Contour Roam Kask Kamerası

05/10/2012  //     //  Genel

 

Giderek artan teknolojiyle, daha gelişmiş oyuncakları (paramızın değersizliği yüzünden daha ucuza olamasa da) önceki modellerine yakın fiyatlarla edinebiliyoruz. Buna video kayıt araçları da dahil olalı birkaç yıl oluyor. Düşük bütçeli olup da yüksek kaliteli dijital kamera sahibi olmak isteyenler için sektörde saygın firmaların başında gelen Contour Roam modelini üretiyor.

 

 

Bir miktar çekim sonrası video düzenlemesiyle, bu çok hafif kamera size unutulmaz ve kaliteli videolar sunabilir.

 

Kask kameraları, şarjlı pil, boş depolama ortamı, ayar için zaman ve çekim sonrası düzenleme gibi şeyler gerektirse de, her geçen gün gelişen teknoloji ile daha az zamanımızı alan, daha uzun süre kayıt edebilen, daha hafif, daha geniş açılı ve özellikli kameralarla tanışıyoruz.

 

 

Contour’un Roam modeli ise gerçekten kolay kullanımlı, sıkıntı yaşatmayan bir kamera. Sadece açma-kapama butonu ile herkesin dertsiz bir şekilde kullanabileceği kolaylıkta. Ürünün kayıt etmeye başlaması için aynı düğmeyi ileri itip, kaydı durdurmak için geri çekmeniz yeterli. İki yeşil/sarı/kırmızı LED ışık ise pil ve kayıt kapasite seviyelerini gösteriyor.

 

[View:http://vimeo.com/29570475:550:0]

 

200 dolar değerindeki kamera, şarj ve video aktarımı için USB kablosu, biri düz zeminler için, diğeri de farklı zeminler için yapışkanlı olmak üzere iki farklı adaptörle birlikte geliyor. Düz zemin için olan adaptör, tam boy kapalı kasklar ve patenci kasklarına tam uyuyor fakat hava kanalcıklı arazi kaskları birkaç eklenti daha satın almak zorunda. 20 dolar, arazi bisikleti kaskına monte için, 30 dolar da esnek yapıdaki montaj aparatı için harcandığında geniş bir kullanım seçeneği elde edilmiş olunuyor.

 

 

Kamera, 720p, 960p ve 1080p olmak üzere 3 farklı çözünürlükte kayıt yapabiliyor. Alabileceği  en yüksek kapasitedeki 32GB’lık microsd kart ile kullanıldığında 1080p çözünürlükte 8 saat, 720p çözünürlükte ise 12 saat kayıt yapabiliyor. 8GB’lık kart takıldığında en düşük çözünürlük olan 720p’de (yine de çok net bir görüntü sunuyor) 3 saat çekim yapılmasına olanak sunuyor. Roam’un pil ömrü ise 2 saat civarında.
Eğer bir iki küçük montaj aparatı da olsaydı, daha iyi olurdu.

 

 

Esnek şeridiyle bisiklet üzerindeki farklı yerlere konumlandırdığınız kamerayla ön veya arka amortisörün çalışmasını çekebiliyorsunuz. Grup sürüşlerinizde kolaylıkla açısını değiştirebildiğiniz kamera sayesinde grubu durdurmadan ya da çok gerisinde kalmadan sürüşünüze devam edebiliyorsunuz. Ayrıca boyutlarının küçük olması, elde kullanıma da olanak verdiğinden ayrı bir artı olarak düşünülebilir.

 

 

Eldivenle bile kolay erişilebilen açma kapama düğmesi ve açıldığında ya da kapandığında sesli uyarı veren kamera, tam bir kullanıcı dostu diyebiliriz. Tek kötü yanı ise, kayıt kapasitesi dolmaya yaklaştığında sürekli olarak 3 dakika boyunca alarm verip ötmesi biraz fazla geldi. Bir veya birkaç bip sesi yeterli olurdu.

 

 

Contour’un kendi video düzenleme yazılımı olsa da Apple’ın iMovie programı ile denenen ürünün Mov uzantılı dosyalarını Mp4 formatına dönüştürmek gerekti.

 

Arazideki kullanımında küçük bir istisna dışında reklamlarında tanıtıldığı gibi çalışan kameranın istisnası, birkaç haftalık kullanım sonrasında oluşturulan video dosyalarının tuhaf bir filtre uygulanarak işlendiği görüldü. Contour firmasının müşteri servisi hızlı bir şekilde değişim teklif etti ve değişen kamera sonbahardan bu yana sapasağlam işlemeye devam etti. Roam’un görüntü algılayıcısı hızlı çalışıyor ve düşük ışıklı ortamlarda, güneşli mekanlarda doğru bir şekilde düzeltme yapıyor.

 

 

ARTILARI : Kolay kullanım, sağlam yapı, 1 metreye kadar su geçirmezlik, kaliteli çekim, çok iyi müşteri servisi. Contour teknisyenleri size bir saat içinde mesaj bırakan bir cevapla dönüyor.

EKSİLERİ :
Oluşturulan video dosyaları iMovie yazılımı tarafından anında tanınmadı. Hafıza kartı dolmadan önceki uzun bip sesi rahatsız ediciydi. Videoları herhangi bir özelliğine göre sıralamak mümkün değil.

SONUÇ : Roam kamera ayarlaması kolay ve ek özellik sağlayan motaj aksesuarlarını da aldığınızda tam anlamıyla işinizi gören yüksek kaliteli, geniş açılı videolar çekebilen bir ürün.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın