Boonen 6.Tour of Qatar Galibiyetini, Arnaud Demare Final Etabını Aldı. Cavendish Düştü…

10/02/2012  //     //  Genel

 

Tour of Qatar’ın 6.gününde final etabı Sealine Beach Resort – Doha Corniche arasında 120 kilometrelik mesafede gerçekleşti. Günün kaçış grubu ilk olarak 7 kişi ile oluştu. İlerleyen kilometrelerde BMC takımından Klaas Lodewyck’in kaçıştan kopması ile kalan 6 isim finişe 32 kilometre kala ana gruba 1 dakika 8 saniye zaman avantajına sahipti. Kaçış grubunda yer alan 6 sporcu; Maarten Tjallingii (Rabobank), Alan Marangoni(Liquigas Canondale), Tony Gallopini(Radioshack Nissan Trek), Jens Mouris(GreenEdge), Mart Ojavee(Champion System), Matthieu Ladagnaus(FDJ) vardı. Kaçış grubu 13,6 kilometre kala ana gruba yakalandıysa da senaryo baştan belliydi. 2011 Dünya Şampiyonu liderliğinde yarışan Team SKY takım stratejilerinin erken haberini henüz kaçış sonlanmadan Twitter’dan geçti. Kaçış grubunun yakalanmasıyla ana grup liderliğini alan SKY ve Turun liderini taşıyan Omega Pharma Quickstep takımı finişe 10 kilometre kala yarış temposunu toplu finiş kıvamına arttırmaya başladı.

 

 

 

Katar’ın başkenti Doha’da 6.kilometrelik parkurda atılan 11.tur sonunda finiş Team SKY için pek de beklenen gibi olmadı. Finişe 4 kilometre kala ana grup liderliğini alan katusha takımı sprint temposunu arttırarak son kilometreye kadar korudu. Ancak treni bozulan SKY’dan etap galibiyeti hedefleyen lideri Mark Cavendish önde erken tek kalınca ve konumu da sprint atağına uygun omayınca sağa açılıp kendine tünel bulmak istedi. Sağ tarafında ise Roper Kuge(Project 1t4i) olunca denge problemi yaşayan 2011 Dünya Şampiyonu Mark Cavendish, Tyler Farrar’ın arka tekerine değerek düştü. Sırt üstü yere düşen şampiyonun ufak tefek sıyrıkları, dirseğinde kanama haricinde ciddi bir problemi görünmedi. Sky Takımı da yarış sonrası ciddi bir sakatlık olmadığını doğruladı.

 

 

Bu arada toplu sprint finişi için kendine güzel pozisyon yaratan 2011 U23 Dünya Şampiyonu FDJ takımının 20 yaşındaki genç sprinteri Arnaud Demare muazzam sprinti ile Denis Galimzyanov ve Mark Renshaw gibi tecrübelere galibiyet fırsatı vermeksizin etabı aldı. Etap sonrası galibiyeti için detaylı ve sempatik açıklamalar yapan Arnaud Demare ” Bu benim ilk profesyonel sezonum, ilk profesyonel yarışım, ilk profesyonel zaferim. Geçen yıl Cofidis’te stajerdim. Şuan daha öğrenme aşamasındayım. Bugün bile çok şey öğrendim. Birşeyler yapmaya çalışıyorum. Benim için çok iyi bir gün, çok iyi bir hafta oldu. Çok iyi bir takımım var. Bana yol açtılar, böylelikle güzel bir pozisyon aldım. Çok teşekkür ederim. Dün takımla konuşurken bugün için iyi bir derece alacağımı söylemiştim. “dedi.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=Lw5az8s1WBI:550:0]

 

 

2006,2008,2009 yılları Tour of Qatar galibi Tom Boonen bugün önlerde girmeyi başararak Qatar turu galibiyetini 4 ‘ledi. 5.etap sonunda(dün) genel sıralamadaki en yakın rakibi Tyler Farrar’a 31 saniye avantaj bulunduran Tom Boonen için bugün etabı almasa da, Tyler Farrar alabilseydi de bir risk teşgil etmiyordu. Boonen için önemli olan bugün etap galibiyeti değil, final etabında yarışı önlerde bitirmek yeterli oldu ve Katar’da galibiyetini dörtledi.  Bu başarının yanı sıra sporcunun 2012 sezonunda eski formuna döndüğünün habercisi etap ve turun galibiyetiyle bu sezon Boonen’i eskisi gibi çokça izleyebileceğimizi performansıyla gösterdi. Tornado geri döndü.

 

 

 

6.Etap Finiş Sıralaması

Süre
1 Arnaud Demare (Fra) FDJ    
2 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha    
3 Mark Renshaw (Aus) Rabobank    
4 Roger Kluge (Ger) Project 1t4i    
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha    
6 Tyler Farrar (USA) Garmin-Barracuda    
7 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale    
8 Allan Davis (Aus) GreenEdge Cycling Team    
9 Aaron Kemps (Aus) Champion System    
10 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team    
Genel Sıralama
Süre
1 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-QuickStep    
2 Tyler Farrar (USA) Garmin-Barracuda 0:00:28  
3 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Procycling  0:00:33    
4 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-QuickStep 0:00:34  
5 Tom Veelers (Ned) Project 1t4i 0:01:00  
6 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 0:01:05  
7 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack-Nissan 0:01:06  
8 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Barracuda 0:01:09  

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın