Bicycle Film Festival İlk Kez Türkiye’de

22/08/2012  //     //  Genel

 

2001 yılından itibaren her yıl 20’nin üzerinde şehirde yapılan, bisiklet temalı filmlerin gösterildiği Bicycle Film Festival 13-16 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. Jürisiz yapılan festivalde dünyanın her yerinden bisikletle ilgili film gönderileri ücretsiz kabul ediliyor.

 

 

Festival’in kurucusu ve direktörü Brendt Barbour, 2001’de New York’ta bisikleti ile seyahat ederken otobüs çarpması sonucu yere düşünce festivali kurma kararı aldı. Kazadan pozitif sonuç çıkartan Barbour, toplumları bisiklet konusunda bilgilendirmek amacıyla böyle bir girişimde bulundu.Kentsel bisiklet hareketi ile ilgili kısa metraj ve uzun metraj filmlerin gösterildiği festival sadece film değil aynı zamanda müzik ve diğer sanat dallarını da kapsıyor. Festival aynı zamanda Time, Interview, Dazed & Confused, The Guardian, Vogue, Elle, Vanity Fair, Marie Claire gibi yayıncılar tarafından bir çok kez konu edildi. 

 

Festivalin İstanbul’a gelmesi, artık yavaş yavaş bisikletin hem spor hem de gezi anlamında bilinçlenmeye başlayan ülkemizde, insanların  bisiklete daha çok ilgi duymasını sağlayacaktır.  Bisikleti müzik, film, fotoğraf gibi sanatlarla birleştiren festival boyunca İstanbul’un farklı yerlerinde Bikes Rock! konserleri de düzenlenecek. Redhead, Roisin Murphy, Metronomy ve Glass Candy gibi gruplar sahne alacak. 13-16 Eylül arasında İstanbul’da her zamankinden daha fazla bisiklet göreceğimiz ise aşikar. 

 

 

Festival’in yapıldığı diğer şehirler ;

Atina, Şikago, Firenze, Heerlen, Helsinki, Lizbon, Londra,  Los Angeles, Mexico City, Milano, Minneapolis, Montreal, Moskova, New York, Paris, Richmond, San Diego, San Francisco, Sydney, Tallin, Tokyo, Vienna, Hong Kong

 

Festival’in resmi İnternet sitesi:

http://www.bicyclefilmfestival.com/

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın