Boston Çözüm Buldu İstanbul-İzmir-Ankara Sıra Sizlerde

23/08/2009  //     //  Genel

 

 

Paylaş

 

Amerika`nın en kalabalık şehirlerinden olan Boston, çevre kirliliği ve en büyük problemleri trafik sorununa çareyi bisiklette buldu. Trafiğin yarattığı çevre kirliliği ve büyük miktarda yakıt tüketimi sorunu ötesinde vatandaşların kalabalık sebebi ile ciddi zaman kaybettiği trafikte dünya genelindeki metropol şehirlerde hayatın akışını hızlandırmak için yapıcı çözümler üretilmeye devam ediyor.

 

 Ülke genelindeki en büyük bisiklet paylaşım ağını kurmak için kolları sıvayan Boston kenti yönetimi, önümüzdeki yıldan itibaren 2 bin 500 bisikletle, trafiğini rahatlatmayı ve çevre kirliliğini en aza indirmeyi hedefliyor.

 

 

Kanada`nın Montreal şehrindeki uygulamayı örnek alan proje için Public Bike System Şirketi ile anlaşmak için masaya oturan şehir yetkilileri, projenin Brookline, Cambridge ve Somerville kapsayacak şekilde genişletilmesini hedefliyor. Bisikletlerin maliyeti adet başına 2000 dolar olacak. Proje kapsamında toplamda 5 bin bisikletin şehir içinde 300 istasyonla faaliyete girecek. Kullanıcıların kredi kartıyla kiralayacakları ve hedeflerine ulaştıkları en yakın istasyona bırakabilecek şekilde işleyecek olan sistemin trafik sıkışıklığına da çare olacağı düşünülüyor. Aşağıda bisiklet istasyonlarının sıklığını görebilirsiniz.

 

 

Montreal merkezli firma tarafından üretilen BİXİ modelinin şuan için tercih sebebi , bisiklet projesinin Avrupa`nın önemli kentlerinden Paris`te de denenmişti; ancak hırsızların da bisikletleri hedef projede düşündüren noktalardan. Bunun için bisikletlere konulacak GPS ile teslim edilmeyen bisikletler yavaşlayarak kendi kendine kilitlenecek.

 

 

Bixi Bisikletlerinin sayfasında dünya genelinde bixi bisikletlerinin katettikleri mesafe, kullanıcı sayısı, ve benzin tasarrufu hesaplamalarını bulabiliyorsunuz. Örneğin bugune kadar bixi bisikletler sayesinde benzin tasarrufu 338.316 litre…

Bisiklet firmalarının tekliflerine açık olduklarını belirten Boston Belediyesi, Montreal`da uygulanan ücretlendirme sisteminin yıllık ve günlük olarak ikiye ayrıldığını, yıllık bisiklet kira ücretinin 78 dolar, aylık 28 dolar, günlük ücreti ise 5 dolar.

 Bixi bisikletlerin internet sitesinde kaydınızı takip edebilir kişisel benzin tasarrufunu izleyip bisiklete daha çok motive olabilirsiniz. Herşey mükemel düşünülmüş.

 

 

 

Projeye dahil olacak olan Cambridge, Brookline ve Somerville yöneticileri de, bisiklet projesinden umutlu olduklarını kaydederek, Boston şehir merkezine ulaşmak için bisikletin alternatif bir yöntem olacağını dile getirdiler.

 

Boston bisiklet projesi, şehir meclisi tarafından onaylandığı takdirde ülke genelindeki en büyük bisiklet paylaşım sistemi olarak tarihe geçecek. ABD genelinde bisiklet paylaşım projesi kısa bir süredir başkent Washington DC`de uygulanıyor. Washington DC`de 100 bisiklet ve 12 istasyon faaliyet gösteriyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın