Bisiklet ve Rock

03/08/2010  //     //  Genel

 

Geçtiğimiz günlerde  İzmir-Özdere’de yapılan Rock-A festivalinde müzikseverler ve bisikletçiler birlikte müziğin, denizin ve amfilerin sesini sonuna kadar açıp muhalif kaygılarını seslendirebilmenin tadını çıkardılar.

 

“Bekledim de gördüm ihtiyacım olanı,
Biraz şans ve bir bisiklet”


Herkesin ihtiyacı olan gerçekten de bir bisiklet, Mor ve Ötesi’nin son albümündeki şarkısında söylediği gibi. Bir de yanında rock olunca daha ne ister ki insan? Bütün bunlara arada kendinizi denizin sularına bırakabileceğiniz Ege’nin güzel bir koyunda üstelik de bedavaya sahipseniz pilav yağlıymış, çay kötüymüş kim dertlenir ki?

 

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı küçük tatil beldesi Özdere’de bu hafta sonu hem rock vardı hem de bisikletçiler.  Zaten biz bisiklete dans eder gibi bineriz.  Eurosport’un bağımlılık yaratan sesi Caner Eler’in Contador’un ayakta binerek her atak yaptığında “işte Contador yine dansına başladı.” demesi boşuna değil, partneriniz bisiklettir ve her pedal başısınız sağa sola yapılan bir dans figürü gibidir. Bu dans bazen sert bir rock parçası da olabilir slow bir dans da. Bazen bisikletçiler hep birlikte grup olup halay çekerler, hatta halaydaki ince dengeyi tutturamayanlar yüzünden kaza da olabilir, bazen de iki bisikletçi karşılıklı sert bir tango yapar finişe doğru ilerlerken. 

 

Müzikle, bisikletin ilişkisi sadece bu boyutta kalmaz elbet rockla bisiklet doğaları gereği muhaliftirler. İkisi de bir yandan son derece eğlenceli aktivitelerken diğer yandan iktidar çeşitlerine, her türlü kirliliğe karşı alt metinlere sahiptir.  Bisikletçilerle rock müzik severler iyi anlaşırlar, çadırlarını yan yana kurduklarında konuşacak çok şeyleri vardır. Bu hafta sonu Rock-A festivalinde çoğunluğu İzmir’den giden birçok bisikletçi rock sever dostlarıyla uzun uzun sohbet etme imkanı buldu, atölyelere katıldı, konserler dinlendi, müzik yapıldı, yakın koylara bisikletlerle gidildi.  Bizi kırmayıp ta İstanbul’dan gelip aramıza katılan, kendisiyle Karşı Bisiklet grubu olarak bir söyleşi ve karikatür sergisi gerçekleştirdiğimiz Aydan Çelik de kendisiyle bisikletçiler, rockçular, anarşistler, müzisyenler ve alternatif kimliklerin temsilcilerinin yoğun ilgisi altında yaptığımız söyleşisinde özellikle bisiklet ve iktidar ilişkisine değindi. Bisiklet modern muadili arabanınkinin tersine politik, psikolojik, ekonomik her tür iktidarı alaşağı etmek gibi potansiyele sahiptir gerçekten de, tıpkı Rock-A bayrağı altında toplanan birçok genç ve bir derdi olan insanın temel sorununun iktidarla olması gibi.

 

Rock ve metal müziği sevenlere ve icra edenlere çok sık satanist etiketinin yapıştırıldığı herkesin malumu. Bu şeytan meselesi bisikletçiler için de tanıdıktır. Bisiklete neden ‘şeytan arabası’ dendiğini gazetedeki köşesinin adı da aynı olan Aydan Çelik’e sorduğumuzda ilk öğrendiğimiz bunun yeni olmadığı çok eskilere dayandığıydı. İnsanların genel geçer temayüllerin, inanışların dışında olan her şeyi hemen düşman kabul ederek şeytanla özdeşleştirmesi özellikle geleneksel toplumlarda sık yaşanan bir olay. Yüz km. mesafeyi arabayla değil de bisikletle aldığınızda tuhaf bir şey yapmış oluyorsunuz insanlar için, tamam bir yandan Fransa turunun canlı takip edildiği bir zamanda ve zeminde yaşıyoruz ama bir yandan da İzmir gibi bir şehirde bile Perşembe akşamları tura çıkan bisikletçilere şaşırarak bakanlar var.

 

Rock-A alternatif müzik festivali dünyaca ünlü isimlerin konuk olduğu büyük festivallerin sayısının arttığı ülkemizde gerçekten de katılımcılarının kendilerinin oluşturduğu yapısıyla muhalif ve demokratik bir özellik taşıyor. Bu mütevazı festivalde yan yana gelen bisikleti yaşamının parçası haline getirmiş olanlar ve rock severler aslında benzer şeyleri istiyorlar, ayrımların, eşitsizliğin ve bunları yaratan her tür iktidarın olmadığı, doğayla ve birbirimizle uyum içinde yaşadığımız bir dünya. Rock efsanelerinden Queen’in unutulmaz parçasında söylediği gibi ‘Ben Amerikan başkanı falan olmak istemiyorum/tüm istediğim bisikletimi sürmek’.

 [View:http://www.dailymotion.com/video/x18umq_queen-bicycle-race_music:550:0]

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın