finişe yaklaşmanınheyecanı ile tansiyonu daha da yükseltmeye başladı.

178 kilometreyi geride bırakmış yorgun kaslar atağa cevap vermeye çalışırkenduvar gibi karşılarında aşılmayı bekleyen tırmanışa saklanan son enerjilerde sarf ediliyordu. Nicolas Roche, Daniel Martin’in kaçış temposuna uyumsağlayamadı ve ana gruba katıldı. Dan Martin’in kaçışına Vincenzo Nibali de(Liquigas)katıldığında, Nibali riskine karşılık ana gruptan kaçışı yakalamak üzereataklar geldi. Ve kaçan grubun takipçileri kaçışa dahil oldu. Son olarak, JurgenVan den Broeck (Omega), ChristopherFroome (Garmin), BradleyWiggins (SKY), BaukeMollema (Rabobank), JuanJose Cobo (Geox-TMC), VincenzoNibali (Liquigas) ve DanielMartin (Garmin-Cervelo) de gruba dahil oldu. Ancak sonkilometreye girildiğinde ana grup kaçışı sona erdirerek etabın heyecanınıkatlamaya devam etti. Son 500 metrede muazzam bir atak ile Daniel Martin anagrup önünden atağı ile kendini gösterdi ve La Covatilla zirvesinigalibiyetiyle süsledi. 2. Bauke Mollema (Rabobank) olurken bu ikinciliklegelen zaman bonusları ve Rodriguez’in tırmanışta kesilmesinin etkisiyleoluşan zaman farkı sayesinde 1 saniye fark ile genel sıralama liderliğinialdı. Yarın Bauke Mollema Kırmızı Mayo’yu taşıyacak.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=XTNECeSGYr8&feature=share:550:0]

9. Etap Sonunda Sıralama:

1. Daniel Martin – Garmin-Cervelo                          4s 52′ 14”

2. Bauke Mollema – Rabobank

3. Juan Jose Cobo – Geox-Tmc                                  +3sn

4. Bradley Wiggins – Sky                                           +4sn

5. Christopher Froome – Sky+7sn

6. Vincenzo Nibali – Liquigas-Cannondale                     +11sn

7. Rein Taaramae – Cofidis                                        +12sn

8. Denis Menchov – Geox-Tmc                                   +12sn

9. Haimar Zubeldia – Team RadioShack                        +12sn

10. Fredrik Kessiakoff – Astana                                  +12sn

9. Etap Sonunda Genel Sıralama:

1. Bauke Mollema – Rabobank37s 11′ 17”

2. Joaquin Rodriguez – Katusha                                      +1sn

3. Vincenzo Nibali – Liquigas-Cannondale                          +9sn

4. Fredrik Kessiakoff – Astana                                       +18sn

5. Broeck Jurgen Van Den – Omega Pharma-Lotto             +27sn

6. Daniel Moreno – Katusha                                          +35sn

7. Jakob Fuglsang – Leopard-Trek                                  +37sn

8. Kevin Seeldrayers – Quick Step                                  +42sn

9. Haimar Zubeldia – RadioShack                                    +42sn

 

10. Juan Jose Cobo – Geox-Tmc                                     +46sn

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın