Bisiklet Farkındalığı

01/02/2011  //     //  Genel

 

Kuzey İrlanda’da kask takma zorunluluğu yasa tasarısı gündemde. Bisiklet kullanan insan sayısının günden güne artması ülke ekonomisine de destek verirken, yaygınlaşan bisiklet kullanımıyla birlikte kask takma oranı da aynı oranda artmaması sebebiyle yasalaştırılma önerisi olarak meclise sunulacak.

 

Yasa tasarısı içeriğinde herkesin kask takma zorluluğu, kaska takmayanlara da kesilecek para cezası bulunuyor. Küçük çocukların kasksız bisiklet sürerken görülmeleri halinde ailesine 50 Paund para cezası gönderileceği, fakat ceza eğer ilk ceza ise ve hemen kask temin edilir ve kullanılacağı belirtilirse ceza askıya alınabilecek.

 

 

Taşımacılık Araştırma Laboratuvarı göre, kask kazalarda baş güvenliği açısından etkili fakat elbetteki kazanın oluş şekline göre sürücü için tam güvenlik sağlamıyor. Yine de başa alınan darbelerde, darbe gücünü aza indirme açısından ikinci bir kafatası etkisiyle içerisinde bulunan strafor sayesinde darbe etkisinin Darbe gücü > Kask>Strafor bölüm>Başınız sıralaması arasında koruyucu blok sağlıyor. Kazanın şekline göre değişse de başa alınacak darbelerin etkisini nisbeten azaltmasıyla ölüm riskine karşı bir önlem olarak görülüyor. Öyle ya arabada emniyet kemeri takmayanlara ceza kesiliyor. Bu kendi karayolları kanunumuzda bulunuyor. Sebep, güvenliği arttırmak. Neden kask takmayanlara ceza kesilmiyor. İlerki yıllarda çoğu ülkeye yayılacağını düşündüğümüz bu uygulamanın savaşları Amerika ve Kuzey İrlanda da verilirken, kendi ülkemizdeki kara yolları kanunda bisiklet içeriğinin çok çok yetersiz olduğunu kabul etmek gerekir.

 

2009/2010 yıllarında trafikte bisikletli kaza oranlarına bakıldığında Kuzey İrlanda da 32 ağır yaralanma,164 hafif yaralanmalı bisiklet kazaları yaşanmış. Türkiye’de yaşanan tutanaklı kaza raporları ile karşılaştıralım. 2009 yılı sonlarına doğru Trafik kaza raporlarına geçebilecek düzeyde yaşanan bisikletle trafikte kaza sayısı 1000’in üzerindeydi. 2010 yılı raporlarına baktığımızda ülkemizde Aralık ayında 168 tutanaklı bisiklet kazası, 2010 yılı toplamı ise 3.059 tutanaklı bisiklet kazası gerçekleşmiştir. www.trafik.gov.tr. Okulların kapanmasıyla artan çocuk kazalarında ülkemiz için ciddi kayıplar verilmekte ve bazı dostlarımızın da içinde olduğu, oldukça fazla sayıda olan kaza tutanakları. (Dostumuz Çağatay Avşar’ı rahmetle anıyoruz.)

 

Henüz Türkiye’de kara yolları kanunu içersinde tam kanuni haklara sahip olmayan bisikletimize binerken kendi güvenliğimiz, gelecekteki çocuklarımızın güvenliği, masum küçük çocukların güvenliği için bir komisyon kurulmalı ve Türkiye Kara Yılları Kanuna ek maddeler getirtilmeli ve kanun tasarısının meclise sunulmak üzere hazırlanmasında örnek olunmalı, destek verilmelidir. Görüyoruz ki Kuzey İrlanda kask takmayı zorunluluk haline getiren yasa tasarısı hazırlamış. 32 ağır yaralanma,164 hafif yaralanmalı bisiklet kazaları onlar için önemli rakamlar. Ki, onların kara yolları kanunlarında bisiklet yolları ve hakları mevcuttur. “Bizim kanunumuzda ise bisiklet trafiğin sağından gider” der. Aralık ayında 168 tutanaklı bisiklet kazası, 2010 yılı toplamı ise 3.059 tutanaklı bisiklet kazasındaki rakamlar Kuzey İrlanda rakamlarının oldukça üstünde görünüyor.

 

Türkiye için yapılacak ivedi işler arasında facebook da bisiklet yolları isteyenler grubu kurmak ve  sonra da unutmak değil. Yapılacak çok iş var ülkemiz ve haklarımız için. Avrupa kara yolları kanunu incelenmesi sahip olduğu haklar Türkçeleştirilip Kara Yolları kanun tasarısı haline getirilip meclise sunumu sağlanmalıdır. 2010 yılında Kara Yolları kanunumuz yenilenmesine rağmen bu şekilde çalışmalar ve sunumlar olmadığı için yenilenen kara yolları kanununda da yerimizi, hakkımızı alamadık. Umarım yazımızın ulaştığı camiamızda bu konuyu oluşturacağı yakın çevre arkadaşlarıyla ya da bağlı bulundukları ilin bisiklet derneklerini tevikleyerek hazırlık komisyonu oluşturulmasını sağlayacak ve bu konuda emek verecek bisiklet sever dostlarımız ve camia yetkilileri en yakın zamanda kolları sıvar. Zira daha yapılacak çok işimiz var.

 

Cyclingtr sitesini Twitter’dan da takip edebilirsiniz. http://twitter.com/cyclingtr

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın