Bisikletçiye Alınabilecek Hediyeler

12/12/2011  //     //  Genel

 

Yeni Yıla girerken sevdiklerimize hediye seçimi bazen zorlayıcı olabiliyor. Hediye almak istediğiniz kişinin bisikletçi olması halinde değişik bütçelere hitap edecek hediye seçeneklerinde küçük bir derleme yaparak işinizi bu konuda kolaylaştıralım istedik. Bisikletin hızla yaygınlaştığı ülkemizde, hediye almak istediğiniz bisiklet fanatiği dostunuza size henüz çok bilinmez bir konuda nelerin bir bisikletçiyi mutlu edebileceğine değinmek kolaylık sağlayacaktır. Son yıllarda artan bisiklet kullanıcısının sayısına bağlı olarak birçok firmanın değişik markalarda getirttiği geniş ürün yelpazesindeki ürün seçenekleriniz ise oldukça fazla. Online satışların da revaçta olduğu bu dönemde toplu olarak görebileceğiniz hediye alternatiflerinden herhangi bir firmanın tarafı olmadan neler alınabilir? Neye dikkat etmeli gibi püf noktalarını da yeri geldiğinde vererek “sizin en doğru hediyeniz”i seçebilmeniz için minik bir yılbaşı armağanı katoloğu oluşturduk. Ancak ürünlerin hiç biri şirketimiz yayın politikası sebebiyle ürünü alacağınız firma websitesine yönlendirilmedi.

 

Bu ürünleri beğendim. Nereden bulabilirim? kısmında ise size kolaylık olması için ürünlerin kod ve isimlerinde değişiklik yapmadık. Yani beğendiğiniz ürünleri bir arama motoru kullanarak kolayca bulabileceksiniz.

 

Bisiklet sporu, bu spor dalı ile ilginene kadar oldukça basit görünebilir. İşte bir bisiklet farklı olan ne olabilir ki? diye düşünmeniz de ilk duyduğunuz yada ilk ilgilenmeye başladığınızda normal bir düşünce şeklidir. Ancak… Bisikletin zevki sizi çocukluk coşkunuzla yeniden tanıştırdığında özgürlüğün simgesi iki tekerde daha derin konular içerisinde bulabilirsiniz kendinizi. Böylesi derin bir spor dalında bir çok bisiklet tarzı içerisinde, bir çok düzeydeki kullanıcıya yönelik detaylı bir hediye kataloğu oluşturmak elbette mümkündür. Ancak, bisiklet sever bir dostunuza hediye alma aşamasındaki kitlenin çok da kafasını karıştırmadan, hediye kavramındaki makul fiyat aralığında ve hediyeyi alan tarafından beğenilme oranı çokça yüksek çeşitler arasından minik bir hediye kataloğu oluşturduk.

 

Hediyenizi alacağınız dostunuzun hangi aşamada bisiklet kullanıcısı olduğunu bizlerin bilmesi mümkün değildir. Ancak bir bisiklet severin olmazsa olmazları vardır ki işte biz de bu olmazsa olmazların bir listesini yaparak size hoş sürprizleriniz için bir anlamda fikir listesi oluşturduk. Dostunuz bu listedeki ürünlerden herhangi birisine sahip değilse, hediyeyi aldığında hoşuna gidecek eksikliği de siz tespit etmiş olacaksınız. En doğru hediye, maksimum mutluluk için cyclingtr.com’u takip etmeye devam edin ;)

 

Mutlu Yıllar !

 

 

 

Topeak Chainbot Zincir Tamir Anahtarı TT2401: Topeak firması kalitesi ile tanınan, bisiklet tamir aletleri üreten bir firmadır. Hediye almayı düşündüğünüz bisiklet sever dostunuza, bisikletle gezdiği her vakit yanında taşıyacağı ve kullanırken sizi anacağı mükemmel bir hediye olduğunu söyleyebilirim. Ürünün sevimli görünümü yanı sıra her bisikletçinin sahip olması gereken işlevselliği göz önüne alındığında uzun yıllar, hediyenizle sizi hatırlamasını sağlayabilirsiniz. Ürün fiyatı 49 Eur (120TL civarı) ve Türkiye’de de satılmaktadır.

 

 

Topeak Mini Bakım Hediye Pakedi: Her bisiklete bindiğinde yanında taşıyacağı, hediye pakedinin içindeki bisiklet sele altı çantası içerisine sığacak mini bakım kiti. Hediye pakedi karmasında; 2/2.5/3/4-2 parça/5/6/8mm ALYAN, Yıldız tornavida, zincir tamir anahtarlı set, Sele altı çanta, Resimde Pembe silindir görünümünde olan yapıştırıcısız yama seti, 2 plastik sarı levye (lastiği patladığında gerecek ) ve bir bisiklet pompası ile her bisikletçinin dışarı çıkarken olmazsa olmazı minik bir set. Satış fiyatı 49 Eur(120TL)

 

 

TOPEAK SURVIVAL GEAR BOX TAMİR ALET TAKIMI TT2543: Resmin büyüklüğü aldatıcı olmasın… Küçük bir set ve setin kutusunu rahatlıkla yanında taşıyabilir ölçülerde. İçerisinde yine bisikletçinin olmazsa olmazları mevcut.Hediyenizi düşündüğünüz dostunuz biraz da bakım ve tamir konularına meraklı ise bu seti oldukça beğenecektir. Fiyatı 29 Eur (Yaklaşık 70TL civarında)

 

Alet Takımı İçeriği:

8 , 6 , 5 , 4 , 3 , 2.5 , 2 , 1.5 ALIEN ANAHTAR

T25 AMERİKAN YILDIZ TORNAVİDA

T15 AMERİKAN YILDIZ TORNAVİDA

YILDIZ TORNAVİDA

MAVIC M7 JANT SETİ AKORT ANAHTARI

SHIMANO JANT SETİ AKORT ANAHTARI

15G AKORT ANAHTARI

14G AKORT ANAHTARI

ZİNCİR ANAHTARI

YAMA SETİ

KANCA

DISC FREN SPACER

LEVYE

 

 

TOPEAK MİNİ 6 FONKSİYONLU ALYAN ANAHTAR TAKIMI TT2406: Gerçekten mini… 2/3/4/5/6mm Alyan anahtar takımı ve Yıldız tornavida içeriğindeki 6’lı alyan takımı küçük ama bir o kadar da işlevsel bir hediye olacak. Bisiklet severler için yanında taşıyacağı malzemelerin küçük ve hafif olması konusundaki hassasiyetlerine değinmekte fayda var. Bu setin hem fiyat olarak size, hem de işlevsellik, boyut ve ağırlık yönünden bisiklet sever dostunuz için hoş bir sürpriz olabileceği kesin. Dünyanın en küçük alyanı olarak ödül alan setin boyutu küçük parmağınızdan bile küçük. Tabii bu da boyut ve hafiflik avantajı sağlıyor. Fiyatı:12Eur (Yaklaşık olarak 28 TL civarında) Eğer daha büyük bir alyan seti düşünüyorsanız internette yapacağınız küçük bir gezinti ile Topeak’ın farklı boyutlarındaki alyan seti bisiklet sever dostunuz için bir çok seçenek barındırıyor.

 

 

 

Velomann V 1.07 Kilometre Saati Wireless: Kablosuz kilometre ölçer saati yine bisiklet sever dostunuzun bisiklet gidonu üzerinde sürekli kullanacağı ürünlerden. Günlük kat ettiği mesafe, ortalama hızı, maksimum hızı gibi zevkle takip edeceği, severek kullanacağı bir hediye olacaktır. Ürünün kablolu ve daha düşük fiyatlıları da satılıyor. Ancak az bir farkla wireless yani kablosuz özellikte bir kilometre saati daha hoş bir hediye olacaktır. Velomann V 1.07 kilometre saatinin wireless özellikli olanının fiyatı 59 TL civarında. Kablolusunu ise 39 TL’ye bulabilirsiniz. Daha detaylı özelliklere sahip örneğin sıcaklık ölçme gibi kapsamlı olanları da mevcut, fonksiyon fazlalaştıkça dolaylı olarak fiyatı da artıyor. Ancak temel düzeydeki bir kilometre saati de yeni başlayan veya bisikleti yaşam felsefesi olarak benimseyen dostunuzun muhakkak sahip olmayı isteyeceği bir ürün.

 

 

 

Bisiklet Duvar Askısı: Fiyatı en uygun ama işlevselliği ile paha biçilemez bir hediye. Kış aylarında dışarıda kalan bisikletlerin paslanma sorununu önlemek ve çalınma riskine karşılık ev içerisinde koruma gereği duyulan bisikletlerin korunması oldukça zordur ve yer sorunu yaratırlar. Duvar askıları işte tam bu aşamada en gerekli kurtarıcıdır denilebilir. Ev küçük ise bu sorun büyürken duvar askıları nedense pek çok bisikletçinin aklına gelmez. Yukarıdaki resimde tek kollu duvar askısı daire tipi evlerde en çok kullanılan modeldir. Uzun antrelerde kapı kenarına ve hatta kapının arkasına bisikletin ön tekerini askıya takarak hem bisikleti güvene almış hem de yer sorununu ortadan kaldırmış olursunuz. Tek kollu askının fiyatı 20 TL gibi komik bir rakama bulunabilir.

 

 

Alternatif çift askılı olanların fiyatı ise 30 TL. Odanızın yüksek bir yerine, Yer varsa kapı arkalarına tablo gibi bisikletinizi asabilirsiniz. Bisikleti hem paslanmaktan, hem bekleme safhasında lastiklerin yerle temasını keserek lastiklerin zarar görmesini önleyebilir. Çalınmaya karşı da güvene alabilirsiniz. Çift kollu askılar kullanılmadığı zamanlarda içe doğru da katlanabiliyor.

 

 

 

 

Bisiklet Römorku: Bisikletle özgürlüğün sınırı yok… Mamut Trailers‘ın ürettiği bisiklet römorkları dayanıklılık ve kalite anlamında kendini kanıtlamış, Türkiye’de bisiklet sevdalılarına bisikletiyle seyahat özgürlüğünde yeni bir pencere açmıştı. Ürünün kullanıcıları bisikleti ile seyyahat sınırlarını aşmak isteyen, kamp malzemeleri veya eşya taşımak isteyen kesimin kurtarıcısı oldu. Hediye almayı düşündüğünüz dostunuz eğer bu özelliklerde ise Mamut’un bisiklet römortları yıllarca görevini sürdürmeye aday. Modele bağlı fiyat farklılığı ve birden fazla ürün yelpazesi ile mutlaka bir tanesi size göre olacaktır.

 

 

 

Tur Çantaları: Günlük kullanımda yada haftasonu keyfi gezilerde yanınızda birşeyler taşımanız gerektiğinde fazla sıkılmaya gerek yok. Bunun için dostunuza hediye edebileceğiniz heybe yani bisiklet çantaları ile günlük kullanımında bir özgürlük sağlayabilirsiniz. Yurt dışından ithal sayısız model ve markanın yüksek fiyatları arasında dolanırken, uygun fiyatlı heybeler de yok değil Küçük boy heybenin fiyatı 35 TL civarında, Büyük Boyu ise 70 TL civarında bulabilirsiniz.

 

 

 

Bacak Isıtıcıları: Bir çok markanın bacak ısıtıcı modelini bulmak mümkün. Resimde örnek olarak verdiğimiz SCOTT marka leg warmer’ın satış fiyatı yaklaşık olarak 40 Eur. Eğer hediye almak istediğiniz dostunuz bisikleti bisiklet forması ile kullanmayı tercih ediyorsa elinde bol miktarda kısa taytı vardır. Bir çift bacak ısıtıcısı, elindeki kısa taytları kullanma imkanı verirken, kışın soğuk günlerde çok sevdiği bisikletten de uzak kalmamış olacak.

 

 

 

Kol Isıtıcıları: Kışlık kol ısıtıcıları da yine bacak ısıtıcıları gibi kışın da bisikletten uzak kalmamak ve üşümemek adına mükemmel bir hediye olabilir. İki ucundaki silikon bantlar sayesinde kayma olasılıkları olmayan kol ısıtıcılarını seçerken uçlarda silikon malzeme kullanıldığına dikkat etmenizi öneririm. Bir çok markanın kol ve bacak ısıtıcılarına değişik fiyatlarda bulmanız mümkün. Resimde örnek olarak Sram’ım kol ısıtıcısını sizler için seçtik. Sram kol ısıtıcılarının satış fiyatı 27 Eur civarında.

 

 

Bisiklet Park-Standları: Günlük kullanımdan sonra lastikleri üzerinde ertesi günü ve belki de bir hafta sonrayı bekleyecek bisikletin, bekleme safhasında lastikleri üzerinde beklemesi lastiğe zarar verebiliyor. Bunun için yere teması kesmek adına park veya stand dediğimiz pratik çözümler de mevcut. Öncelikle kendi kullandığım standı öneririm. 19 Eur civarında satış fiyatı olan bu mini standlar beğeniyi alacak bir hediye olacaktır. İki mini stand ile bisikletin ağırlık baskısını tekerler üzerinden kesebilirsiniz. Minoura DS-30BLT(resimdeki stand)

 

 

 

Nina Hasır Sepet:  Bisiklet kullanıcısı arttıkça, bisiklet dükkanlarının da genişlettiği ürün yelpazesine en güzel örnek. 2 yıl önce ne kadar arasam da bulamadığım hasır sepetler artık bisikleti ulaşım aracı olarak kullanan, alışverişe de bisikletle gitme zevkine yönelik artık satışa çıkmış. Daha üst modelleri, değişik tel sepetlerin yanı sıra bayanların bisikletleri için hasır sepet hasreti  de akla gelmez hediyelerden biri. Bisikleti günlük ulaşım aracı olarak kullananların büyük çoğunluğunu oluşturan bayan bisiklet severler için oldukça sevimli ve kullanışlı hediyelerden biri de elbette ki hasır bisiklet sepetleri. Çoğu erkek bisiklet severin aklına gelmeyen, bayanların hasır sepet çılgınlığını belirterek küçük de bir tüyo vermiş olalım. Resimdeki sepet Nina’nın satış fiyatı 25 Eur

 

 

 

Zefal Kask Aynası: Sevdiklerimiz değerli… Şehir içi veya yolda bisiklet kullanımı bazen zorlu olabiliyor. Arkadan geleni görmek ise bir dikiz aynası olmadığından tedirgin edici olabiliyor. Bunun için küçük bir çözüm de kask aynaları. Yine bir çok markanın satışa çıkardığı kask aynalarından sizin için Zefal kask aynasını örnek olarak seçtik. Her kaska uyumlu aynanın satış fiyatı 14 Eur. Bir kaç kez kullandıktan sonra sağladığı güveni kenara bırakmak zor. Gerek sürücüye sağladığı güven hissi, gerekse trafikte sağladığı gerçek anlamdaki güvenlik avantajı için küçük ama işlevsel hediyelerden biri olabilir.

 

 

Scott Handy Regular Bisiklet Sele Altı Çanta: Sele altı çantalar; mini alet takımları, iç lastik, para, telefon gibi üzerinizde sürekli taşıyamayacağınız ancak bisikletinizde mutlaka bulundurmanız gerekenleri taşıyabilmenizi sağlar. Yine birçok markanın sele altı çantalarına internette yapacağınız bir araştırma ile ulaşabilirsiniz. Boy boy seçenekleri ile her bütçeye uygun sele altı çantalarını bulmak son yıllarda artık daha mümkün. Resimde örnek olarak verdiğimiz Scott Handy Regular sele altı çantanın satış fiyatı 18 Eur civarında. Sele altına kancalı ve sele altına cırt cırtla bağlama imkanı var. İç kısmı ise alet ve diğer malzemeler için bölmeli çanta ihtiyacınız olan malzemeleri taşımak adına oldukça iş görür. Hediye seçenekleri arasında kesinlikle değerlendirilebilecek bir seçenek.

 

 

 

BUFF: Bir çok kullanım şekli ile Buff bisiklet severler arasında oldukça yaygın bir ürün. Kumaşlarının kolay kuruyabilme özelliği, Kadın, erkek ve çocuklar için seçilmiş ilgi çekici
desenler mevcut. Fiyatı: 25 TL ile 60TL arasında değişiyor.

 

Prowell F59 Vipor Kask: Piyasada birçok çeşit, özellik ve renkte kasklar bulmanız mümkün. Eğer hediye almayı düşündüğünüz bisiklet sever dostunuzun bir kaskı yoksa en doğru hediye ona bir kask almak olacaktır. Trafiğin korkunç yüzünden dostunuzu biraz olsun koruyabilmek diğer kullanışlı dediğimiz bütün ürünleri bu aşamada geride bırakacaktır. Bisikleti kasksız düşünmek elbette ki hata olur. Hızla gelişen bisikletli yaşamın destekleyici  “kask yoksa bisiklette yok” sloganını sevdiğiniz insana almayı düşündüğünüz hediyeler arasında hatırlatmakta fayda var. Her bütçeye, zevke ve amaca yönelik kaskı artık Türkiye’de de bulmak mümkün. Örnek kaskımız Prowell F59 Vipor kaskın satış fiyatı 70TL civarında. Daha uygun fiyatlı kasklar da biraz araştırma yapılırsa bulabilmek mümkün.

 

Ancak ucuz kask arayışınızda dikkat etmeniz gereken önemli nokta; Alacağınız kaskın içerisinde EN1078 Avrupa standartları ve ülkemiz
standartları veya CPSC Amerika standartları onaylı olduğuna dair bilgi olmasına
özen gösteriniz. Ucuz  ve güvenliğimizi garanti eden standartların olmadığı
kasklara yönelmeyin.

 

 

Jeantex Bourg Yağmurluk: Yağmurda bisiklet kullanmanın zevki bambaşkadır. Ancak ıslanan kıyafetlerin ve soğuk havanın etkisini bertaraf ederek yağmurda bisiklete binmenin tadı paha biçilemez. Hangi tarz bisiklet kullanılırsa kullanılsın genel bir sorun olan yağmura yakalanma riskine karşılık, kapalı havalarda bir yağmurlukla yola çıkmakta fayda olacaktır. Yine çeşit çeşit yağmurluk satılmakta. Yağmurluk alırken naylon ve tamamen hava aldırmaz tipteki yağmurlukları hemen listenizden çıkartın. Çünkü bu tür yağmurluklar bisiklet üzerindeyken ısınan vücudun hava almaması anlamına geliyor. Bisiklet için yağmurluklar vücuda hava aldırır ancak yağmur geçirmez olmalıdır. Özel ürün statüsünde olmaları gerekçesiyle fiyatları da naylon yağmurluklarla karşılaştırıldığında yüksek kalır. Resimde örnek yağmurluk Jeantex Bourg’un satış fiyatı şuan indirimde olması sebebiyle 60 TL civarındadır.

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın