Bir Rüyaydı Aksaray Yarışları

18/07/2008  //     //  Genel
 
Bu sene ilki  düzenlenen Aksaray Dağ Bisikleti Kupası  geçen hafta sonu yapılan yarışlar ile son buldu.
 
Tarihle doğanın kucaklaştığı mutlaka görülmesi gereken bu harika ilçenin  önde gelen isimlerinin istek ve arzusuyla gerçekleşen yarışlarda yarışı düzenleyen, aynı zamanda Aksaray adına da yarışan milli sporcumuz Halil Korkmaz kupayı almasını bildi.
 
16 yaş üstü 54 yarışçı ile tek kategoride gerçekleştirilen yarış birçok üst düzey sporcu için kendilerini sınadıkları bir sınav niteliğinde oldu. Teknik düzeyi son derece yüksek olan  parkurda  Halil Korkmaz  6 altı turu 1.:41:06 ile bitirdi.
 
Yarışın ve kupanın galibi Halil Korkmaz yarış için “Ben kesin derece yapacağımı hatta birinci olacağımı hissediyordum, kendimde o gücü görüyordum, parkuru yapmam benim için avantaj oldu.” dedi.
 
“Yarışta beni zorlayan birisi olsaydı daha da farklı olurdu, Abdurrahman kardeşimi çekmek istedim, açıkcası onu bırakmak istemedim,  son 1km’de altıncı turun en son tırmanışında atağa geçtim,  finişe 250 metre kala yokuştaki atağıma cevap veremedi. Kesinlikle çok mutluyum.” diyerek duygularını ifade etti.
 
Bir gün öncesinde ciddi bir soğuk algınlığı yaşamasına rağmen yarışlara gelen ve yarış günü nispeten iyi olmasına rağmen çok konforlu yarışamayan Abdurrahman Dandal, yarışı son derece iyi götürmesine rağmen  son 400 metrede Halil Korkmaz’ın sıkı atağına  cevap veremedi. Ama bir çok ağabeyini geride bırakarak yarışı 1:41:14 ile ikinci olarak tamamladı.  Genç sürücü  hastalığının bir miktar performansını etkilediğini, çok daha iyisini yapabileceğini ve  isminden bundan sonra  çok daha fazla  söz edileceğini  belirtti. “Hedefim birçok iyi sporcu gibi benim de  2012 Olimpiyatları” diye ekledi.
 
Yarışın üçüncüsü Abdulkadir Kelleci ise sol baldırındaki  ağrıya  ve  en önemlisi orta göbeğinden çatlak kadrosuyla yarışmasına rağmen çok iyi bir yarış çıkardı. Yarışı 1:44:18 ile tamamlayan Kelleci yarış sonrasında ilk üçü kast ederek “Parkur tam bizim gibi hafif ve tekniği yüksek sürücülere göreydi. Çatlak kadroyla yarıştım ama benim kazanma azmim bu problemin çok daha ötesindeydi.” dedi.
 
İstanbul’dan Pazar günü Halil Korkmaz’ın hatırı için gelen milli sporcumuz  Muammer Yıldız ve arkadaşları parkuru çalışmamış olmanın ve yol yorgunluğunun etkisi ile aldıkları dereceler etkilendi .
 
Yarışta 4. Hamza Kansız 01:45:57, 5. Yılmaz Kanat 01:47:06, 6. Yavuz Kilim 01:50:09, 7. İsak Ünal 01:50:26 dereceleri ile para ödülünün olduğu ilk yedi sırayı alan diğer isimler oldular.
 
Yarışı yedinci sırada 1:50:26 tamamlayarak para ödülü almaya hak kazanan  genç isim İsak Ünal ise ilerisi için umut saçtı. Ağabeyi Halil Korkmaz tarafından hazırlanan İsak’ın bu derecesi Halil’i hiç şaşırtmadı. Milli sürücümüz  İsak için “Aslında 5.’liğe kadar çıkabilirdi, ben onun çok şeyler yapacağına inanıyorum.” dedi.

Halil Korkmaz federasyonun bu yarışın reklamını yapmamasının,  bu yarışa emek veren, masraf yapan yetkilileri ve kendisini üzdüğünü belirtti.  Federasyondan gelen hakemler görevlerini son derece başarılı ve özveriyle yapmalarına rağmen teknik donamın yetersizliğinden dolayı yarış sonuçlarının etkilendiğini düşünüyoruz.  Yarışın zamanlamasın ve kadronun oluşturulmasındaki tercihin federasyonun terci olduğunu söyleyen Halil Korkmaz yarış sonrasındaki söyleşide, yarışın Bursa yarışları ile aynı güne konmasının bir hata olduğunu belirtti.   

 
Birçok yarışçının parkurun sertliğine bağlı olarak bisikletlerindeki hasarlar yüzünden problem yaşadığı yarışlar herşeye rağmen onlar için çok keyifli geçti.  Tam bir XCO parkuru olan Aksaray Yarışları herkesin kendini ve tekniğini sınadıkları bir sınav oldu.
 
Organizasyonun  beklediğindenn daha iyi gerçekleştiğini söyleyen Halil Korkmaz, yarışın yapılması için uğraşan ekibin çok iyi olduğunu, gelen bütün sporcu ve antrenör arkadaşlara tek tek teşekkür ettiğini belirtti ve… 

“Sonrasında sayın vali, kaymakam ve rektörümüze… Annesi acilde hasta yatağında yatan ve onu bırakıp yarışa gelen Aksaray GSİM Müdürü sayın Arif Ümit Uztürk ’e… Sporcuların rahatlığı için her şeyi düşünen, kendi eliyle yemek yapıp bulaşık yıkayan sevgili yurt müdürümüz fedakar insan Erhan Ateş’e, beni kıramayıp gelen, Cumartesi akşamı otobüse binip Pazar sabahı yarışa giren sevgili dostlarım Muammer Yıldız, Serkan Çalıcı, Aram Tabar ve İbrahim Küçükdoğan’a , Niğde’nin dağlarını aşıp gelen Kadir Usta’ya ve eşi Nilgün Erduru‘ya ve en önemlisi başrol oyuncusu, 40 saniyelik telefon görüşmesi sonucu 3 saat sonra yanımda olan, yarış içerisinde bütün sıkıntıyı çeken, yemek yiyemeyip parkuru yapan, uyumayıp görevlilerle ilgilenen, bana her defasında nasıl kaliteli bir insan olduğunu kanıtlayan sevgili dostumuz Can Dede’ye  çok teşekkür ederim.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Evet Gerçekten bir rüya gibi geçti Aksaray yarışları. Biz aslında Bursa KAP yol yarışları için kendimizi  hazırlamıştık,  çünkü açıkçası Kapadokya’dan çok kısa bir zaman sonra yapılacak bu yarışların  sönük geçeceğini sanmıştık, katılımın da bir hafta sonra Polonezköy’deki Türkiye Şampiyonası  nedeniyle düşük kalacağını düşünmüştük, oldukça yanılmışız. Sönük olanı Kapadokya oldu. Halil Korkmaz’ın ne kadar sevildiğini ve yüreğinde dağ bisikleti sevgisi ile yarışan yarışçılar için para ödülü ile başarılarının takdir edildiği bir yarışın ne kadar önemli olduğunu hep beraber görmüş olduk.

Fakat Sevgili Halil Korkmaz ile Kapadokya’da bol bol konuşma imkanımız oldu ve bize göre 1. Aksaray Dağ Bisikleti Kupası Yarışları gerçekten  çok güzel bir organizasyon oldu. İyi ki oraya gitmişiz .

Aksaray’ın  önü çok açık çünkü  GSİM müdüründen sporcusuna, Valisinden Kaymakamına, Rektöründen Yurt müdürüne, garnizon komutanından polisine  hata ve özellikle eşeğe binen nineden tutun da yırtık pabucuyla oradan oraya koşturarak bisikletçi ağabeylerine alkış tutan köylü çocuklarına kadar herkes buna inanmış ve değer veriyor olduğunu görmek dağ bisikletinin gelişmesi açısından çok harika bir gelişme olacak.  Daha da konsept dışına çıkılması hedeflenen Aksaray Yarışları için seneye yapılacaklar düşünülmüş bile.  Gelecek seneye en az 1.000 kişinin katılacağı çok daha güzel bir organizasyonda uzun soluklu, belki de 40.000 Euro gibi yüksek para ödüllü uluslar 80 -100 km arası  beş – yedi günlük maraton  yarışları  yapılması planlanıyor.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın