CTR Test : Saucony Kinvara TR

26/12/2012  //     //  Genel

 


Saucony Kinvara TR

Koşu ayakkabılarının saygın firması Saucony, çok tutulan yarış ve hız çalışması modeli Kinvara’nın arazi versiyonunu çıkararak, arazide hız, çeviklik beklentisi olanların ve arazi yarışlarında verimlerini artıracak ayakkabıları piyasaya sürdü.

 

Her rengi de ayrı hoş olan Kinvara TR’lerden biri mutlaka kullanıcıların ilgisini çekip beğenisini kazanacak özellikte.

 

Kinvara’ya (227 gram) göre sadece 6 gram daha ağır fakat daha koruyucu olan Kinvara TR, arazide ceylan gibi süzülerek ilerlemeyi isteyenler için ağırlık açısından çok uygun.

 

 

Saucony ürün gamını iyi bilen birçok koşucu, Peregrine gibi bir arazi ayakkabısı varken, gerçekten Kinvara TR’ye ihtiyaç var mı diye sormaktan kendini alamıyor. Ancak Peregrine’den sadece 6 gram hafif olması değil, aynı zamanda daha atik ve zemine daha yakın bir profile sahip olmasıyla ayrılıyor. Bu arada zaten Saucony, Peregrine 3.0 modelinde de daha destekleyici ve iri bir görünüme bürünmeyi seçmiş.
Minimalist akımının günden güne yaygınlaştığı koşu dünyasında elbette beğenilen modeller de, bunların farklı versiyonları da bu ilgiden nasibini alıyor.

 

 

Üst bölümüne baktığımızda çok hafif ve yumuşak bir nefes alabilir kumaşla kaplı olan ayakkabı, arazide koşarken bazı ayakkabılar gibi tozu, toprağı ayakkabının, çorabın içine geçirmiyor. Birleşme noktaları iyi düşünülmüş olan Kinvara TR’nin bağcıklama türü de ayağın üst bölümlerini de kavrayarak tam uyum içinde koşmanızı sağlıyor. Zaten Kinvara TR’yi ilk giydiğimdeki izlenimim, ayaklarımı ne kadar iyi ve başarılı bir şekilde sarıyor olması oldu. Bazı ayakkabıların parmak bölümünün tam kavrama için sıkı tasarlanmış olması, ayağını konforlu biçimde kavrayacak anlamına gelmiyor. Fazla kavrama ile koşu sırasında bir bakıyorsunuz ki, sekizinci, onuncu kilometreden sonra ayak parmaklarınız üstüste binmiş, sürtünmeden kanamış ve bir haftalık acı. Kinvara TR’de bunlara yer yok.

 

 

Markaya çok güvendiğimden de olsa gerek, ilk denememi 2 saatlik çok yavaş hızda seyrettiğim 8 km’lik dik tırmanış ve aynı yolu inişle 16 km’lik bir toplam koşu mesafesiyle yaptım. Çok da memnun kaldım! Hiçbir ama hiçbir olumsuz izlenime kapılmadım.

Sentetik deriden üretilmiş ayakkabının dili, minimalist bir arazi ayakkabısından beklenen düzeyde korumayı sağlıyor.

 

 


Orta Taban

 

Kinvara’yı da denemiş ve beğenmiş biri olarak Kinvara TR’nin de aynı aileye ait oluşundan ve Saucony’nin EVA+ özelliği ve ProGrid köpüğüne de ortak oluşuyla orta taban hissinin acaba Kinvara’daki gibi mi olacak diye merak ediyordum.  Tabi arazi için üretildiği gerçeğiyle, arazide koşarken toprak, ağaç kökleri, taşlık, kayalık gibi zeminlerde Kinvara TR’nin sağlam ve sert tabanının harika bir iş çıkardığını söyleyebilirim.

Topuk yüksekliği 4 mm olsa da his olarak sanki dümdüz, hiç topuk yüksekliği olmayan bir ayakkabıyla koşuyormuşsunuz gibi bir his veriyor.

 

Alt Dış Taban

 

Ayakkabıya sert arazilerde bile yol tutuşu, akıcılığı, sağlamlığı sağlayan alt dış tabanının tasarımıydı. Hatta toprak ve çamurun, tabandan ayrılması konusunda bile başarılı oldu. Tabanında ön tarafa uzanan ok şeklindeki plastik desenle, arazide yorulduğunuz anlarda zemine tutunmayı kolaylaştırıyor.

 

 

Ayakkabı seçiminde en az önemli konu olması gerekiyorsa da Saucony, bu konuda da daha fazla beklentiye hitap edebilmek amacıyla Kinvara’ların şeker gibi rengarenk görünümlerini, Kinvara TR’de de kullanmış.

 

 

Ayakkabının her açıdan olumlu ve kötü yönde eleştirilebilecek bir yönü olmasa da, agresif yapısıyla bazı kullanıcı kitlelerine hitap ettiğini hatırlatmak gerekiyor. Ayrıca diğer bütün markalarda giydiğiniz numaranızın aynı ölçüsünde aldığınız taktirde ilk etapta ayağınıza tam oturan, tam kavrayan bir ayakkabı hissi edineceksiniz. Bu, diğer yumuşak koşu ayakakbılarından biraz farklı ve bazı koşucular için –eğer arazide yarı maratondan uzun mesafe veya sürede koşacaklarsa – yarım numara büyük almalarını öneririm.

 

 

Arazi koşucuları, arazide interval, hız çalışması, tempo koşuları yapanlar, kros yarışlarına katılanlar, ayakkabının en uygun kullanıcıları diyebilirim. Ülkemizde de satılan bu ayakkabıyı konusunda uzman distribütör firmaya ve sitesine ulaşarak edinebilirsiniz.

 

Not : Bazı fotoğrafların üzerine tıklayarak daha büyük ve detaylı görüntüleyebilirsiniz.

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın