Dağ Bisikletinde Türkiye Şampiyonları Belli Oldu

23/07/2012  //     //  Genel

 

 

 

Türkiye Şampiyonası kavurucu nemli bir ortamda Bursa Nilüfer Kent Ormanında Toplam 230 sporcunun katılımyla gerçekleşti.

 

 

 

Yarışma için Türkiye’nin birçok ilinden gelen sporcular için kayıt, çadır konaklama, teknik toplantı gibi unsurların birbirine yakın yerler seçilmesi oldukça isabetli olmuş.Çadırlarını ormanlık alana kuran sporcular kayıtlarını yaptırdıktan sonra teknik toplantıya kolaylıkla geçebiliyor olmaları dışarıdan gelip otel imkanı bulamayan sporcular açısından oldukça faydalı oldu.Sezona iyi başlamasına rağmen sıkıntılı bir dönem geçiren ve bir çok yarışı iptal etmek durumunda kalan Bisiklet Federasyonu’nun hemen hemen tam kadro olarak teknik toplantıda olduğu gözlerden kaçmadı. Teknik toplantıda her zaman olduğu gibi yarışma parkuru hakkında bilgilendirmenin ardından tur sayıları ve kategoriler bildirildi ayrıca genel bilgiler verildi.

 

Bu yarışta özel bir not vermek gerekirse dağ bisikletinde ilk kez online kayıt işlemi bisiklet federasyonunun web sitesinden gerçekleşti. Önceden kayıtlarını yaptıran sporcular sıcakta sıra beklemeden lisanslarını verip numaralarını ve çiplerini aldılar kayıtlar açısından bu iyileştrime sıcak yaz aylarında çok iyi bir uygulama olarak not düştük. Yetkililer bu uygulamayı suistimal edip yanlış isimlerle sistemi meşgul eden sporcuları uyardı. Umarız gerektiği şekilde kullanılmaya devam eder.

 

 

 

Ramazan ayının başladığı şu günlerde iftar saatinde Nilüfer Olimpik yüzme havuzunda Nilüfer Belediyesince  tüm sporculara iftar yemeği verilmesi sporcular için oldukça güzel bir atmosfer olmuşmasını sağladı.

Start yeri yarışma parkuruna girişi düzenlemek için  katılımcı sayısının çok olması nedeniyle rampaya karşı olarak hazırlanmış olması doğru ve güçlü start almanın öenemini bu yarışta da ortaya koydu. Sporcular oldukça kaygan ve mıcırlı bir yolda  öne geçebilmek için nerde çakıl yoksa o bölgeyi seçerek öne geçme mücadelesine girdiler. 100 metre kadar tırmandıktan sonra düzlük oldukça geniş Feedzone bölgesinin yer aldığı alandan geçtikten sonra yol aniden 1metre genişliğe düşüyor ve teknik etaba geçiliyor.

 

 

 

Sporculardan tekniği ve performansı iyi olanlar  yüksekliği 50cm civarında olan tümsekleri ön tekerini kaldırıp biraz da pedala yüklenerek çıkmaya çalıştılar, kimisi düştü, kimisi eline alarak çıktı kimisi ise hiç zorlanmadan bu tümsekleri geçtiler. Ardından single track dediğimiz yılan gibi kıvrılan kısmen dar olan yollarda sporcular tepe aşağı slalom yaparak indiler.

 

 

 

 

Parkuru anlatmaya devam edecek olursak hafif inişi çıkışlı single tracklerden sonra kayalardan faydalanılarak hazırlanmış dik sayılabilecek 4-5 metrelik bir taş geçişi eklenmiş bu bölgeyi inen sporcular hızlanan bisikleti yavaşlatıp keskin u virajını dönüp tekrar inilen dik inişi toprak mıcırlı yoldan çıktılar. Ardından sürekli single ve inişlerle sporcular geniş orman yoluna geçtiler.  Yine hafif çıkış ve inişler bu geniş orman yolunda da devam ediyordu. Ayrıca yola paralel orman içine girip çıkan yavaşlatıcı etaplar eklenmişti. Ardından taşlı sert virajlı kısa bir etaba geçildi ve seyircilerin çok olduğu zig zag virajlı hazırlanmış hızlanmanın zor olduğu ve viraja girmeyi iyi hesaplamanız gereken eğlenceli bir inişe gelindi,  yaklaşık 300 metre kadar indikten sonra sıcak havanın sporcuların kaskında yumurta pişirdiği single track çıkışına geliniyor.

 

 

Her inişin bir çıkışı vardır değimiyle inerken dinlenmeyi iyi ayarlayan sporcu bu çıkışta fazla zorlanmadan çıkabildi ama kendini zorlayan yorulan sporcular ise bisikleti ellerine alarak  emeklercesine bu rampalarda ter döktüler. Çıkıştaki 2 metrelik kereste ile yapılmış bir köprü sporcunun dengesini ve dikaktini ölçer nitelikteydi.

Parkur 4,5 km civarında olan bu parkur için  dağ bisikleti sporcusunun kapasitesinin ölçülmesine oldukça uygun olarak  uluslararası yarışlara da yatkın güzel hazırlanmış bir parkur olarak olumlu bir değerlendirme yapabiliriz ve umarız daha da geliştirilerek diğer yarışlara da ev sahipliği yapar.

 

 

Gelelim yarışın asıl kahramanlarına sabah saat 10:0’da ve 13:00’te olmak üzere şampiyonada iki start verildi. Sabahki Ssart’ta (30-40-50yaş) Master Erkekler, Yıldızlar, U-17, U15, Yıldız Bayanlar olmak üzere aralıklıklarla start aldılar.

 

 

 

 

 

+50 Erkeklerde ferdi olarak yarışan Kemal Merkit başarılarına bu yarışta yeni bir başarı daha katarak kategorisinde Türkiye Şampiyonu oldu. Bu yarıştan bir iki hafta öncede ironman serisi yarışlardan birini tamamladığını da belirtmek isteriz.

İzmir bölgesinden Ferdi olarak yarışan dağ bisikleti hakem ve antrenörlerimizden  Birol Toroman ise ikinciliği kazanırken, Afyon Bölgesinden Ferdi olarak yarışan Aykut Sığındık üçüncülüğü sırayı aldı.

 

+40 Erkekler Kategorisinde ise Ferdi yarışan Bora Tirki özlediği Türkiye Şampiyonluğuna kavuştu, bu yarışta yeni bisikletiyle performansının arttığını fark ettik yarışma dışında sporcularla olan diyologları ve bisiklet sporuna olan özel sevgisinden dolayıda ayrıca kendisini kutluyoruz. İkinciliği ise ferdi yarışan Erol Özbey, Ürgüp Spor adına yarışan ve beraberinde birçok sporcu ile yarışmalara gelen Abdülkadir Erduru hepimizin bildiği lakabıyla Kadir Usta üçüncü sırayı aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 +30 Masterlarda yol bisikletinin güçlü ismi Brisa Spor’dan Nevzat Kral başlangıçta yarışa temkinli başlamasına rağmen ilerleyen kısımlarda kontrolü elinde tutarak yarış içerisinde yerini korudu ve birinciliği elde ettii. Yarış içindeki tümseklerde her seferinde “Bir türlü çıkamadım şu tepeyi”demesi izleyicileri güldürdü. Tepeleri çıkmakta zorlansa da birinciliği kimselere kaptırmadı.

 

Ardından Salcano takımından Oğuz Özçelik finişte ferdi olarak yarışan Muammer Yıldızı çok az bir farkla geçerek ikinciliği Muammer’in elinden aldı. Eski şapiyonumuz Muammer Yıldız da üçüncü olarak yarışı tamamladı.

 

Yıldız Bayanlar Kategorisinde Salcano Alanya Doğa Sporları Kulübü sporcuları Büşra Önder birinci. Arzu Yaraş ikinci Kocaeli Bölgesinden Ferdi olarak yarışan Kader Şahin üçüncü oldu.

 

U-17 Erkekler kategorisinde genç yeteneklerden Brisa Spor’dan Onur Balkan birinci olurken, ferdi olarak yarışan Yunus Emre Yılmaz ikinci, Salcano Alanya Doğa Sporları Kulübü’nden Soner Eken üçüncü sırayı aldı.

 

U-15 Erkekler kategorisinde Salcano Alanya Doğa Sporları Kulübü sporcuları Batuhan Özgür birinci, Sinan Onat Yılmaz ikinci olurken Ürgüp Spor adına yarışan Oğuzhan Tiryaki üçüncü oldu.

 

Genç Erkeklerde herkesin beklediği Ömer – Agit çekişmesi bu yarışta sönük geçti ilk turlarda biraz olsun çekişseler de Agit yarışma boyunca üstünlüğünü korudu Brisa Spor adına yarışan Agit Salman birinci ardından gelen Ömer Faruk Kansız ikinci olurken bu senenin önemli atılımlar yapan kulüplerinden Ege Pedal Spor Kulübü adına yarışan Korcan Gürakın üçüncü oldu.

 

 

 

 

 

Elite Bayanlar yarışında ise çok heycanlı anlar yaşandı, sporcular starttan itibaren tren vagonları gibi kısa mesafelerle birbirlerini zorladılar ve yarış  izleyicileri çoşturan kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu. Eda Konuk startta hızlı başlayarak avantajlı bir start aldı. Daha sonra diğer bayanlarla çekişme haline girdi. Bu senenin formda ismi Semra Yetiş birinciliği ele geçirirken eski şampiyonumuz Esra Kürkçü ve Eda ilk üç olarak yarış sonuna kadar birbirlerini kovalayarak yarıştılar. Yarışın sonuna doğru ilk üç 10 ar metre ara ile değişti birinci Semra Yetiş ikinci Esra Kürkçü olurken üçüncülüğü Burcu Asuman Balcı aldı ve dördüncü olarak ise Eskişehir’den Eda Konuk olarak sonuçlandı.

 

Günün merakla beklenen yarışı Elite Erkekler Kategorisi’nde start 55 kişi ile verildi. Sporcular süratle dar single tracklere ilk önce girip avantaj sağlayabilmek için kıyasıya mücadeleye girdiler güçlü ve zemini kollayan sporcular ön sıralarda yerlerini aldı. Diğer kategorilerde olduğu gibi tren vagonu ilerleyişi Elite Erkekler Kategorisinde de mevcuttu. Brisa Sporlu Bilal Akgül liderliğinde U-23 ve Elite sporcular birbirlerine yakın sayılabilecek aralarla mücadele ettiler. Sporcu sayısının çok olması nedeniyle ilerleyen turlarda tur yiyen sporcuların oluşturduğu bir kalabalık parkurun heryerinde vardı, her zaman olabildiği gibi bazen öndeki sporcular için dar yollarda tur yiyen sporcuların yavaş ilerleyişi nedeniyle takılmalar oluştu. Brisa Spor’dan Bilal Akgül yarışmanın başından itibaren birinciliği elden bırakmayarak Türkiye Şampiyonluğunu yine kimselere kaptırmadı. İkinci Salcano Takımı’ndan Bayram Eroğlu Üçüncü ise yine aynı takımdan Yusuf Çabık oldu.

 

Elite Erkek ve U-23 Kategorilerin kürsüde ayrılmaması birçok sporcunun tepkisini çekti. Master Erkeklerdede bu birleştirmeleri gördük.

 

Ayrılmış halinide sizlerle paylaşmak istiyoruz. Elite Erkeklerde 1.Bilal Akgül 2. Abdülkadir Kelleci 3.Kamil Akalp. U-23 Erkeklerde ise 1.Bayram Eroğlu 2.Yusuf Çabık 3.İsak Ünal oldu.

 

2012 yılının Türkiye Şampiyonları şu şekilde.Bilal Akgül (Elite Erkekler) Semra Yetiş (Elite Bayanlar) Büşra Önder (Yıldız Bayan) Agit Salman (Genç Erkekler) Batuhan Özgür (U-15) Onur Balkan (U-17) Nevzat Kral (+30) Bora Tirki(+40) Kemal Merkit(+50) Türkiye Şampiyonu formalarını ve ünvanını almaya hak kazandılar.

 

Ayrıca Takım Klasmanında Dereceye Girenlerede Takım kupaları verildi. Brisa Spor birinciliği, Salcano Alanya Doğa Sporları kulubü ikinciliği, Salcano Arnavutköy Fabrika Takımı üçüncülük kupalarını aldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yarışma sırasında kaza geçiren teknik arıza yaşayan sporcularada birkez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

 

 

 

Yarışma öncesi yarışma anı Türkiye Şampiyonası tam anlamıyla sporcu günü olarak geçti. Kamp alanında Gitar ve Kemençe eşliğinde söylenen şarkılar edilen sohbetler, çekilen fotograflar hepsi birer hoş anı olarak kaldı. Sporcular yarışta edindikleri deneyimleri antrenman programlarına aktaracaklar ve yılın değerlendirmesini yapacarak önümüzdeki yıl için planlarını şimdiden yapmaya başlayacaklar. Kim bilir gelecek yıl Şampiyonlar daha farklı olabilir. Cyclingtr olarak herkese bol pedallı günler dileriz.

 

Galerilerimize fotoğraflarımız yüklenecektir. Sayfayı lütfen tekrar ziyaret edin

 

Yarış sonuçları için tıklayınız. [View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/dag-bisikleti-mtb-yarislari/2012_5F00_07_5F00_22_5F00_bursa.pdf:550:0].

 

 

 

 

 

Fotoğrafları tıklayarak büyük boyutlarını görebilrsiniz.

Fotoğraflarımız yüklendi,  tümüne galerilerimizden bakabilirsiniz.

.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın