Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 3.Etabına Başlarken…

26/04/2011  //     //  Genel


 

 

      Sabah erkenden Turgutreis’deki otellerden ayrılan yarış kafilesi Bodrum’a geldiğimizde hızla turun heyecan dolu etabının hazırlıklarına başladı. Takımların teknik ekipleri bisikletleri güne hazırlarken yarış öncesi takım toplantıları ve sporcuların ısınma faslına geçilecek. Türkiye Bisiklet Turu’ndaki favoriler bugüne kadar tüm tezleri çürüttü. 1. ve 2. etapta sürpriz isimler etap kazanırken bugün başlayan dağlık zor etaplarda tırmanış tekniği ve iniş tekniğine en hakim sporcular kapışacak. Dünkü etap galibiyeti sonrası Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu genel sıralama liderliğini alan Valentin Iglinskiy bugün Lider mayo rengi olan Turkuaz mayoyu taşıyacak.

 

[View:http://vimeo.com/22871466:550:0]
2. Etap

 

 

 

 

 

 

      3. etaba saat 11:50’de Bodrum’dan alınacak resmi start ile Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden başlayacak. Bu etapta temsili start alınmadan Bodrum içerisinden geniş izleyici kitlesi ile tek start ile yarışa başlanacak. Bodrum startında kurulan VIP alan ve seyirci önündeki start anına kadar olukça hareketli ve yoğun ilgi olacağı tahmin ediliyor. Siz de Bodrum’daysanız bu coşkulu startı ve 166 kilometre boyunca yarışacak takımların rengarenk formaları ile start anı heyecanını canlı izlemek için saat 11:50 de start alınacak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki kalabalığa katılabilirsiniz.

 

 

 

_____Kıbrıs Şehitleri’nde alınacak start sonrası sporcular Milas’a yönelecek. Bu aşamada bir kaçış grubu olması ağırlıkla muhtemel. Kaçış grubu tırmanış aşamaları için zaman farkı avantajı yaratmaya çalışacaktır. Başarı şansı ise ancak kaçış grubu içerisindeki isimlere bağlı denilebilir. Ana grup içerisinde ağırlıkla sprinter özellikli sporcu bulunsa da iyi tırmanışçılar da var. Alessandro Petacchi bu yıl çok etaplı turlarda tırmanış etaplarında da yüksek performans sergiledi. Türkiye Bisiklet Turu’na başlarken formda olduğunu belirten Alessandro Petacchi için Tur’un pek de istediği ve beklediği gibi gittiği söylenemez.  Bugün etap sürprizli olabilir, ama zor bir etap olarak geçecek. Bugün Liquigas takımından Ellia Viviani de bu etapta kendini göstermek isteyecektir. Ve tabii bu yıl sezon açılışı Tour Down Under’da hem genç yarışçı mayosu hem de genel sıralama liderliği ile formda olduğunu gösteren Cameron Meyer de bu etap için çalışacaktır. Ama günün ismi FDJ takımı sporcusu Remi Pauriol olabilir. Bu tarz etapları çok seven Pauriol tırmanışçı özelliğini bu etapta avantaja çevirebilir. Etap içerisinde bir aksilik olmazsa Remi Pauriol’ü izleyebiliriz. Asıl yarınki etapta bir çıkış beklesem de Konya Torku Şeker Spor-Vivelo da bugün bir sürpriz yapabilir. Evgeni Gergenov ve Danail Andonov Petrov’un bugün etaba asılmalarını bekliyorum. Milas çıkışında 48,9. km’de Kategori 1 tırmanışına başlanacak. 14,6 km’lik eğimi oldukça dik, zorlu tırmanış zirvesi olan 64,6’ıncı kilometrede Dağların Kralı Primleri kapısından geçilecek. 

 

_____Muğla girişindeki inişte, yarışın 109,3. km’sinde Sprint Primleri kapısından geçilecek. Bu aşamada yarışın temposu yükselecektir. Zira Sprint Primleri kapısı geçildikten 6,7 kilometre sonra Muğla Üniversitesi önünde bulunan Dağların Kralı Primleri için 2. kapı bulunuyor. Kategori 2 tırmanışı sonrası tırmanış primleri mücadelesine girilecek. Günün bol adrenalinli aşaması ise işte bu aşamadan sonra keskin virajlı inişleriyle izleyicilere heyecan, sporculara ise zorlu anlar yaşatacak. Sakar’ın dik inişlerinin yanı sıra tehlikeli keskin virajlarını yarış temposu ile bisikletle inmek zevkli olduğu gibi oldukça da tehlikeli olduğu bir gerçek. Tecrübeli, iyi iniş tekniğine sahip olan sporcular, yüksek konsantrasyon gerektiren bu bölümde zorlukları avantaja çevirmeye çalışacak. İnişle yürekler ağızda heyecan yaşanırken, Gökova’nın muhteşem körfez manzarası ve doğal güzelliklerimiz kameralardan 123 ülkeye ulaşacak.

 

 

_____Marmaris girişinde son 3 kilometrenin 2 kilometresinde hızlanacak sporcular bir aksilik, kaza olmaz ise finişe uzanan son düzlükte finiş için sprint mücadelesi yaşayacaktır. Marmaris’teyseniz Ulusal Egemenlik Caddesi hizasında Marmaris sahil şeridinde finişe girecek sporcuların finiş heyecanını izlemek üzere gösteriye katılabilirsiniz.


  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın