Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 4.Etabına Başlarken…

27/04/2011  //     //  Genel


 

 

      Güneye inmeye devam ediyoruz. Bugün Marmaris’de sıcak, ama yağmurlu bir hava ile güne başlandı. Birinci etapta İstanbul’da, soğuk hava ile başlayan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 4. gününde Sakar tırmanışını içeren bugünün etabında Marmaris’in sıcağı ve yağmuru ile çıkılacak. Yağmur bugün sporcuları oldukça zorlayacak. 170. km’den sonraki inişte yağmur devam ederse ve yerler ıslak olursa zeminin kayganlaşması sebebiyle kazalar yaşanabilir.

 

_____3. etaba kadar sürpriz isimlerin galibiyetini yaşatan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, genel sıralama lideri mayosu olan Turkuaz Mayo’nun 3. etap sonunda yine el değiştirmesi ile devam ediyor. Bugün Turkuaz Mayoyu Marmaris startında Colnago takımı sporcusu Manuel Belletti taşıyor olacak.

 

 

 

 

 

 

_____Bugün 4. etap olan Marmaris-Pamukkale etabı, saat 10:35’de Marmaris Atatürk Caddesi sahil yolundaki Sabancı Lisesi önünden start alacak. 2 km sonra da asıl start BP önünden gerçekleşecek. Bugün sporcular, Marmaris startı sonrası Ege sahil şeridi kıyılarından iç Ege’ye doğru pedal çevirecekler. Denizli’ye doğru Ege içlerine ilerleyecekler ve 277 km’lik 4. etabın sonu olan Pamukkale güzellikleri arasında finişe girecekler.

 

 

 

_____Marmaris startından 36 km sonra etabın ilk prim noktası olan Dağların Kralı Primleri için mücadele olacak. Zorlu Sakar Geçidi tırmanışı için avantaj yaratmak isteyecek olan isimler ilk 36 km’yi zaman avantajı için hızlı geçmeye ve tırmanışa ilk başlama avantajını sağlamaya çalışacaklardır. Avantaj farkı tahminimce ilk 25. km’de şekillenmiş olur. Sakar tırmanışı 25. km’den sonra başlayacak ve 36. km’de dağ tırmanış primleri kapısından geçilecek.

 

 

_____90. km sonrası 15-16 km mesafe inişe geçecek sporcular için iniş tekniğini konuşturan sporcunun fark yaratabileceği bir bölüm olarak görünüyor. İniş sonrası hemen başlayacakları dik tırmanış ise yaklaşık 17 km sürecek ve zirvesinde Afrodisias güzelliklerinin bulunması sebebiyle Türkiye Güzellikleri Prim kapısından 123. km’de geçecekler. Bu aşamada lider grup içerisindeki isimlerden birinin bir aksilik yada kaza olmaz ise etabın galibi olacağını düşünüyorum.

 

 

_____Türkiye Güzellikleri Prim kapısının 123. km’de geçilmesi sonrası 910 metre yükseklikte bulunan Tavas düzlüğünde etabın sprint puanları kapısı bulunuyor. 148. km’de Tavas’da geçilecek Sprint kapısı sonrasında 16 km’lik ve ortalaması % 8 olan son tırmanış yapılacak. Etabın 164. kilometresi sonrası inişe geçilerek 207. km’de Pamukkale’de finiş mücadelesi yaşanacak. Pamukkale finişinde bulunan Türkiye Güzellikleri Sprint Kapısı da finiş ile birlikte geçilecek ve Pamukkale’nin güzelliği vurgulanacak.

 

_____Etap profiline bakıldığında zorlu etabın favorisi, Konya Torku Şeker Spor’dan Evgeni Gergenov ve Danail Andonov Petrov olarak gösterilebilir. Bulgar sporcuların sevdiği tarz bir etap olan dağlık etapta yine Konya Torku Şeker Spor-Vivelo takımının bu yıl da oldukça formda olan Türk sporcusu Mustafa Sayar’ı da izleyeceğiz. Bu etapta Mustafa iyi bir derece çıkartacaktır. 4. etaba başlarken genel sıralamada Mustafa Sayar 94. sırada, Evgeni 50. sırada, Danail Andonov Petrov ise 12. sırada bulunuyor. Bugün Evgeni Gergenov ve Mustafa Sayar, Danail Andonov Petrov’u finişe taşıyacak isimler olursa Petrov’dan iyi bir derece de gelebilir. 2010 Türkiye Bisiklet Turu Marmaris-Pamukkale etabını Giovanni Visconti almıştı. Visconti geçen yıl, kaçış grubu içerisinde kalarak iyi bir tırmanışçı olmadığı halde, takım arkadaşı desteği ve kaçış grubundaki yerini koruma stratejisiyle başarıya ulaşmıştı. Andre Greipel ise geçen yıl bu etap için kendini zorlamadı. Visconti bu yıl Türkiye Turu’na katılamadı. FDJ takımının genç sporcusu Remi Pauriol’den ilk 3 etapta sağlam bir atak göremedik. Ama bu etapta, 2010’un 4. etap galibi Visconti gibi kaçış grubunda kalıp etabı almak isteyebilir.

 

_____Bugün oluşacak kaçış grubu çok önemli. Bu etap profilinde kaçış grubunda yer alacak isimler tırmanış kategorisi uzmanlığında sağlam isimler olursa ve tırmanış aşamasında ana gruba farkı açabilirlerse etap galibi kaçış grubu içerisinden çıkabilir.


  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın