Beijing 2.Etabını Heinrich Haussler Aldı. Genel Sıralama Lideri Tony Martin Mayosunu Korudu

06/10/2011  //     //  Genel

 

Tour of Beijing’in 2.gününde 133,5 kilometrelik düz etabında beklenen toplu sprint finişi ile finiş görüldü. Sprint finişinin son metrelerindeki muazzam sprint mücadelesini Avusturalyalı Heinrich Haussler foto finiş ile Deniz Galimzyanov’dan galibiyeti kopardı. Tony Martin ise dün zamana karşıda elde ettiği derecesiyle Genel Sıralama liderliğini bugün korumayı başardı. Beijing’in lider Kırmızı Mayosu yarın yine Tony Martin’de olacak.

 

 

 

19 takım 147 sporcunun katıldığı 1.Tour of Beijing’in 2.etabı Bird’s Nest Piazza’dan Tony Martin liderliğinde start aldı. Günün kaçış grubu 4 kişi ile oluştu. Euskaltel takımından Igor Anton, Vacansoleil takımından Thomas de Gent, RadioShack’ten Dmitry Murayev ve Çin Milli Takımından Kun Jiang’ın oluşturduğu 4 kişilik kaçış grubu 50.kilometrede ana gruba 3 dakika 12 saniye kadar fark açabildi. Etap profili prim kapıları zenginliğine sahip, sporcular için prim anlamında çekici bir etaptı. Start sonrası, Men Tou Gou’daki finiş çizgisine kadar Man Tou Gou’da 4 tur atılması ve 5.de finişe girilmezi, prim kapılarından her geçişte verdiği puanlar sebebiyle kaçış grubunda yer almayı cazip hale getirmişti.

 

Photo:Sonoko Tanaka

 

Çinli Kun Jiang, İsviçre’deki UCI eğitim kampında yapmış olduğu antrenmanların çok yönlü etkisini göstermesi yönünden bu profilde bugün yer almasına sebep olmuş görünüyor. Jiang Sprint prim kapılarını 3’de3 geçerek 15 puan topladı. Ancak Puan mayosu çin 15 er puana sahip rakipleri Tony Martin, Heinrich Haussler’i zaman afrkı dikkate alındığında geçemedi. Tony Martin lider mayoyu taşıdığı için Yeşil Puan Mayosu Heinrich Haussler’e geçti. Yarın bu anlamda yine Çinli Kun Jiang’ı sprint kapılarında görebiliriz.

 

Photo: Tim de Waele

 

Etabın 4 kişilik kaçış grubundan İgor Anton kaçış temposundan 65.kilometrede kopmaya başladı. 3 kişi ile devam eden kaçış grubu ortak çalışsa da finişe 20 kilometre kala ana grubun artan temposu ile zaman farkı 1 dakika 22 saniyeye düşmüştü ve hızla kapanmaya devam ediyordu. Kaçan 3’lü 18 kilometre kala 50 saniyeye düşen zaman farkı karşısında kaçış için birbirlerini tebrik ederken yakalanacaklarını anlamıştı. Ancak Kaçış grubundan Thomas de Gent’in erken pes etmeye niyeti yoktu. Son 15 kilometre kala solo atak yaparak şansını denedi. Ana gruptan kaçış yaparak De Gent’e katılan Tour of Flanders galibi Saxo Bank takımından Nick Nuyens’de Thomas de Gent’in kaçış macersına katıldı. Bu aşamada ana grup önünde Garmin-Cervelo ve HTC-Highroad liderliğinde verilen tempo karşısında kaçan 2’linin macerası fazla uzun sürmedi. 

 

Finişe 5 kilometre kala etabın beklenen toplu sprint finişinde tempo/hız finiş için yükseldi. Ana grup dev bir bulut şeklinde ilerlerken önde Saxo Bank, Lampre, Astana, Liquigas, hemen ardında Rabobank treni ilerliyordu. Son 3 kilometre içerisinde hızın getirdiği risk ile ana grubun ortalarında oluşan kazada BMC takımından Brent Bookwalter ve QuickStep’ten Dario Cataldo etkilendi. Kazanın son 3 kilometre içerisinde oluşu sebebiyle ana grubun giriş zamanına göre değerlendirilecek sporcular bu durumdan etkilenmeyecekti. Finiş için sprint mücadelesi son hızla devam ediyordu. Maksimum sprint hızına ulaşan Heinrich Haussler erken başlattığı sprint atağını az daha Denis Galimzyanov!a kaptıracaktı. Finiş çizgisi eğer 5-10 metre daha ileride olsaydı. Galimzyanov’un sprinti Haussler’i devirebilirdi. Haussler zor da olsa foto finiş cevabına istinaden etabın galibi oldu. Denis Galimzyanov ise eşsiz sprintini izleyenlerin hafızasına kazıyarak 2.likle tamamladı. Rabobank’ın sprinteri Theo Boss’da güçlü sprinti ile 3. olurken Saxo Bank takımının toplu sprint finişine hazırlanan sprinter, Juan Jose Haedo son 500 metrede lastik patlatıca sprint mücadelesine girme hayalini şanssızlıkla tamamladı.

 

Photo: Tim de Waele


2:etap Finiş Sıralaması:

1-Heinrich Haussler   Garmin Cervelo   03:03:32

2-Denis Galimzyanov     Katusha           

3-Theo Bos         Rabobank

4-Francesco Chicchi   Liquigas

5-Alexandr Kristoff    BMC

6-Elia Viviani    Liquigas

7-Davide Appollonio   SKY

8-Giacomo Nizzolo    Leopard-Trek

9-Manuele Mori    Lampre

10-Angel Madrazo    Movistar

 

 

2.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1-Tony Martin   HTC – Highroad   3 saat 17:03″

2-David Millar Garmin-Cervelo +00:17″

3-Alex Dowsett    SKY  +00:24″

4-Chris Froome   SKY +00:26″

5-Steven Cummings   SKY   +00:35″

6-Olivier Kaisen Omega Pharma – Lotto +00:39″

7-Luis Leon Sanchez   Rabobank +00:41″

8-Jean Christophe Peraud   AG2R   +00:43″

9-Andriy Grivko   Astana

10-Dario Cataldo    Quick-Step

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın