Daniel Klemme Tour of China 5.Etabın Galibi – Ahmet Örken Etabı 5. Sırada Tamamladı

28/09/2013  //     //  Genel

Dün gerçekleşen 4.etabın finişine yağmur ve rüzgar ile ev sahipliği yapan Wuhan şehrinde bugün güneşe ve sıcağa karşı sprint mücadelesi sergilendi. Çin Turu’nun sonuna yaklaşırken, ilk etabın galibiyetini alarak 1.Etapta liderliği alan Daniel Klemme (Leopard-Trek), üçüncü etapta liderliği Alois Kankovsky(ASC Dukla Praha)‘e kaptırsa da mücadeleye son hız devam ediyor. Alman sprinter, turdaki ikinci galibiyetini, bugün Wuhan’da sergilediği müthiş sprinti ile ilan etti. İkinciliği, Synergy Bakü takımından Rico Rogers, üçüncülüğü ise Malezya Milli takımından Mohd Saleh elde etti.

4.edisyonu gerçekleşmekte olan Tour of China‘yı 4. Kez ağırlayan Wuhan şehri, bugün 133,8 kilometrelik profili ile ağırladı. Jiangxia’dan alınan start sonrası gün boyu kaçış denemeleri, yine toplu sprint beklentili etabın temposunun yüksek olmasını sağladı. Sarı Mayo, Alois Kankovsky’nin takımı ASC Dukla Praha ve etap galibiyeti arayıp Dukla Praha takımından fırsat bulamayan Leopard Trek ana gruba tempo veren takımlardı. Kaçış denemeleri ardı ardına başarısızlıkla sonuçlanırken, genel sıralama riski taşımayan 3 sporcunun kısa süreli kaçışına izin verildi.

3 kişilik  lider grubun farkı açmasına müdahale eden ASC Dukla Praha ve Leopard Trek takım trenlerini oluşturduğu tempoya karşı kaçış grubu maksimüm 28 saniye avantaj elde edebildi.

Finişe 13 kilometre kala ana gruba dahil olan lider grup sonrası, takımlar toplu sprint finişi için sprinterlerini ana grup önüne konumlandırmak üzere yarışın hızını daha da attırdı. Son kilometrelerde Ahmet Örken için, Rasim Reis ve Muhammed Atalay çalıştı. Dün, takım treni olmaksızın ilk 10’a giren Örken için takımlar şaka ile karışık tepkilerini göstermekten geri kalmadı.

Başka takım trenlerini kullanan Ahmet Örken için, “Takımsız geleni almıyoruz. Takımınla gel. Böyle gelip ödenekleri topluyorsun.” esprileri dolaştı. ASC Dukla Praha takımı menajeri Jan Kopac‘ın da özellikle belirttiği; “Sizde Ahmet Örken var. İlk  başladığı zamandan beri izliyorum. Çok güçlü ve özellikle Velodromda çalışmaları desteklenmesi gereken bir genç yetenek. Pist çalışmaları eksikliği olmasına rağmen, sprint finişinde yer bulabiliyor.” Yorumu, sahip çıkılması ve desteklenmesi gerekip, ülkemizdeki her yetenetkli sporcuya olduğu gibi yalnız bırakılan gücün profesyonel bakış açısı ile bir özetini iletiyor.

Sprint finişi için son 200 metre başlayan sprintte, 15.sırada yer alan Örken 10 sporcuyu geride bırakarak, etabı 5.sırada tamamladı. Etabın galibiyetini alan 22 yaşındaki Alman sporcu Daniel Klemme (Leopard Trek) oldu ve turdaki galibiyetini ikiledi. Sarı mayo, Alois Kankovsky ana grup içerisinde tamamlayarak liderliğini korudu.

Hazırlayan: Aylin Koç

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın