Chris Froome, Criterium du Dauphine 5.Etabında Sarı Mayoyu Sırtına Aldı

06/06/2013  //     //  Genel

 

SKY takımının lideri Chris Froome, dün zamana karşı performansı ile sarı mayoya farkını 5 saniyeye çekerek bugün için hazırlık yapmıştı. Fransa Bisiklet Turunun bu yıl alınacak 100.startında rekabetin ilk asır döngüsündeki isimler için Champs Elysees zafer podyumu büyük anlam taşıyor. Tarihe geçmek isteyen isimler, Fransa Turunun ön provasına, Fransız Alplerindeki yarış haftası Criterium du Dauphine ile start aldı. Fransa Alpleri haftasının beşinci günü, turun ilk zirve finişinde Alberto Contador ile Chris Froome, Fransa Bisiklet Turu öncesi rekabet heyecanını yaşattı. Etabın zaferi Chris Froome’un olurken, Froome etap sonunda sarı mayoyu sırtına alarak liderliğini ilan etti. Froome liderliği önümüzdeki 3 etap korumaya çalışacak. Son iki etap ise yine zirve finişi ile tamamlanacak.

 

 

Gresy sur Aix’den 139 kilometreye start alan Criterium du Dauphine 5.gün rekabeti, turun ilk zirve finişini Alplerin karlarla kaplı manzarası eşliğinde  Valmorel’de yapıldı. 12.7 kilometrelik Valmorel tırmanışında yarışın lideri Matthew Busche(RadioShack Leopard Trek)’nin ardından kategori dışı tırmanışta, finişe 1,3 kilometre kala atak yapan Alberto Contador(Saxo-Tinkoff) zafer için şansını denedi. Contador’dan sonra kontratağa kalkan Kenya doğumlu Chris Froome ise ortalaması %7 olan Valmorel’de tırmanışı muazzam rekabet heyecanına ev sahipliği yaptı.

 

 

Froome, Contador’un atağına hızlı cevap vererek yakaladı. Final için en doğru anı bekleyerek ilerleyen Chris Froome etabın galibiyetini aldı. Alberto Contador ikinci, Matthew Busche ise üçüncü oldu. 29 Haziran’da takımı SKY’ın takım lideri olarak 100,Fransa Bisiklet Turuna start alacak olan Froome’dan ilk zirve finişi mücadelesinde Contador’a mini performans dersi geldi. Ancak Fransa Alplerinde gerçekleşen Criterium du Duphine’in tek hafta oluşu, 3 haftalık istikrarlı büyük tur performans dengelerini net olarak yansıtmayacaktır. Öte yandan Froome’un Contador’a asıl üstünlüğü, Richie Porte gibi dağlık etaplarda etkin sağlam domestiklere sahip olması olacak. Yine de 3 haftalık performans göz önüne alındığında domestiksiz de kalabilir. Her ne kadar, Froome Fransa Turu için büyük favori olsa da, Domestiksiz yarışmaya alışmış olan Contador ile sürprizlere tanık olacağız gibi görünüyor.

 

 

 

Criterium du Dauphine 5.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 10)

 

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 3:28:39  
2 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:00:04  
3 Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard    
4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:00:10  
5 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:00:12  
6 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha    
7 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits    
8 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:00:21  
9 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 0:00:24  
10 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:29  

 

 

5.Etap Sonunda Genel Sıralama:(ilk 10)

 

1 Rohan Dennis (Aus) Garmin-Sharp 3:29:38  
2 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:00:38  
3 Alexandre Geniez (Fra) FDJ 0:00:42  
4 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol 0:01:06  
5 Peio Bilbao (Esp) Euskaltel-Euskadi    
6 Warren Barguil (Fra) Team Argos-Shimano 0:01:24  
7 Daniel Teklehaimanot (Eri) Orica-GreenEdge 0:02:06  
8 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:02:17  
9 Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:02:31  
10 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team    

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın