Bir Genç İsim Daha Tura İsmini Yazdırdı Lachlan Morton – Garmin-Sharp

09/08/2013  //     //  Genel

 

Perşembe günü 117 sporcunun katılımıyla  koşulan ve iki sprint, bir dağ kapısının geçildiği Utah Turu’nun 191 km lik üçüncü etabında sporcular 1890 mt’ lik zirveye çıktıktan sonra  filmlerde görmeye alıştığımız klasik bir Batı Amerikan (Western) şehri olan Payson’a indiler.

Dün turda üçüncü gün geçildi ve tur üç gün içinde üz kez lider değiştirdi. Genç isimlerin kendini gösterme çabasında olduğunu gözlemlediğimiz turda bu kez  liderliği ve sarı mayoyu 21 yaşındaki Avusturalyalı  Lachlan Morton (Garmin-Sharp) aldı. Nebo Tepesindeki  zirveye kadar kahramanca tek başına sürüp zirveyi geçtikten sonra iniş şampiyon için kolay oldu ve günün sonunda sarı mayoyu almasını bildi. Morton bu zaferiyle profesyonel bisiklet yaşantısındaki kariyerinin en büyük zaferini elde etmiş oldu.

 

 

Photo by Jonathan Devich/epicimages.us

İlk etabın birincisi Greg Van Avermaet –  BMC Racing Team tura asılmaya devam ediyor, Belçikalı sürücü David Morton’un arkasından etabı ikinci tamamlayarak genel sıralamada da 22 sn ile Morton’un ensesinde ve aldığı 12 puanla sprint mayosunun lideri.  Gün sonunda sarı mayoyu alan David Morton  aynı zamanda beyaz mayonun da sahibi oldu. Dağların kıralı mayosunu ise  Bissell Pro Cycling ‘den Yeni Zellendalı Michael Torckler aldı. Takım sıralamasında da birinci değişerek  etap sonunda liderliği Team Garmin Sharp birinci olurken UnitedHealthCare Pro Cycling ikinciliğini korurken BMC üçüncülüğe çıktı.

 

 

Günün kaybeden isimlerinden dünkü etabın birincisi Michael Matthews (Orica-GreenEdge) kategori 1 çıkışı içeren Nebo Tepesi çıkşında adeta kayboldu ve etabı 77. olarak ve liderin 16 dakika gerisinde tamamlayabildi.

Etap sonunda dünkü etapta kendini deneyen ve  kazanın izlerini atmış görünen Ryder Hesjedal’a etabı kazanmasındaki motivasyonu için övgüler yağdıran Morton  Belçikalı sürücü Hesjedal için ” Tırmanış öncesi grubun parçalanması için verdiği tempo müthişti. Eğer  Giro d’ İtalia’yı kazanmış, sizi yukarıya çeken genç bir sporcuya sahipseniz  bu büyük bir fırsattır o sizi alır götürür. ben sade kafamı öne eğdim ve finişe hedeflendim. ” dedi.

 

Photo by Jonathan Devich/epicimages.us

Etaba gelecek olursak etap  tek ve ikili kaçışların olduğu diğer iki günün aksine daha yarışın henüz başlarında 20 kişilik sağlam bir kaçış grubun oluştuğunu söylemek gerekir. Kaçış grubun içerisinde olanlar sürücüler  Bissell’den Carter Jones ve Pat McCarty, Lawson Craddock (Bontrager), Rohan Dennis (Garmin-Sharp),  Benjamin King (RadioShack Leopard), Jonathan Clarke (UnitedHealthcare), Lawrence Warbasse (BMC), Funvic Brasilinvest’ten Otavio Bulgarelli, Magno Prado Nazaret ve Alex Diniz Correia , Jelly Belly p/b Kenda’dan Luis Davila ve Fred Rodriguez ,  Hincapie Sportswear Development’den Andy Baker ve Joseph Rosskopf, Orica-GreenEdge’den Wesley Sulzberger ve  Baden Cooke, 5-Hour Energy p/b Kenda’dan Francisco Mancebo Perez ve James Stemper,  Optum p/b Kelly Benefit Strategies’ten Eric Young ve Michael Friedman vardı. Çok iyi çalışan bu gurup bir ara farkı dötr dk kanın üstün çıkardı ancak arkada  ana grupta çok iyi çalışan MTN-Qhubeka   ve RadioShack-Leopard’lı sporcular bu farkın açılmasını önlediler ve Nebo tırmanışı öncesi farkı 3 dk nın altına indirdiler.

Ana grup yaklaşmaya devam ederken tırmanışın başlarında kaçış gurubundan ilk kopan ve tırmanışı isteyen isimler isimler  Benjamin King, Lawson Craddock ve  Carter Jones  oldular, bir yandan ana gurup yaklaşırken kaçış gurubunda da ki kopmalar devam etti.  Geriden gelen adeta uçarak gelen Lachlan Morton (Garmin-Sharp)   herkesi geçerek  zirveye 2 km finişe ise yaklaşık 40 km kala arayı açmaya başladı ve  bir çok yarışının yarış sonun dada söylediği gibi son derece hızlı ve tehlikeli olan hatta iki sürücünün neredeyse düştüğü inişte Morton tüm hünerini göstererek  aradaki farkı korudu ve geri kalan 40 mt de  liderliği  kimseye kaptırmayarak sarı mayoyu almasını bildi.

 

Yarış sonunda Avusturalyalı sürücü  “Finişe ancak 500 mt kala yarışı kazanabilme olasılığımın gerçekleşeceğine inandım.” dedi ” Finişe 10 km kala yanına gelen teknik menajeri Chann’ın ona yarışı kazanmak için  çok iyi bir şans yakaladığını ve bunu başarabileceğini söylediğinde gülerek “inişe kadar ne kadar zorladığımı be de bilemiyorum ” dedi.

Bu gün gerçekten sarı mayoyu almak için çalıştığını ve çok mutlu olduğunu söyleyen Morton “Evet sarı mayoyu ben giyiyorum ve bu gün güzel bir netice aldım ama bununla beraber takım arkadaşlarım da iyi yerlerdeler. Takım olarak diğer etaplar için farklı stratejilerimiz olabilir.” dedi.

 


3. Etap Sonundan Genel Sırlama (ilk10)


1. MORTON Lachlan David * (AUS) Team Garmin Sharp 13:49:07
2. VAN AVERMAET Greg (BEL) BMC Racing Team 13:49:29 +0:00:22
3. EUSER Lucas (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 13:49:47 +0:00:40
4. MACHADO Tiago (POR) RadioShack Leopard Trek 13:49:50 +0:00:43
5. OBANDO BRENES Gregory (CRC) Champion System Pro Cycling 13:49:51 +0:00:44
6. SCHAER Michael (SUI) BMC Racing Team 13:49:51 …
7. HORNER Christopher (USA) RadioShack Leopard Trek 13:49:51 …
8. KING Benjamin (USA) RadioShack Leopard Trek 13:49:51 …
9. JONES Carter (USA) Bissell Pro Cycling 13:49:51 …
10. DAY Benjamin (AUS) UnitedHealthcare Pro Cycling 13:49:51 …

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın